شنبه , 1 اردیبهشت 1403 - 2:04 قبل از ظهر

درباره سلول های بدن انسان بدانید 

درباره سلول های بدن انسان بدانید

بدن انسان از تریلیون ها سلول تشکیل شده است. آنها ساختاری را برای بدن فراهم می کنند، مواد مغذی را از غذا می گیرند، آن مواد مغذی را به انرژی تبدیل می کنند و عملکردهای تخصصی را انجام می دهند. سلول ها همچنین حاوی مواد ارثی بدن هستند و می توانند از خود کپی کنند.در این جا می خواهیم درباره سلول های بدن انسان صحبت کامل و دقیقی انجام دهیم .

سلول چیست؟

انسان ها از تریلیون ها سلول – واحد اساسی زندگی روی زمین – تشکیل شده اند. در این مقاله، برخی از ساختارهای موجود در سلول ها را توضیح می دهیم و تعدادی از انواع سلول های موجود در بدن ما را شرح می دهیم.سلول ها را می توان بسته های کوچکی در نظر گرفت که شامل کارخانه های کوچک، انبارها، سیستم های حمل و نقل و نیروگاه ها می شود. آنها به تنهایی عمل می کنند، انرژی خود را ایجاد می کنند و خود تکثیر می شوند – سلول کوچکترین واحد زندگی است که می تواند تکثیر شود.

با این حال، سلول ها نیز با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و برای ایجاد یک حیوان جامد و به خوبی به هم متصل می شوند. سلول ها بافت هایی را می سازند که اندام ها را تشکیل می دهند. و اندام ها با هم کار می کنند تا ارگانیسم را زنده نگه دارند.

رابرت هوک برای اولین بار در سال 1665 سلولها را کشف کرد. او نام آنها را به دلیل شباهت آنها به خانه (به لاتین “اتاق های کوچک”) که راهبان در صومعه ها در آن زندگی می کردند، گذاشت.

داخل سلول

انواع مختلف سلول ها می توانند بسیار متفاوت به نظر برسند و نقش های بسیار متفاوتی را در بدن انجام دهند.

به عنوان مثال، یک سلول اسپرم شبیه یک قورباغه است، یک سلول تخمک ماده کروی است و سلول های عصبی اساساً لوله های نازکی هستند.

علیرغم تفاوت هایشان، آنها اغلب ساختارهای خاصی را به اشتراک می گذارند. این اندامک ها (ارگان های کوچک) نامیده می شوند. در زیر برخی از مهمترین آنها آورده شده است:

یک نمودار ساده از یک سلول انسانی

1- هسته

هسته را می توان مقر سلول در نظر گرفت. معمولاً یک هسته در هر سلول وجود دارد، اما همیشه اینطور نیست، مثلاً سلول‌های ماهیچه‌ای اسکلتی دارای دو هسته هستند. هسته حاوی اکثر DNA سلول است (مقدار کمی در میتوکندری قرار دارد، به زیر مراجعه کنید). هسته پیام هایی می فرستد تا به سلول بگوید رشد کند، تقسیم شود یا بمیرد.

هسته توسط غشایی به نام پوشش هسته از بقیه سلول جدا می شود. منافذ هسته‌ای درون غشاء اجازه عبور مولکول‌ها و یون‌های کوچک را می‌دهند، در حالی که مولکول‌های بزرگتر به پروتئین‌های انتقال نیاز دارند تا به آنها کمک کند.

2- غشای پلاسمایی

برای اطمینان از جدا ماندن هر سلول از همسایه خود، آن را در یک غشای خاص به نام غشای پلاسمایی می پوشانند. این غشاء عمدتاً از فسفولیپیدها ساخته شده است که از ورود مواد مبتنی بر آب به سلول جلوگیری می کند. غشای پلاسمایی شامل طیف وسیعی از گیرنده هاست که وظایف مختلفی را انجام می دهند، از جمله:

دروازه بان ها: برخی گیرنده ها به مولکول های خاصی اجازه عبور داده و برخی دیگر را متوقف می کنند.
نشانگرها: این گیرنده ها به عنوان نشان نام عمل می کنند و به سیستم ایمنی اطلاع می دهند که بخشی از ارگانیسم هستند و نه یک مهاجم خارجی.
ارتباط دهنده ها: برخی از گیرنده ها به سلول کمک می کنند تا با سلول های دیگر و محیط ارتباط برقرار کند.
اتصال دهنده ها: برخی از گیرنده ها به اتصال سلول به همسایگانش کمک می کنند.

3- سیتوپلاسم

سیتوپلاسم داخل سلولی است که هسته را احاطه کرده و حدود 80 درصد آن آب است. شامل اندامک ها و یک مایع ژله مانند به نام سیتوزول است. بسیاری از واکنش های مهمی که در سلول اتفاق می افتد در سیتوپلاسم رخ می دهد.

4- لیزوزوم ها و پراکسی زوم ها

هم لیزوزوم ها و هم پراکسی زوم ها در اصل کیسه هایی از آنزیم ها هستند. لیزوزوم ها حاوی آنزیم هایی هستند که مولکول های بزرگ از جمله قسمت های قدیمی سلول ها و مواد خارجی را تجزیه می کنند. پراکسی زوم ها حاوی آنزیم هایی هستند که مواد سمی از جمله پراکسید را از بین می برند.

5- اسکلت سلولی

اسکلت سلولی را می توان داربست سلول در نظر گرفت. به آن کمک می کند شکل صحیح را حفظ کند. با این حال، بر خلاف داربست معمولی، اسکلت سلولی انعطاف پذیر است. این نقش در تقسیم سلولی و تحرک سلولی ایفا می کند – به عنوان مثال توانایی برخی سلول ها برای حرکت، مانند سلول های اسپرم.

اسکلت سلولی همچنین از طریق درگیر شدن در جذب مواد از خارج سلول (اندوسیتوز) به سیگنال دهی سلولی کمک می کند و در حرکت مواد در داخل سلول نقش دارد.

6- شبکه آندوپلاسمی

شبکه آندوپلاسمی (ER) مولکول های درون سلول را پردازش می کند و به انتقال آنها به مقصد نهایی کمک می کند. به طور خاص، پروتئین ها را سنتز، تا می کند، اصلاح می کند و انتقال می دهد.

ER از کیسه های درازی به نام سیسترنا تشکیل شده است که توسط اسکلت سلولی در کنار هم نگه داشته می شوند. دو نوع وجود دارد: ER خشن و ER صاف.

7- دستگاه گلژی

هنگامی که مولکول ها توسط ER پردازش شدند، به دستگاه گلژی می روند. گاهی اوقات دستگاه گلژی را اداره پست سلول می دانند که در آن اقلام بسته بندی و برچسب گذاری می شوند. هنگامی که مواد خارج می شوند، ممکن است در داخل سلول استفاده شوند یا برای استفاده در جای دیگری به خارج از سلول منتقل شوند.

8- میتوکندری

میتوکندری که اغلب به عنوان نیروگاه سلول شناخته می شود، به تبدیل انرژی از غذایی که می خوریم به انرژی که سلول می تواند استفاده کند – آدنوزین تری فسفات (ATP) کمک می کند. با این حال، میتوکندری ها تعدادی کار دیگر از جمله ذخیره کلسیم و نقش در مرگ سلولی (آپوپتوز) دارند.

9- ریبوزوم ها

در هسته، DNA به RNA (ریبونوکلئیک اسید)، مولکولی شبیه DNA، که حامل همان پیام است، رونویسی می شود. ریبوزوم ها RNA را می خوانند و با چسباندن آمینو اسیدها به ترتیبی که توسط RNA تعریف شده است، آن را به پروتئین تبدیل می کنند.

برخی از ریبوزوم ها آزادانه در سیتوپلاسم شناور هستند. بقیه به ER متصل هستند.

تقسیم سلولی

تقسیم سلولی برای کل زندگی ما ادامه دارد.
بدن ما دائماً در حال جایگزینی سلول ها است. سلول ها به دلایل متعددی از جمله رشد یک ارگانیسم و ​​پر کردن شکاف های باقی مانده از سلول های مرده و تخریب شده پس از آسیب، نیاز به تقسیم دارند.

دو نوع تقسیم سلولی وجود دارد:

  1. میتوز و
  2. میوز.

میتوز

میتوز نحوه تقسیم اکثر سلول های بدن است. سلول “والد” به دو سلول “دختری” تقسیم می شود.

هر دو سلول دختر دارای کروموزوم های مشابهی با یکدیگر و والدین هستند. به آنها دیپلوئید می گویند زیرا دو نسخه کامل از کروموزوم ها دارند.

میوز

میوز سلول های جنسی مانند اسپرم مرد و سلول های تخمک ماده را ایجاد می کند. در میوز، بخش کوچکی از هر کروموزوم جدا می شود و به کروموزوم دیگر می چسبد. این نوترکیبی ژنتیکی نامیده می شود.

این بدان معنی است که هر یک از سلول های جدید دارای مجموعه ای منحصر به فرد از اطلاعات ژنتیکی است. این فرآیند است که اجازه می دهد تا تنوع ژنتیکی رخ دهد.

بنابراین، به طور خلاصه، میتوز به ما کمک می کند رشد کنیم، و میوز اطمینان می دهد که همه ما منحصر به فرد هستیم.

انواع سلول

وقتی پیچیدگی بدن انسان را در نظر می گیریم، تعجبی ندارد که صدها نوع مختلف سلول وجود دارد. در زیر مجموعه کوچکی از انواع سلول های انسانی آورده شده است:

1- سلولهای بنیادی

سلول های بنیادی سلول هایی هستند که هنوز انتخاب نکرده اند که به چه چیزی تبدیل شوند. برخی از آنها برای تبدیل شدن به یک نوع سلول خاص تمایز می یابند و برخی دیگر برای تولید سلول های بنیادی بیشتر تقسیم می شوند. آنها هم در جنین و هم در برخی بافت های بالغ مانند مغز استخوان یافت می شوند.

2- سلول های استخوانی

حداقل سه نوع اولیه سلول استخوانی وجود دارد:

استئوکلاست ها که استخوان را حل می کنند.
استئوبلاست ها که استخوان جدید را تشکیل می دهند.
استئوسیت ها که توسط استخوان احاطه شده اند و به برقراری ارتباط با سایر سلول های استخوانی کمک می کنند.

3- سلولهای خونی

سه نوع عمده سلول خونی وجود دارد:

گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند
گلبول های سفید که بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند
پلاکت ها، که به لخته شدن خون برای جلوگیری از از دست دادن خون پس از آسیب کمک می کنند

4- سلول های عضلانی

سلول‌های ماهیچه‌ای که میوسیت نیز نامیده می‌شوند، سلول‌های لوله‌ای دراز هستند. سلول های عضلانی برای طیف وسیعی از عملکردها، از جمله حرکت، حمایت و عملکردهای داخلی، مانند پریستالسیس – حرکت غذا در طول روده، مهم هستند.

5- سلول های اسپرم

اسپرم کوچکترین نوع سلول انسان است.
این سلول‌های قورباغه‌ای شکل کوچک‌ترین سلول‌های بدن انسان هستند.

آنها متحرک هستند، یعنی می توانند حرکت کنند. آنها با استفاده از دم خود (تاژک) که مملو از میتوکندری های انرژی دهنده است به این حرکت دست می یابند.

سلول های اسپرم نمی توانند تقسیم شوند. آنها فقط یک نسخه از هر کروموزوم (هاپلوئید) را حمل می کنند، برخلاف اکثر سلول ها که دو نسخه (دیپلوئید) دارند.

6- سلول تخمک ماده

در مقایسه با سلول اسپرم، سلول تخمک زن یک غول است. این بزرگترین سلول انسان است. سلول تخمک نیز هاپلوئید است به طوری که DNA حاصل از اسپرم و تخمک می تواند برای ایجاد یک سلول دیپلوئید ترکیب شود.

7- سلول های چربی

سلول های چربی را آدیپوسیت نیز می نامند و جزء اصلی بافت چربی هستند. آنها حاوی چربی های ذخیره شده ای به نام تری گلیسیرید هستند که در صورت نیاز می توان از آنها به عنوان انرژی استفاده کرد. پس از مصرف تری گلیسیرید، سلول های چربی کوچک می شوند. سلول های چربی نیز برخی از هورمون ها را تولید می کنند.

8- سلول های عصبی

سلول های عصبی سیستم ارتباطی بدن هستند. نورون ها نیز نامیده می شوند و از دو بخش اصلی تشکیل شده اند – بدن سلولی و فرآیندهای عصبی. بدن مرکزی حاوی هسته و سایر اندامک‌ها است و فرآیندهای عصبی (آکسون‌ها یا دندریت‌ها) مانند انگشتان بلند هستند و پیام‌هایی را به دور و بر می‌برند. برخی از این آکسون ها می توانند بیش از 1 متر طول داشته باشند.

به طور خلاصه

سلول ها به همان اندازه که متنوع هستند جذاب هستند. از یک نظر آنها شهرهای مستقلی هستند که به تنهایی عمل می کنند و انرژی و پروتئین خود را تولید می کنند. به معنای دیگر، آنها بخشی از شبکه عظیم سلولی هستند که بافت ها، اندام ها و ما را ایجاد می کنند.

4 نوع سلول اصلی در بدن انسان کدامند؟

چهار نوع اصلی سلول
سلول های اپیتلیال این سلول ها به شدت به یکدیگر متصل هستند. …
سلول های عصبی. این سلول ها برای ارتباط تخصصی هستند. …
سلول های عضلانی این سلول ها برای انقباض تخصصی هستند. …
سلول های بافت همبند

در مورد سلول ها چه آموخته ام؟

سلول ها ساختار و عملکرد همه موجودات زنده از میکروارگانیسم ها گرفته تا انسان را فراهم می کنند. دانشمندان آنها را کوچکترین شکل زندگی می دانند. سلول‌ها ماشین‌های بیولوژیکی را در خود جای می‌دهند که پروتئین‌ها، مواد شیمیایی و سیگنال‌ها را مسئول هر اتفاقی که در بدن ما می‌افتد، می‌سازد.

چرا باید در مورد سلول ها یاد بگیریم؟

با درک نحوه عملکرد سلول ها در حالت های سالم و بیمار، زیست شناسان سلولی که در علوم حیوانی، گیاهی و پزشکی کار می کنند، قادر خواهند بود واکسن های جدید، داروهای موثرتر، گیاهانی با کیفیت های بهبود یافته و از طریق افزایش دانش، درک بهتری از نحوه زندگی همه موجودات زنده ایجاد کنند. .

چگونه سلول ها را مطالعه می کنید؟

اندازه سلول ها متفاوت است. به جز چند استثنا، سلول های منفرد آنقدر کوچک هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند، بنابراین دانشمندان از میکروسکوپ برای مطالعه آنها استفاده می کنند. میکروسکوپ ابزاری است که یک جسم را بزرگ‌نمایی می‌کند. اکثر تصاویر از سلول ها با میکروسکوپ گرفته می شود و میکروگراف نامیده می شود.

بخش اصلی یک سلول از کدامند ؟

در زیست شناسی، کوچکترین واحدی است که می تواند به تنهایی زندگی کند و تمام موجودات زنده و بافت های بدن را تشکیل می دهد. یک سلول دارای سه بخش اصلی است: غشای سلولی، هسته و سیتوپلاسم. غشای سلولی سلول را احاطه کرده و موادی را که به داخل و خارج سلول می روند کنترل می کند.

سلول ها بلوک های اساسی ساختمان همه موجودات زنده هستند. بدن انسان از تریلیون ها سلول تشکیل شده است. آنها ساختار بدن را فراهم می کنند، مواد مغذی را از غذا دریافت می کنند، آن مواد مغذی را به انرژی تبدیل می کنند و عملکردهای تخصصی را انجام می دهند. سلول ها همچنین حاوی مواد ارثی بدن هستند و می توانند از خود کپی کنند.

بعد از خواندن این مطالب جذاب و سنگین با یک مطلب شیرین و متفاوت در مورد غذای میمون ها مطالعه خود را پایان دهید . کلیک کنید .

مطلب پیشنهادی

فشرده سازی خاک و زمین در پروژه های عمرانی

فشرده سازی زمین در ساختمان سازی یک فرآیند ضروری است که برای بهبود خواص مکانیکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *