پنجشنبه , 30 فروردین 1403 - 1:35 قبل از ظهر

موم چیست و از چه ساخته شده است

موم چیست

در طول قرن‌ها، موم‌های شمع از انواع چربی‌ها، روغن‌ها و مواد مومی مانند حاصل از حیوانات، حشرات، گیاهان و سنگ‌ها ساخته شده‌اند. دانشمندان “موم” را اصطلاحی عمومی برای طبقه بندی موادی می دانند که دارای ویژگی های زیر هستند:

 • جامد در دمای اتاق؛ مایع در دمای بالاتر
 • در درجه اول هیدروکربن در ساختار
 • دافع آب؛ نامحلول در آب
 • بافت صاف؛ قابل دمش تحت فشار خفیف
 • سمیت کم؛ واکنش پذیری کم
 • بوی کم

واکس ها به طور گسترده در سراسر جهان برای طیف وسیعی از کاربردها، از جمله بسته بندی، پوشش ها، لوازم آرایشی، مواد غذایی، چسب ها، جوهرها، ریخته گری ها، مداد رنگی، آدامس، جلا دهنده ها و – البته – شمع ها استفاده می شوند.

روند ساخت موم های شمع

تمدن های اولیه برای ایجاد موم شمع عمدتاً به مواد خام در دسترس وابسته بودند. مصریان باستان و رومیان اولیه عمدتاً به پیه تولید شده از حیوانات متکی بودند.در چین، از موم زنبور عسل در اوایل سلسله تانگ (907-618 پس از میلاد) برای شمع استفاده می شد و موم شمع که از حشره کوکوس پلا به دست می آمد تا قرن دوازدهم ساخته شد. در اوایل ژاپن از عصاره آجیل درخت برای ساخت موم شمع استفاده می شد، در حالی که در هند میوه درخت دارچین را برای موم شمع می جوشاندند. موم زنبور عسل در قرون وسطی به اروپا معرفی شد، اما به دلیل هزینه زیاد آن به ندرت در خانه ها استفاده می شد.

در طول قرن ها، توسعه موم های جدید برای شمع به در دسترس بودن مواد خام، سهولت و صرفه جویی در پردازش مواد خام به موم مناسب برای استفاده از شمع، و مطلوبیت موم در مقایسه با سایر شمع های موجود بستگی دارد.

پیه موم معمولی شمع معمولی بود که تا قرن هجدهم در اروپا و آمریکا استفاده می شد، زمانی که صنعت صید نهنگ توسعه موم اسپرماستی را تحریک کرد، مومی تمیز و کم بو که از روغن سر نهنگ اسپرم به دست می آمد.
Spermaceti تا اواسط دهه 1800 موم اولیه شمع باقی ماند، زمانی که موم استئارین و سپس موم پارافین ساخته شد. موم استئارین، بر اساس استخراج اسید استئاریک از اسیدهای چرب حیوانی، به طور گسترده در اروپا مورد استفاده قرار گرفت. موم پارافین که پس از یافتن راهی برای حذف ماده مومی طبیعی از نفت در طول پالایش توسط شیمیدانان ایجاد شد، به موم استاندارد شمع در نیمکره غربی تبدیل شد.

در نیمه دوم قرن بیستم، چندین موم مصنوعی و شیمیایی سنتز شده، از جمله ژل‌ها، عمدتاً برای استفاده در شمع‌های تخصصی ساخته شدند. دو موم شمع با پایه گیاهی – موم سویا و موم خرما – برای استفاده تجاری در بازار شمع در اواخر دهه 1990 به ترتیب با هیدروژنه کردن روغن های سویا و نخل ساخته شدند.

امروزه پارافین پرکاربردترین واکس شمع در سطح جهان است. موم زنبور عسل نیز در سرتاسر جهان استفاده می شود، اگرچه در مقادیر بسیار کمتر. موم شمع Stearin تا حد زیادی به استفاده اروپایی محدود می شود. موم سویا، موم خرما، ژل، موم های مصنوعی، و موم های سنتز شده نیز در حال حاضر در شمع ها استفاده می شود، مانند انواع ترکیبات موم و فرمول های موم سفارشی.

حقایق جالب از موم شمع

 • قبل از قرن نوزدهم، شمع “مومی” معمولاً به شمع موم زنبور عسل اطلاق می شد.
 • همه موم ها عمدتاً هیدروکربن هستند، چه موم با منشا حیوانی، گیاهی یا نفتی باشد.ترکیب شیمیایی تمام موم های مورد استفاده برای شمع سازی مشابه است و تمام موم های شمع به یک شکل می سوزند.ترکیب شیمیایی تمام موم های مورد استفاده برای شمع سازی مشابه است و تمام موم های شمع به یک شکل می سوزند.
 • تخمین زده می شود که سالانه 1 میلیارد پوند موم در شمع های فروخته شده در ایالات متحده استفاده می شود.
 • شمع ها پس از بسته بندی و پوشش های بسته بندی، دومین کاربرد بزرگ واکس در آمریکای شمالی را به خود اختصاص داده اند.
 • پارافین رایج ترین واکس شمع امروزی است. موم زنبور عسل، موم سویا، موم خرما، ژل، و موم های سنتز شده نیز در شمع سازی برای بازار ایالات متحده استفاده می شود، همانطور که از مخلوط موم ها استفاده می شود.
 • موم ها به دلیل وجود کربن با شعله زرد می سوزند.
 • هیچ نوع خاصی از موم یا ترکیب موم “بهترین” برای شمع سازی در نظر گرفته نمی شود. نشان داده شده است که تمام واکس های شمع – زمانی که در قالب با کیفیت بالا ارائه می شوند – تمیز، ایمن و به همان شیوه می سوزند.
 • هیچ موم شمعی تا به حال سمی یا مضر برای سلامت انسان ثابت نشده است.
 • چیزی به نام موم بدون دوده وجود ندارد.تمام ترکیبات آلی در هنگام سوزاندن مقداری کربن (دوده) به دلیل احتراق ناقص منتشر می کنند.دوده شدن در درجه اول عاملی برای طول فتیله و اختلال شعله است.
 • تولیدکنندگان معتبر شمع تنها از واکس های باکیفیت در فرمولاسیون خود استفاده می کنند.

 

موم طبیعی چیست ؟

موم های طبیعی به طور کلی به عنوان مشتق شده از منابع طبیعی مانند گیاهان و حیوانات زنده تعریف می شوند. موم های طبیعی عبارتند از: موم زنبور عسل، موم کارنائوبا، موم کندلیلا، موم سبوس برنج واقعی، موم لورل و بسیاری دیگر از موارد قابل توجه.

آیا موم روغنی است؟

تفاوت بین موم و روغن چیست؟ روغن ها و موم ها هر دو لیپید هستند، اما موم ها ضخیم تر از روغن ها هستند. موم ها در دمای اتاق نیمه جامد هستند در حالی که روغن ها در دمای اتاق مایعات غلیظ هستند. موم زنبور عسل یک محصول طبیعی است اگرچه بیشتر موم ها به صورت مصنوعی تولید می شوند.

چند نوع موم وجود دارد؟

دو نوع مختلف وجود دارد: موم نرم و موم سخت. اگرچه هر دوی آنها در از بین بردن مو از فولیکول به خوبی عمل می کنند، موم سخت برای مناطق کوچکتر و حساس تر مانند خط بیکینی شما بهتر است.

موم  سویا‎

موم سویا یک موم میان رده با سوختن آهسته است که آن را ارزش زیادی دارد. موم از دانه های سویا – چه چیز دیگری – ساخته شده است و نسبت به موم پارافین سازگارتر با محیط زیست است. فیچل می گوید که این محصول فرعی صنعت سویا است و نگرانی های فزاینده ای در مورد جنگل زدایی، کودها و آفت کش های مورد استفاده در این فرآیند وجود دارد. همچنین کار کردن با آن می تواند نسبتاً دشوار باشد: فریچل می گوید: «با دما بسیار معتدل است و می تواند کوچک شود و همچنین «یخ زدگی» با لکه های سفید. این موم نیز چندان رایحه‌ای را در خود نگه نمی‌دارد، اگرچه بسته به میزان سنگینی رایحه‌ای که دوست دارید، این عطر می‌تواند یک طرفدار یا منفی باشد. برای ساخت شمع، موم ارگانیک سویا آمریکایی را امتحان کنید

موم زنبور عسل

موم زنبور عسل یکی از قدیمی‌ترین شکل‌های موم شمع است و یکی دیگر از گزینه‌های سازگار با محیط زیست است، زیرا از زنبور عسل در طول فرآیند تولید عسل گرفته می‌شود. به همین دلیل، موم زنبور عسل دارای رایحه بسیار ملایم و طبیعی شیرین است که به تصفیه هوا کمک می کند. فریچل می گوید که موم زنبور عسل یک موم سخت تر و جامدتر است که اغلب در ترکیبات شمع های ظرف یا برای ساختن ستون های بدون عطر استفاده می شود. برای شمع سازی، گلوله های موم سفید ارگانیک Sky Organics را امتحان کنید

موم نارگیل

فریچل می گوید این نوع جدیدتر موم از نارگیل – محصولی با عملکرد بالا و پایدار – برداشت می شود. موم نارگیل به همین دلیل محبوب است، اما همچنین به این دلیل که عطر و رنگ را به خوبی حفظ می کند، به علاوه سوختگی تمیزی دارد که دوده بسیار کمی تولید می کند. متأسفانه، گران‌ترین واکس شمع این دسته است. برای شمع سازی، بلوک مومی نارگیلی آرت مایندز Simple Serenity را امتحان کنید

مطلب پیشنهادی

مفتول چیست؟ انواع سیم مفتول و کاربرد آنها

مفتول چیست؟ انواع سیم مفتول و کاربرد آنها مفتول چیست؟ انواع سیم مفتول و کاربرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *