پنجشنبه , 30 فروردین 1403 - 1:41 قبل از ظهر
زندگی نامه رابرت اوپنهایمر پدر بمب اتم

زندگی نامه رابرت اوپنهایمر پدر بمب اتم

رابرت اوپنهایمر معمولاً برای رهبری پروژه منهتن “پدر بمب اتمی” نامیده می شود ، برنامه ای که اولین جنگ افزار هسته ای را در طول جنگ جهانی دوم ایجاد کرد.

رابرت اوپنهایمر کی بود؟

فیزیکدان جی. رابرت اوپنهایمر به عنوان مدیر آزمایشگاه لوس آلاموس در هنگام توسعه بمب اتمی فعالیت کرد. پس از حمله سال 1939 به لهستان توسط آلمان نازی ، اوپنهایمر برای اجرای آزمایشگاه برای اجرای پروژه منهتن انتخاب شد ، برنامه ای که اولین جنگ افزار هسته ای را در طول جنگ جهانی دوم ایجاد کرد. وی پس از استعفا از سمت خود در سال 1945 ، رئیس كمیته مشورتی عمومی كمسیون انرژی اتمی شد. رئیس جمهور جان اف کندی قبل از ترور وی در سال 1963 اعلام كرد كه اوپنهایمر جایزه انریکو فرمی را برای دستاوردهای خود در فیزیك دریافت می كند. وی در دسامبر همان سال توسط رئیس جمهور لیندون ب. جانسون به وی اهدا شد. “پدر بمب اتمی” در سن 62 سالگی در پرینستون ، نیوجرسی در سال 1967 در اثر سرطان درگذشت.

سنین جوانی و تحصیل

اوپنهایمر در 22 آوریل سال 1904 در شهر نیویورک در مهاجران یهودی آلمانی متولد شد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه هاروارد ، اوپنهایمر با کشتی به انگلستان رفت و در دانشگاه کمبریج ثبت نام کرد و در آنجا در سال 1925 تحقیقات هسته ای خود را در آزمایشگاه کاوندیش آغاز کرد. یک سال بعد ، وی با Max Born در دانشگاه گوتینگن همراه شد و در آنجا با میزبان فیزیکدانان برجسته ، از جمله نیلز بور. وی دکترای خود را در گوتینگن دریافت کرد و در عین حال آنچه که به عنوان “روش متولد- اپنهایمر” شناخته شد ، نیز توسعه داد ، سهم مهمی در نظریه مولکولی کوانتومی داشت.

پروژه منهتن

اوپنهایمر در دهه 1930 فعال شد و با آلبرت اینشتین و لئو سوسیلارد توافق كرد كه نازی ها می توانند سلاح هسته ای بسازند. پس از حمله سال 1939 به لهستان توسط آلمان نازی ، اوپنهایمر برای اجرای آزمایشگاه برای اجرای پروژه منهتن ، آزمایش ارتش آمریكا با هدف بهره‌گیری از انرژی اتمی برای اهداف نظامی انتخاب شد. وی رهبری پایان علمی پروژه منهتن را در لوس آلاموس ، نیومکزیکو ، از سال 1942 آغاز کرد.

این پروژه توسط بسیاری از دانشمندان که از رژیم های فاشیستی در اروپا گریخته بودند ، جمع آوری شده بود و مأموریت آنها کشف یک پروسه شکافت تازه مستند شده با اورانیوم 235 بود که با آنها امیدوار بودند قبل از اینکه آدولف هیتلر بتواند آن را بمب هسته ای بسازد. این پروژه در ابتدا توسط دولت آمریكا 6000 دلار اختصاص یافت ، اما تا زمان اوج كار در سال 1945 ، بودجه به 2 میلیارد دلار افزایش یافته بود. آن سال اولین آزمایش بمب بود و با موفقیت آن ، دو بمب دیگر در ماه بعد مستقر شدند: یکی در ناگازاکی ، ژاپن و دیگری در هیروشیما. این اقدامات اساساً به جنگ جهانی دوم پایان یافت.

با این حال ، پس از دیدن ویرانی بمب ، اوپنهایمر مخالفت خود را با توسعه بیشتر ادعا كرد و او در همان سال از سمت خود استعفا داد.

زندگی بعد از جنگ جهانی دوم

اوپنهایمر به عنوان رئیس کمیته مشورتی عمومی کمیسیون انرژی اتمی درآمد که در اکتبر سال 1949 با توسعه بمب هیدروژن مخالفت کرد. این مخالفت تکان دهنده باعث شد تا اتهاماتی مبنی بر اینکه اوپنهایمر طرفدار کمونیست بود ، باشد. بنابراین ، در سال 1953 ، وی از تحقیقات مخفی هسته ای متوقف شد و از طرف کمیسیون انرژی هسته ای از ترخیص امنیتی وی محروم شد. در سال 1963 ، رئیس جمهور جان اف کندی اعلام کرد که اوپنهایمر جایزه انریکو فرمی را دریافت می کند. پس از قتل کندی ، رئیس جمهور لیندون ب. جانسون در دسامبر همان سال این جایزه را به وی اهدا کرد.

مرگ

اوپنهایمر همچنان در سالهای بعد از كنترل بین المللی انرژی اتمی حمایت می كرد. وی در 18 فوریه 1967 در پرینستون ، نیوجرسی به دلیل سرطان گلو درگذشت. امروزه او را اغلب “پدر بمب اتمی” می نامند.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با تفاوت های آمالگام و کامپوزیت در ترمیم دندان

آشنایی با تفاوت های آمالگام و کامپوزیت در ترمیم دندان از سوالات متداولی که همواره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *