شنبه , 29 اردیبهشت 1403 - 11:24 قبل از ظهر
پادشاه جدید انگلیس

پادشاه جدید انگلیس چارلز سوم

در لحظه‌ای که ملکه فوت کرد، تاج فوراً و بدون هیچ گونه مراسم به وراثتش، یعنی پرینس ولز سابق به نام چارلز، منتقل می‌شود. او در سن ۷۳ سالگی پادشاه می‌شود. با این حال، برای تاج‌گذاری، چارلز باید چند مرحله عملی و سنتی را طی کند.

چارلز سوم کیست ؟

چارلز در ۱۴ نوامبر ۱۹۴۸ در قصر بخینگام به دنیا آمد. هنگام تاج‌گذاری مادرش به عنوان ملکه الیزابت دوم، چارلز ۴ ساله بود. او در مدارسی همچون “هیل هاوس” در غرب لندن، “مدرسه پیش دبستانی چیم” در برکشایر و “گوردونستون” در شرق اسکاتلند تحصیل کرد.

در سال ۱۹۶۹، در سن ۲۰ سالگی، مادرش او را به عنوان “پرنس ولز” در قلعه کارنارون توجیه کرد. پیش از توجیه، او زبان ولزی را در دانشگاه ولز در آبِریستویت یاد گرفت.

زندگی خانوادگی چارلز سوم

او در تاریخ ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۱ با لیدی دایانا اسپنسر در کلیسای سن پل لندن ازدواج کرد. از این ازدواج دو پسر به نام‌های ویلیام، متولد ۲۱ ژوئن ۱۹۸۲ و هری، متولد ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۴ به دنیا آمدند.

 شاهدخت ولز همچنان در قصر کنسینگتون زندگی کرد و کارهای عمومی خود را ادامه داد. اما او در تاریخ ۳۱ اوت ۱۹۹۷ در حادثه تصادف خودرویی در پاریس فوت کرد.

در تاریخ ۹ آوریل ۲۰۰۵، او با کامیلا، همسر ملکه، در یک مراسم مدنی در سالن مراسم گیلدهال ویندزور ازدواج کرد.

او با چه نامی شناخته میشود ؟

او با نام پادشاه چارلز سوم شناخته خواهد شد. این اولین تصمیم پادشاه جدید در سلطنت است. او می توانست از هر یک از چهار نام خود یعنی چارلز، فیلیپ، آرتور و جورج استفاده کند.

وی تنها شخصی نیست که با تغییر عنوان مواجه می شود. شاهزاده ویلیام و همسرش کیت حالا به عنوان دوک و دوشس کورنوال و کمبریج معرفی می شوند و پادشاه برای آنها عنوان شاهزاده و شاهدخت ولز را اعطا کرده است.

همچنین عنوان جدیدی برای همسر چارلز، کامیلا، ایجاد شده است که به عنوان ملکه همسر (Queen Consort) شناخته می‌شود – عنوانی است که برای همسر حاکم استفاده می شود.

درباره هزینه تاجگذاری چالز سوم در اینجا دنبال کنید . 

مراسم رسمی تاجگذاری

پس از درگذشت ملکه، چارلز به طور رسمی در روز شنبه پس از آن به عنوان پادشاه تعیین شد. این رویداد در قلعه سنت جیمز در لندن و در مقابل یک بدنه رسمی به نام شورای تولیت برگزار شد.

این شورا از اعضای شورای خصوصی – یک گروه از نمایندگان اعتباری برجسته، گذشته و حال، و نجیب زادگان – همچنین برخی از مقامات اداری برجسته، هیئت نمایندگان کامنولث، و شهردار لندن تشکیل شده است.

شورای تولیت دارای دو بخش است و چارلز فقط برای بخش دوم حضور داشت.

در این مراسم که حدود 200 عضو شورای خصوصی حضور داشتند، در بخش اول از جمله مرگ ملکه الیزابت، توسط رئیس شورای خصوصی (در حال حاضر پنی موردانت عضو پارلمان بریتانیا) اعلام شد و اعلانیه به صورت بلند مطرح شد که شامل سری از نمازها و تعهدات بود که از سوی شورای خصوصی به جهت حمایت از پادشاه جدید به یاد ملکه سابق ارائه شد. سپس این اعلانیه توسط شخصیت‌های مهمی از جمله نخست وزیر، اسقف کنتربری و شاهدخت با امضایشان تصویب شد و برای بار اول پس از سال ۱۹۵۲، آهنگ ملی با کلمات “خدا پادشاه را نگه دار” نواخته شد.

اعلامیه اولیه پادشاه

پادشاه چارلز در دومین جلسه شورای بهره‌برداری شرکت کرد که به همراه شورای خصوصی بود.

این جلسه، یکی از رسمیت‌های پادشاهی انگلیس نبود و مانند رئیس‌جمهوران دیگر، مانند رئیس جمهور آمریکا، شرایط دیگری برای شروع دوره پادشاهی وجود نداشت.

در عوض، پادشاه چارلز یک اعلامیه به منظور حفظ دولت قانون و با رعایت رسم و سنت قدیمی از قرن هجدهم، قسم خورد که به حفظ کلیسای اسکاتلند اختصاص داشت.بعد از این مراسم، جلسه‌ی دسترسی به تاج به پایان رسید. پس از آن، اعلانیه‌ی مربوط به تعیین کارل بعنوان پادشاه در ادینبورگ، کاردیف و بلفاست خوانده شد.

تاج گذاری

نقطه عالی سمبلیک پس از جانشینی پادشاه جدید تاج‌گذاری است، که در آن چارلز به صورت رسمی تاجگذاری می‌شود. به دلیل نیاز به آمادگی، تاج‌گذاری به زودی پس از جانشینی چارلز اتفاق نخواهد افتاد. برای مثال، ملکه الیزابت در فوریه ۱۹۵۲ به تاج و تخت نشست، اما تا ژوئن ۱۹۵۳ تاج‌گذاری نشد.

تاج‌گذاری در طول ۹۰۰ سال گذشته در کلیسای وستمینستر برگزار شده است و چارلز سی و چهارمین پادشاهی است که در آنجا تاج‌گذاری می‌شود.

این یک مراسم مذهبی آنگلیکانی است که توسط رئیس اسقف کنتربری انجام می‌شود. در اوج مراسم، او تاج موجود در جواهرات تاج (که به نام “تاج سنت ادوارد” نیز مشهور است) را بر سر چارلز قرار می‌دهد. این تاج، به طور اختصاصی تنها در لحظه تاجگذاری خود (و نه در هیچ مراسم دیگر) توسط پادشاه استفاده می‌شود زیرا به دلیل وزن آن که حدود ۲.۲۳ کیلوگرم است، نسبت به سایر تاج‌ها خیلی سنگین است.

برخلاف عروسی‌های سلطنتی، تاج‌گذاری یک مراسم دولتی است و دولت هزینه‌های آن را پرداخت می‌کند و در نهایت، فهرست مهمانان را تصمیم می‌گیرد.

در مراسم تاج‌گذاری، جشنواره‌ای از موسیقی، قرائت شعر و آیین روغن‌کشی به کاربرد می‌رسد. شاهد دنیا در مراسم حلقوی شاهد جدید سوگند خواهد داد. در این مراسم گسترده، او نمادهای جدید نقش خود را، مانند گوی و شمشیر تحویل می‌گیرد و ریاست‌جمهوری کنترلی تاج طلای سنتی را بر سر خود قرار می‌دهد.

رئیس سازمان مشترک جهانی

چارلز به عنوان سرپرست اتحادیه سرزمین‌های همسود در نظر گرفته شده است، یک انجمن از ۵۶ کشور مستقل و ۲.۵ میلیارد نفر. برای ۱۴ کشور از این کشورها، همچنین بریتانیا، پادشاه سرزمین است.

این کشورها، که به عنوان حوزه های سرزمینی همسود شناخته می شوند، عبارتند از: استرالیا، آنتیگوا و باربودا، باهاما، بلیز، کانادا، گرنادا، جامائیکا، پاپوآ گینه نو، سنت کریستوفر و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین‌ها، نیوزیلند، جزایر سلیمان و تووالو.

در مراسم تاجگذاری چ اتفاقاتی قرار است بیوفتد؟

مراسم تاج‌گذاری در بریتانیا به مدت بیش از هزار سال تقریباً به یک شکل ثابت و نسبتاً پیچیده انجام می‌شود. براساس سنت‌های بریتانیایی، مراسم تاج‌گذاری جزو آخرین مراسم ماندگاری این نوع مراسم در اروپاست. با این حال، این مراسم به نسبت مراسم تاج‌گذاری ملکه الیزابت دوم در سال ۱۹۵۳، با مقیاس کوچکتر و زمان کمتری برگزار می‌شود و مذاهب گوناگونی در آن نماینده خواهند بود. به همین دلیل انتظار می‌رود مراسم پیمایش تاج‌گذاری نیز کمتر به چشم بپوشد و کارواش شاه و شاهدخت در مراسم با کمک یک کارواش مدرن که دارای شیشه‌های الکتریکی و تهویه مطبوع است، انجام شود. آن‌ها با کارواشی به نام Diamond Jubilee State Coach به وستمینستر آبی سفر خواهند کرد و با Gold State Coach که از دهه ۱۸۳۰ میلادی در هر تاج‌گذاری استفاده شده است، بازگشت خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی

 اسامی زندان زنان در تهران و حومه

 اسامی زندان زنان در تهران و حومه

 اسامی زندان زنان در تهران و حومه : در سال‌های اخیر، موضوع زندان‌های زنان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *