جمعه , 1 تیر 1403 - 11:04 قبل از ظهر

چک صیادی ثبت شده بدون امضا

چک صیادی ثبت شده بدون امضا

تمامی چک های جدید بانکی الزاما باید در سامانه صیاد ثبت شوند. در سال های گذشته پرونده های قضایی زیادی به دلیل برگشت چک در مراجع قضایی تشکیل شده است که مهم ترین علت این موضوع عدم وجود نظارت کامل و کافی بانک ها بر صدور دسته چک بوده است که موجب شد اشخاص زیادی بدون داشتن اطلاعات از قوانین صدور چک اقدام به اخذ دسته چک و صدور آن در معاملات خود کنند و همین عدم اطلاعات کافی از عواقب صدور چک بلامحل باعث شد تعداد زیادی از چک های صادر شده برگشت بخورد. بانک مرکزی در سال 1396 سامانه ای به نام سامانه صیاد به منظور حل مشکل چک های برگشتی راه اندازی کرد و از طریق آن چک هایی را صادر کرد که نام آنها چک صیادی می باشد. همچنین از ابتدای سال 1400 تمامی بانک ها موظف به صدور دسته چک های صیادی شدند. صاحبان این دسته چک ها می بایست پس از نوشتن چک آن را در سامانه ثبت چک صیادی به ثبت رسانند و سپس به آن را به گیرنده بدهند. توجه کنید که اگر چک صیادی در سامانه مذکور ثبت نشده باشد امکان نقد کردن آن وجود ندارد. گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله به بررسی چک صیادی و چک صیادی ثبت شده بدون امضا می پردازد.

چک صیاد چیست

همان طور که گفته شد بانک مرکزی در سال 1396 به منظور کنترل معاملاتی که با چک انجام می شود و کاهش پرونده های قضایی با موضوع چک برگشتی و به واسطه آن کاهش زندانیان به جرم صدور چک بلامحل سامانه صیاد را راه اندازی کرد. حالا شاید این سوال برایتان پیش آید که چک صیاد مخفف چیست؟ نام اصلی این سامانه، سامانه صدور یکپارچه دسته چک می باشد که کلمه صیاد نیز مخفف آن می باشد.

با این تاسیس این سامانه بانک ها ملزم به صدور دسته چک از طریق آن می باشند و ثبت چک و تمام عملیات های مربوطه مانند انتقال چک باید در این سامانه ثبت شود و اینگونه به دلیل نظارت کافی روی چک های صادر شده، پرونده های حقوقی مربوط به چک های برگشتی کاهش پیدا کرده است.

با استناد به ماده 6 از قانون جدید صدور چک باید بیان کرد که انواع چک صیادی هم با وجه چک الکترونیکی و هم با وجه چک کاغذی باید از طریق سامانه صیاد و زیر نظر بانک مرکزی صادر شود. بالای چک صیادی در قسمت سمت چپ عددی شانزده رقمی ثبت شده است که شناسه چک صیاد می باشد و همه عملیات های مربوط به چک مانند انتقال چک به شخص دیگری از طریق این شماره و در سامانه صیاد انجام می شود.

تفاوت چک صیادی با چک معمولی

حال که متوجه شدیم چک صیادی چیست باید به بررسی ویژگی های این چک و فرق چک صیادی با چک معمولی بپردازیم.

در ابتدا ویژگی های ظاهری چک صیادی را با هم بررسی می کنیم تا تشخیص چک صیاد از معمولی برایمان بسیار راحت باشد.

-از نظر خصوصیات و ویژگی های ظاهری می توان به رنگ چک صیادی اشاره کرد. رنگ این چک ترکیبی از رنگ صورتی و رنگ بنفش می باشد.

-چک صیادی دارای شناسه ای شانزده رقمی می باشد که قبل تر به آن اشاره کردیم. این شماره بالای چک سمت چپ درج شده است.

-حال اگر به قسمت پایین چک سمت چپ توجه کنیم جمله (کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است) را مشاهده خواهیم کرد که روی تمامی چک های صیادی درج شده است.

-از نظر اندازه و سایز، چک های صیادی در ابعاد 170 در 85 میلیمتر صادر می شود.

-هنگامی که چک صیادی را در مقابل نور قرار دهیم لوگو شرکت سهامی چاپخانه دولتی ایران را نیز مشاهده خواهیم کرد.

پس از تفاوت های ظاهری چک صیادی با چک معمولی باید به ثبت اطلاعات چک صیاد در سامانه صیاد اشاره کرد. همانطور که گفتیم تمامی عملیات های مربوط به چک مانند ثبت چک و انتقال آن به دیگری و استعلام و تایید چک باید در سامانه صیاد ثبت شود در حالی که برای چک های معمولی هیچ کدام از شرایط فوق وجود نداشت.

تفاوت بعدی این دو نوع چک در نحوه شکایت از آن نزد مراجع قضایی می باشد. چک صیادی قابلیت درخواست اجرای مستقیم چک را دارا می باشد که گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در ادامه انواع شکایت از چک های صیادی و معمولی را برای شما شرح می دهد.

چک صیادی ثبت شده بدون امضا

طبق قانون تجارت و قانون چک درج امضا ذیل چک از سوی صادر کننده الزامی بوده و از اسباب الزام آور صدور چک می باشد لذا تحت هر شرایطی چه چک در سامانه ثبت شده باشد و چه ثبت نشده باشد در هر صورت چکی که فاقد امضای صادر کننده آن است هر چند حتی مهر صادر کننده را داشته باشد فاقد ارزش و اعتبار اسناد تجاری بوده و از اساس چک محسوب نمی شود پس تبعا چکی که فاقد اعتبار است امضای پشت چک آن هم تا زمان درج امضای صادر کننده از اعتبار قانونی برخوردار نمی باشد.

بنابراین هرگونه چک بدون امضاء فارغ از ثبت یا عدم ثبت آن در سامانه صیاد از نظر قانونی بی اعتبار بوده و فاقد استفاده می باشد.

سامانه ثبت چک صیادی

اکنون ثبت کردن چک در سامانه صیاد اجباری بوده و به مسئله ای بسیار مهم بدل شده است بانک ها تلاش کردند تا بستر مناسبی را ثبت چک صیاد فراهم کرده اند. هر فردی می تواند از همراه بانک و یا اینترنت بانک حساب های جاری خود اقدام به ثبت چک صیادی نماید. البته بعضی از بانک ها امکان استفاده از سایت ثبت چک در سامانه صیاد را نیز برای کاربران خود فراهم نموده اند که روشی راحت و مناسب همه افراد می باشد. یعنی شما دارنده چک از هر بانکی که باشید به جز همراه بانک که مربوط به همان بانک می باشد می توانید از سایت آن بانک نیز برای ثبت چک صیادی خود استفاده نمایید.

امروزه نرم افزارهای پرداختی زیادی وجود دارد که امکان ثبت چک صیاد در آن ها نیز فراهم می باشد همانند اپلیکیشن آپ و یا اپلیکیشن 724 که ثبت چک های صیادی در آن امکان پذیر بوده و اتفاقا مراحل ثبت در آن امری آسان و راحت می باشد.

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر تمامی مطالب مهم و نکات کلیدی مربوط به چک صیادی و چک صیادی ثبت شده بدون امضا را در این مقاله برای شما بررسی کرده و در انتها توصیه می کند اگر شما از دارندگان چک های صیادی و یا چک های معمولی می باشید که با عدم موجودی کافی صادر کننده چک مواجه شدید حتما برای شکایت و پیگیری تا مرحله وصول وجه چک از یک وکیل مجرب و متخصص در زمینه وصول چک ها بهره بگیرید تا او با تجربه زیاد خود در این زمینه و داشتن تخصص و همچنین اطلاعات کافی شما را به حقوق خود برساند. در صورت نیاز به مشاوره با وکیل مجرب گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در امر وصول چک ها می توانید با شماره های 02188928452 و 0۹۱۲۴۷۲۶۶۴۱ تماس حاصل فرمایید.

مطلب پیشنهادی

سخنان بودا در مورد خدا

سخنان بودا در مورد خدا

سخنان بودا در مورد خدا :با گذشت هزاران سال، افکار و آموزه‌های بودا همچنان برای …

2 دیدگاه

  1. با سلام خدمت همه دوستان عزیز…کسی وکیل خوب سراغ داره که معرفی کنه؟ممنون میشم سایت یاد شماره تماسش را معرفی کنه..سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *