پنجشنبه , 30 فروردین 1403 - 1:33 قبل از ظهر

مخترع کولر – اولین کولر گازی

مخترع کولر

ویلیس هاویلند کریر (انگلیسی: Willis Haviland Carrier ؛ 26 نوامبر 1876 – 7 اکتبر 1950) یک مهندس آمریکایی بود که بیشتر بخاطر اختراع تهویه مطبوع مدرن شهرت داشت و مخترع کولر بود . کریر اولین واحد تهویه مطبوع الکتریکی را در سال 1902 اختراع کرد. در سال 1915 ، او Carrier Corporation را تأسیس کرد ، یک شرکت متخصص در ساخت و توزیع سیستم های گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC).

سنین جوانی و تحصیل او

ویلیس هاویلند کریر در 26 نوامبر 1876 در آنگولا ، نیویورک ، پسر دوآین ویلیامز کریر (1836-1908) و الیزابت آر هاویلند (1845-1888) متولد شد. او در 1894 از آکادمی آنگولا و در 1897 از دبیرستان بوفالو فارغ التحصیل شد.

وی از سال 1897 در دانشگاه کرنل تحصیل کرد و در سال 1901 با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی فارغ التحصیل شد.

 

اولین کولر گازی

ویلیس کریر به چه چیزی مشهور است؟

در 17 جولای 1902 ، ویلیس هاویلند کریر اولین سیستم مدرن تهویه مطبوع را طراحی کرد و صنعتی را راه اندازی کرد که شیوه زندگی ، کار و بازی ما را به طور اساسی بهبود می بخشد و به همین علت شهرت فراوانی یافت .

آیا ویلیس کریر کولر را ثبت کرد؟

ویلیس کریر برای ثبت اختراع خود ، “دستگاه درمان هوا” ، درخواست ثبت اختراع کرد ، که ثبت اختراع شماره 808897 شد و در 2 ژانویه 1906 صادر شد. کریر اولین تجهیزات تهویه مطبوع اسپری جهان را اختراع کرد که می تواند هر دو را شستشو دهد. و هوا را مرطوب کند.

علت اختراع کولر توسط کریر

ویلیس هاویلند کریر در سال 1902 تهویه مطبوع را اختراع کرد تا مشکل رطوبت یک شرکت چاپ را حل کند. شرکت انتشارات بوفالو ، Sackett-Wilhelms ، مشتری شرکتی بود که ویلیس در آن کار می کرد. … شرکت انتشاراتی به دستگاهی نیاز داشت که رطوبت را کاهش داده و اندازه کاغذ را ثابت نگه دارد و این گونه او مخترع کولر گازی شد . در بوفالو ، نیویورک ، در 17 ژوئیه 1902 ، در پاسخ به مشکل کیفیت هوا که در شرکت چاپ و انتشارات Sackett-Wilhelms در بروکلین ، نیویورک بروکلین مشاهده شد ، ویلیس کریر نقشه هایی را برای آنچه که به عنوان اولین سیستم تهویه مطبوع مدرن در جهان در آن تابستان آنقدر مرطوب بود که کاغذ بزرگ و کوچک شد و در نتیجه تصاویر بی کیفیتی ایجاد شد ، زیرا فرایند چاپ رنگی شامل اجرای یک تکه کاغذ تا چهار بار ، هر کدام با جوهر رنگ متفاوت بود.

ویلیس کریر چگونه جهان را تغییر داد؟

اختراع تهویه مطبوع مدرن توسط ویلیس هاویلند کریر در سال 1902 صنایع بی شماری را فعال کرد ، زندگی را بهبود بخشید و جهان را برای همیشه تغییر داد. … در 17 ژوئیه همان سال ، ویلیس کریر ، مهندس تحقیق در شرکت بوفالو فورج ، طرح را برای حل مشکل رطوبت آزاردهنده این گیاه نهایی کرد. رطوبت بیش از حد می تواند منجر به رشد کپک و کپک و مشکلات بالقوه سلامتی شود، بنابراین یک AC که برای جلوگیری از این خطرات کار می کند یک نوآوری بسیار مهم بود. AC مدرن به جامعه کمک کرده است تا به طور چشمگیری بهره وری و اقتصاد را بهبود بخشد

ساختار اولین کولر ساخت او چگونه بود

اولین کولر ساخته شده توسط ویلیس هاوارد کاریر در سال 1902، به نام “Apparatus for Treating Air” شناخته می‌شود. این دستگاه با استفاده از گاز آمونیاک و فن‌های تهویه هوا، توانست دمای هوا را تنظیم کرده و با کنترل رطوبت، به تهویه و تبرید موثری در محیط‌های داخلی بپردازد. این اختراع نه تنها به بهبود شرایط زندگی در مناطق گرم و خشک کمک کرد، بلکه به تأسیس صنعت تهویه مطبوع و تبرید نیز اساس‌گذاری نمود و تاثیر بزرگی بر راحتی و آسایش انسان‌ها و صنایع داشت.

همسران مخترع کولر

مخترع کولر گازی با جنی مارتین ازدواج کرد اما ازدواج آن ها خیلی زود پایان یافت . کریر با ادیت کلر سیمور در کرنل ملاقات کرد و آنها در 29 آگوست 1902 ازدواج کردند. ادیت کلر سیمور در سال 1912 درگذشت. سپس بعد از یک سال او در 16 آوریل 1913 با جنی تیففت مارتین ازدواج کرد.

ویلیس کریر کجا زندگی می کرد؟

کریر در شهر بوفالو زندگی می کرد و بیشتر طول عمر خود را در این شهر گذراند .

اوایل زندگی ویلیس کریر

ویلیس هاویلند کریر در آنگولا ، نیویورک ، در 26 نوامبر 1876 ، در خانواده ای قدیمی در نیو انگلند متولد شد. جوان ویلیس در آکادمی آنگولا تحصیل کرده بود و قبل از ورود به دبیرستان مرکزی در بوفالو ، نیویورک ، دو سال مدرسه تدریس کرد تا شرایط ورود به کالج را برآورده کند.

فرآیند استفاده از اولین کولر

نصب 1902 تولد تهویه مطبوع را به دلیل افزودن کنترل رطوبت نشان داد ، که باعث شد توسط مقامات این حوزه تشخیص داده شود که تهویه مطبوع باید چهار عملکرد اساسی را انجام دهد:

  1. کنترل دما
  2. کنترل رطوبت
  3. گردش و تهویه هوا را کنترل کنید
  4. پاک کردن هوا

پس از چندین سال پالایش و آزمایش میدانی ، در 2 ژانویه 1906 ، Carrier دارای اختراع 808،897 ایالات متحده برای دستگاهی برای درمان هوا ، اولین تجهیزات تهویه مطبوع در جهان ، شد. این دستگاه برای مرطوب کردن یا مرطوب کردن هوا ، گرم کردن آب برای عملکرد اول و خنک کردن آن برای عملکرد دوم طراحی شده است.

پیشرفت کولر در گذر زمان

در سال 1906 کریر کشف کرد که “فرورفتگی دائمی نقطه شبنم عملاً رطوبت نسبی ثابت را فراهم می کند” ، که بعداً در میان مهندسان تهویه مطبوع به عنوان “قانون فرورفتگی نقطه شبنم ثابت” شناخته شد. بر اساس این کشف ، او طراحی یک سیستم کنترل اتوماتیک را انجام داد ، که برای آن در 17 مه 1907 درخواست ثبت اختراع کرد. ثبت اختراع 1،085،971 ایالات متحده در 3 فوریه 1914 صادر شد.

رفع ایرادات کولر  توسط کریر

در 3 دسامبر 1911 ، کریر مهمترین مدرکی که تا کنون در مورد تهویه مطبوع تهیه شده است – فرمول های روان سنجی منطقی – در نشست سالانه انجمن مهندسان مکانیک آمریکا ارائه کرد. این سند به عنوان “Magna Carta of Psychrometrics” شناخته شد. این سند مفاهیم رطوبت نسبی ، رطوبت مطلق و دمای نقطه شبنم را به هم پیوند داد ، بنابراین امکان طراحی سیستم های تهویه مطبوع را فراهم می آورد تا دقیقاً مطابق با شرایط مورد نیاز باشد.

جنگ جهانی و عملکرد کریر

با شروع جنگ جهانی اول در اواخر سال 1914 ، شرکت بوفالو فورج ، جایی که کریر 12 سال در آنجا کار می کرد ، تصمیم گرفت فعالیتهای خود را کاملاً به تولید محدود کند. نتیجه این شد که هفت مهندس جوان پس انداز 32،600 دلاری خود را برای تشکیل شرکت مهندسی حامل در نیویورک در 26 ژوئن 1915 جمع کردند. این هفت نفر کریر ، جی ایروین لایل ، ادوارد تی مورفی ، لوگان لوئیس ، ارنست بودند. T. Lyle ، Frank Sanna ، Alfred E. Stacey Jr. و Edmund P. Heckel. این شرکت سرانجام در خیابان Frelinghuysen در نیوآرک ، نیوجرسی مستقر شد.

رکود بزرگ و پس از آن

علیرغم توسعه دستگاه تبرید گریز از مرکز و رشد تجاری تهویه مطبوع در ساختمانهای خنک در دهه 1920 ، این شرکت مانند بسیاری دیگر در نتیجه سقوط وال استریت در اکتبر 1929 با مشکلات مالی روبرو شد. در سال 1930 ، کریر Engineering Corp. با شرکت Brunswick-Kroeschell و York Heating & Ventilating Corporation ادغام شد و شرکت Carrier Corporation را تشکیل داد و ویلیس کریر به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد.

رکود بزرگ ، استفاده از تهویه مطبوع مسکونی و تجاری را کند کرد. این شرکت در چهار شهر در نیوجرسی و پنسیلوانیا گسترش یافت تا اینکه کریر ادغام شد و شرکت خود را در سال 1937 به سیراکوز نیویورک منتقل کرد. این شرکت به یکی از بزرگترین کارفرمایان در مرکز نیویورک تبدیل شد.

کریر مخترع کولر دیر چه اختراعاتی انجام داد؟

او اولین سیستم تهویه مطبوع یا A/C را توسعه داد. او همچنین در توسعه تکنیک هایی برای تجزیه و تحلیل رابطه بین دما و رطوبت در هوا نقش داشت. کریر برای بازاریابی اختراع خود، شرکت کریر را ایجاد کرد.

ویلیس هاوارد کاریر، علاوه بر اختراع کولر گازی، در زمینه‌های مختلفی نیز فعالیت داشته و اختراعات دیگری نیز داشته است. برخی از این اختراعات عبارتند از:

1. تهویه مطبوع مرکزی: ویلیس کاریر نه تنها کولر گازی را اختراع کرد، بلکه سیستم تهویه مطبوع مرکزی را نیز توسعه داد. این سیستم به تبرید، گرمایش، و تهویه هوا در یک محیط کمک می‌کند.

2. آب‌گرم کن (Boiler): کاریر در سال 1921، یک آب‌گرم کن صنعتی را نیز اختراع کرد که به طور مستقیم در فرآیندهای صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. سیستم کنترل رطوبت (Humidity Control System): ویلیس کاریر سیستمی را برای کنترل رطوبت هوا در محیط‌های داخلی اختراع کرد. این سیستم به کنترل و تنظیم رطوبت هوا کمک می‌کند و به طور خاص در مکان‌هایی که نیاز به کنترل دقیق رطوبت دارند مفید است.

4. سیستم تهویه هوا برای کارخانه‌ها: کاریر در سال 1911، یک سیستم تهویه هوا را برای کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی توسعه داد. این سیستم به بهبود شرایط کارکنان و بهره‌وری کارخانه‌ها کمک می‌کند.

این تنها چند مثال از اختراعات ویلیس هاوارد کاریر هستند. او یک مهندس و مخترع پیشرو در زمینه تهویه مطبوع و تبرید بوده که تاثیر بسزایی بر زندگی انسان‌ها و صنعت‌ها داشته است.

انتهای کار کریر

غرفه ایگلو شکل ویلیس کریر در نمایشگاه جهانی 1939 نیویورک در سال 1939 به بازدیدکنندگان چشم اندازی از آینده تهویه مطبوع داد ، اما قبل از رواج آن ، جنگ جهانی دوم آغاز شد. در دوران رونق اقتصادی پس از جنگ در دهه 1950 ، تهویه مطبوع رشد فوق العاده ای در محبوبیت خود آغاز کرد. امروزه سیستم های تهویه مطبوع و تهویه مطبوع در بسیاری از خانه های آمریکایی جزء اصلی هستند.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با تفاوت های آمالگام و کامپوزیت در ترمیم دندان

آشنایی با تفاوت های آمالگام و کامپوزیت در ترمیم دندان از سوالات متداولی که همواره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *