شنبه , 1 اردیبهشت 1403 - 1:01 قبل از ظهر

“راه‌های افزایش تمرکز و مقابله با بحران توجه در دنیای دیجیتال”

تمرکز در حال کاهش پایداری است  در اینجا چگونه می‌توانید تمرکز خود را افزایش دهید را فرا خواهید گرفت و راه های افزایش تمرکز و مقابله با بحران توجه در دنیای دیجیتال را آموزش میبینید  .

مردم به تدریج زمان بیشتری را صرف استفاده از فناوری کرده‌اند و فناوری تمرکز را دشوار می‌کند زیرا حواس‌پرتی‌های خارجی بی‌نهایتی را ایجاد می‌کند. تلفن‌های هوشمند همیشه به ما امکان دسترسی به صفحه‌نمایش را می‌دهند و چیزهایی مانند پیام‌های متنی و ایمیل‌ها ما را از وظایف فعلی‌مان دور می‌کنند. اما حواس‌پرتی‌های بیرونی تنها مشکلات در دنیای دیجیتالی فزاینده نیست. انسان ها در واقع ذاتاً انگیزه دارند که خود را قطع کنند، به این معنی که ما دائماً تمایل به انجام کار دیگری داریم. بنابراین حتی اگر سیگنال‌های صوتی یا تصویری را خاموش کنیم، نادیده گرفتن این موضوع که می‌توانیم در هر نقطه‌ای می‌توانیم کار فعلی خود را برای آنلاین شدن یا بررسی رسانه‌های اجتماعی متوقف کنیم، دشوار است.

ممکن است به سادگی این مسئله را به نفوذ روزانه‌ی پلتفرم‌های موبایل به زندگی روزمره‌ی ما نسبت دهیم. در واقع، کلیک‌ها، دانلودها، لایک‌ها، بازدیدها، دنبال‌کنندگان و اشتراک‌ها به یک ارزش جدید در تعامل‌های اجتماعی و اقتصاد دیجیتال ما تبدیل شده‌اند.

نوجوانان و این بحران جدید دیجیتالی

این مسئله تنها به نوجوانانی که به مدیریت پست‌های جذاب و فرهنگ خواندن نمی‌پردازند، اعمال نمی‌شود. یک نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو در سال 2014 نشان داد که ۷۷٪ از کارمندان در حین کار از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. در حالی که هوش مصنوعی این روند را با تبدیل توجه انسان به درآمد تبلیغاتی در طول دهه‌ها تشدید کرده است، آخرین تکامل هوش مصنوعی تولیدی منتظر است که نرخ و کارآیی جستجوی محتوا را به صورت نمایه‌ای افزایش دهد.

به این ترتیب، کاهش توجه تنها به خطر قرار دادن قابلیت ما برای تمرکز و عملکرد نیست، بلکه به کیفیت و طول عمر زندگی ما و زندگی کودکان ما نیز تأثیر می‌گذارد. این از یک شرارت ضروری دوران دیجیتال ما به یک بحران وجودی برای خودمان، خانواده‌هایمان و جوامعمان تبدیل شده است.

به جای تطابق، رهبران کسب و کار می‌توانند به یک رویکرد متفاوت نسبت به نیازهای روز به روزی که مواجه می‌شویم، انتخاب کنند.

چطور زمانی که چند پروژه را پیش می بریم تمرکز خوبی داشته باشیم 

چرا این چنین مشکلی است؟ آیا ما تازه تبدیل به یک جامعه چند وظیفه ای می شویم؟

ما بر اساس دهه‌ها تحقیق می‌دانیم که وقتی افراد توجه خود را تغییر می‌دهند، تکمیل هر کار طولانی‌تر طول می‌کشد و احتمال خطا در آنها بیشتر است. چیزی به نام هزینه سوئیچ وجود دارد، به این معنی که حتی اگر یک وقفه کوتاه باشد، بازگشت به جریان کار اصلی زمان می برد. اما تغییر توجه علاوه بر اینکه مانع بهره وری می شود، باعث استرس می شود. ما مطالعات آزمایشگاهی را انجام داده‌ایم که در آن افراد را به مانیتورهای ضربان قلب و فشارسنج‌ها متصل کرده‌ایم و با هر وقفه سطوح استرس را افزایش می‌دهیم.با وجود این، شما استدلال می کنید که استراحت کردن ضروری است، به شرطی که آن را آگاهانه انجام دهید.

بهترین راه برای استراحت چیست؟

مردم واقعاً ظرفیت توجه محدودی دارند و بیشتر ما قادر نیستیم برای مدت طولانی روی یک کار تمرکز کنیم. بنابراین بسیار مهم است که فعال باشید و استراحت کنید. من دوست دارم انجام یک فعالیت ساده را توصیه کنم. توجه چرخشی حالتی است که در آن ذهن شما درگیر یک کار آسان مانند بافندگی، باغبانی یا انجام بازی های ساده است. مایا آنجلو در مورد “ذهن بزرگ” و “ذهن کوچک” خود صحبت می کرد. او هنگام نوشتن از “ذهن بزرگ” خود و از “ذهن کوچک” خود برای انجام جدول کلمات متقاطع در زمان استراحت استفاده می کرد. ثابت شده است که فعالیت های چرخشی استرس را کاهش می دهد و در واقع می تواند تفکر واگرا یا خلاق را بهبود بخشد، زیرا آنها مغز را فعال نگه می دارند در حالی که به افکار ما اجازه می دهند سرگردان شوند. اگر شما فردی هستید که در حفره خرگوش در حین انجام فعالیت‌های چرخشی گیر کرده‌اید، توصیه می‌کنم یک محدودیت زمانی تعیین کنید تا بتوانید به کار اصلی خود بازگردید.

آیا تکنیک هایی وجود دارد که بتوانیم از آنها برای آموزش تمرکز مغزمان استفاده کنیم؟

یکی از کارهایی که توصیه می کنم وقتی متوجه شدید که حواس شما پرت شده است انجام دهید این است که از خود بپرسید چرا. چرا به دنبال گوشی خود می روید؟ چرا به شبکه های اجتماعی نگاه می کنید؟ چرا ایمیل را چک می کنید؟ سعی کنید دلایل را درک کنید. آیا این کار را به دلیل حوصله خود انجام می دهید؟ چون وظیفه شما خیلی سخت است؟ چون عادته؟ به محض اینکه از دلیل آن آگاه شدید، این شانس را دارید که آن رفتار را اصلاح کنید. همچنین می‌توانید چیزی را تمرین کنید که پیش‌اندیشی نامیده می‌شود، یعنی آینده‌تان را بعداً در روز تصور کنید و در نظر بگیرید که این رفتار چگونه روی شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر سی دقیقه یا یک ساعت در شبکه‌های اجتماعی باشید، آیا این وقفه به این معنی است که تا دیروقت کار خواهید کرد؟

استراتژی های کنترل حواس پرتی

من در مورد استراتژی هایی برای کنترل حواس پرتی خود صحبت می کنم، اما در واقع فکر می کنم باید به راه حل های بزرگ تری در سطح سازمانی یا اجتماعی فکر کنیم. در درون سازمان‌ها، رهبران تیم می‌توانند تاکتیک‌هایی مانند «ساعت‌های آرام» را به کار بگیرند، بنابراین کارکنان بدانند که مدت زمان مشخصی وجود دارد که انتظار نمی‌رود به پیام‌ها پاسخ دهند. در سطح اجتماعی، من از طرفداران پر و پا قرص قوانین «حق قطع ارتباط» فرانسه و ایرلند هستم که کارمندان را از بار پاسخگویی به ارتباطات الکترونیکی بعد از ساعات کاری رها می کند. کارگرانی که به طور منظم وقفه های ذهنی معنی داری از شغل خود دارند، وقتی به ساعت برمی گردند، بهتر می توانند تمرکز کنند.

حال ، مهم است که چگونگی عملکرد توجه ما را از طریق سه حالت اصلی توجه زیر بشناسیم:

حالت تمرکز

این حالتی است که بیشتر مردم به آن “توجه داشتن” می‌گویند. این یک حالت کاربرد کنترل شده از توجه شما به منظور انجام وظیفه خاص یا دنباله‌ای از وظایف خاص است، در حالی که به انتخاب به جستجو، توجه به یا مهار انواع مختلف محرک‌های داخلی و خارجی می‌پردازید.

حالت ذهنی

این یک حالت است که توجه به تجربیات لحظه فعلی را حفظ می‌کند، در حالی که محرک‌های خارجی بی‌ارتباط را مهار کرده و مسیرهای کنش‌های جانبی را بدون واکنش و ارزیابی عاطفی رد می‌کند. مراقبه نه تنها می‌تواند قابلیت حفظ حالت تمرکز و سلامت عمومی ذهنی را به صورت موقت افزایش دهد، بلکه می‌تواند معماری شبکه کل مغز را برای بهره‌مندی‌های توجه بلندمدت بازپیکربندی کند.

حالت حواس‌پرتی

این حالت یک حالت مداوم از قطع توجه است که با آسیب‌پذیری نسبت به محرک‌های نامناسب و بی‌ارتباط مشخص می‌شود که سعی دارند توجه را از وظیفه در دست بردارند.

با این خلاصه در ذهن داشته باشید و توصیه‌های زیر را که رهبران کسب و کار می‌توانند برای مدیریت بحران توجه استفاده کنند، را در نظر بگیرید.

تمرین تمرکز خود را انجام دهید

سعی کنید یک تایمر به مدت پنج دقیقه تنظیم کنید و کاملاً روی وظیفه‌ای خاص که می‌خواهید انجام دهید، تمرکز کنید. سپس پس از پنج دقیقه دیگری، دو دقیقه استراحت کنید قبل از ادامه کار برای پنج دقیقه دیگر. روز بعد، پنج دقیقه دیگر به جلسات تمرکز خود اضافه کنید، با دو دقیقه دیگر استراحت در میان.

وقتی تیم من از این استراتژی استفاده می‌کند، با استفاده از تایمرهای تمرکز اختصاصی (نه تایمرهای تلفن) و افزایش توانایی کار برای مدت طولانی‌تر، نه تنها افزایش چشمگیری در میزان کار انجام شده می‌بینیم، بلکه خلاقیت و کیفیت هم نیز بیشتر می‌شود. ما متوجه شدیم که این روش بسیار آسانی است برای “تمرین” مغز و افزایش تمرکز آن در طولانی مدت.

شارژ مجدد شبکه‌های عصبی‌تان

خواب یک مؤلفه بحرانی برای شارژ مجدد مغز است، اما همچنین تمریناتی مانند مدیتیشن یا پیاده‌روی در طبیعت نیز عادت‌های ذهنی مانند آرامش‌بخش می‌باشند. برای توسعه و حفظ حالت تمرکز، ضروری است که این تلاش‌های کاری را با حالت ذهنی مطابقت دهید.

تکامل عادت‌های دیجیتالی‌تان

هنگام ورود به یک پلتفرم که برای شما جذاب است، به صورت پیش‌فرض یک تایمر تنظیم کنید. سعی کنید تنها یک ویدئو تماشا کنید و سپس ویدئوی بعدی را در یک حوزه کاملاً متفاوت انتخاب کنید. راه‌هایی برای کاهش تشابه و تکرار محتوایی که مصرف می‌کنید، پیدا کنید.

هرچند ممکن است محدودیت زمان مصرفی در رسانه‌های دیجیتال/اجتماعی در محیط کار دشوار باشد، اما بهترین راه برای ایجاد یک فرهنگ مانند این با شما شروع می‌شود.

جمع بندی

این متن در مورد چگونگی افزایش تمرکز و مدیریت توجه در دنیای دیجیتال می‌پردازد. این متن تاکید دارد که برای بهبود توجه و تمرکز خود، باید تمرین تمرکز کاری را با عادت‌های ذهنی مانند مدیتیشن و پیاده‌روی در طبیعت ترکیب کرد. همچنین توصیه می‌کند که در استفاده از پلتفرم‌های دیجیتال، زمان‌های محدودی تعیین کنید و تلاش کنید تا محتوای متنوع تر و تکراری کمتری مصرف کنید. در کل، این متن به اهمیت توازن بین تمرکز کاری و حالت ذهنی در زندگی روزمره و کار اشاره می‌کند.

این متن به نکاتی مهم برای افزایش توجه و تمرکز در کارهای روزمره اشاره دارد. این نکات عبارتند از:

  • 1. اهمیت استفاده از تمرینات ذهنی مانند مدیتیشن و پیاده‌روی در طبیعت برای شارژ مجدد مغز.
  • 2. ارتقاء عادات دیجیتالی با تنظیم زمان‌های محدودیتی برای ورود به پلتفرم‌های معتاد‌کننده و تنوع در مصرف محتوا.
  • 3. شروع تغییرات در محیط کار با تغییر عادات شخصی و ایجاد یک فرهنگ متوازن در استفاده از رسانه‌های دیجیتال.

مطلب پیشنهادی

قیمت دوربین کوچک متصل به موبایل (سری جدید)

بهترین دوربین مخفی برای منزل شرکت های سازنده دوربین مداربسته بعد از تولید دوربین سیم کارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *