سه شنبه , 1 خرداد 1403 - 2:47 بعد از ظهر

عمر خورشید چقدر است و چقدر ادامه دارد

عمر خورشید چقدر است و چقدر ادامه دارد

در چند میلیارد سال، خورشید به یک غول سرخ تبدیل خواهد شد که آنقدر بزرگ است که سیاره ما را در بر خواهد گرفت. اما زمین خیلی زودتر از آن غیرقابل سکونت خواهد شد. بعد از حدود یک میلیارد سال خورشید به اندازه کافی داغ می شود که اقیانوس های ما را بجوشاند.

خورشید در حال حاضر به عنوان یک ستاره “دنباله اصلی” طبقه بندی می شود. این بدان معنی است که در پایدارترین بخش زندگی خود است و هیدروژن موجود در هسته خود را به هلیوم تبدیل می کند. برای ستاره ای به اندازه ستاره ما، این مرحله کمی بیش از 8 میلیارد سال طول می کشد. منظومه شمسی ما کمی بیش از 4.5 میلیارد سال سن دارد، بنابراین خورشید کمی بیش از نیمی از عمر پایدار خود را پشت سر گذاشته است و عمر خورشید با این حساب نه خیلی جوان و نه خیلی پیر به حساب می آید /.

حتی ستاره ها هم می میرند

پس از گذشت 8 میلیارد سال از سوختن شادی هیدروژن به هلیوم، زندگی خورشید کمی جالب‌تر می‌شود. همه چیز تغییر می کند زیرا خورشید در هسته خود هیدروژن تمام می کند – تنها چیزی که باقی می ماند هلیوم است. مشکل اینجاست که هسته خورشید آنقدر داغ یا متراکم نیست که هلیوم را بسوزاند.

چگونگی مرگ خورشید

در یک ستاره، نیروی گرانشی تمام گازها را به سمت مرکز می کشد. هنگامی که ستاره هیدروژن برای سوزاندن دارد، ایجاد هلیوم فشار بیرونی کافی برای متعادل کردن کشش گرانشی ایجاد می کند. اما زمانی که ستاره چیزی در هسته برای سوزاندن باقی نماند، نیروهای گرانشی بر آن مسلط می شوند.

در نهایت آن نیرو مرکز ستاره را چنان فشرده می کند که شروع به سوزاندن هیدروژن در پوسته کوچکی در اطراف هسته مرده می کند که هنوز پر از هلیوم است. به محض اینکه خورشید شروع به سوزاندن هیدروژن بیشتری کند، به عنوان یک “غول قرمز” در نظر گرفته می شود.

فرآیند فشرده سازی در مرکز به نواحی بیرونی ستاره اجازه می دهد تا به سمت بیرون منبسط شوند. سوختن هیدروژن در پوسته اطراف هسته به طور قابل توجهی باعث افزایش روشنایی خورشید می شود. از آنجایی که اندازه ستاره منبسط شده است، سطح آن سرد می شود و از داغ سفید به قرمز داغ می شود. از آنجایی که ستاره درخشان تر، قرمزتر و از نظر فیزیکی بزرگتر از قبل است، ما به این ستاره ها لقب غول قرمز می دهیم.

مرگ آتشین زمین

به طور گسترده ای درک شده است که زمین به عنوان یک سیاره از انبساط خورشید به یک ستاره غول قرمز تمام عیار جان سالم به در نخواهد برد. سطح خورشید احتمالاً به مدار فعلی مریخ خواهد رسید – و در حالی که مدار زمین ممکن است کمی به سمت بیرون منبسط شده باشد، برای نجات آن از کشیده شدن به سطح خورشید کافی نخواهد بود و در نتیجه سیاره ما این کار را انجام خواهد داد. به سرعت متلاشی می شود . پایان عمر خورشید با پایان عمر خود کره ی زمین می تواند برابری کند .

زندگی روی این سیاره قبل از اینکه خود سیاره از هم بپاشد، با مشکل مواجه خواهد شد. حتی قبل از اینکه خورشید سوختن هیدروژن را تمام کند، از حالت فعلی خود تغییر کرده است. خورشید در هر میلیارد سالی که صرف سوختن هیدروژن می کند، درخشندگی خود را حدود 10 درصد افزایش می دهد. افزایش روشنایی به معنای افزایش میزان گرمای دریافتی سیاره ما است. با گرم شدن سیاره، آب روی سطح سیاره ما شروع به تبخیر می کند.

افزایش درخشندگی خورشید به میزان 10 درصد نسبت به سطح فعلی زیاد به نظر نمی رسد، اما این تغییر کوچک در روشنایی ستاره ما برای سیاره ما بسیار فاجعه بار خواهد بود. این تغییر یک افزایش کافی در انرژی برای تغییر مکان منطقه قابل سکونت در اطراف ستاره ما است. منطقه قابل سکونت به عنوان محدوده ای از فواصل دور از هر ستاره معینی تعریف می شود که در آن آب مایع می تواند روی سطح یک سیاره پایدار باشد.

فوران توده ای عظیم تاج

با افزایش 10 درصدی درخشندگی ستاره ما، زمین دیگر در منطقه قابل سکونت نخواهد بود. این آغاز تبخیر اقیانوس‌های ما خواهد بود. زمانی که خورشید سوختن هیدروژن را در هسته خود متوقف کند، مریخ در منطقه قابل سکونت قرار خواهد گرفت و زمین برای حفظ آب روی سطح آن بسیار داغ خواهد بود.

مدل های نامشخص

این افزایش 10 درصدی در روشنایی خورشید که باعث تبخیر اقیانوس‌های ما می‌شود، طی یک میلیارد سال آینده یا بیشتر اتفاق خواهد افتاد. پیش‌بینی دقیق سرعت این فرآیند به این بستگی دارد که با چه کسی صحبت می‌کنید. بیشتر مدل‌ها نشان می‌دهند که با تبخیر اقیانوس‌ها، آب بیشتر و بیشتر در جو به جای روی سطح وجود خواهد داشت. این به عنوان یک گاز گلخانه ای عمل می کند و گرمای بیشتری را به دام می اندازد و باعث تبخیر بیشتر و بیشتر اقیانوس ها می شود، تا زمانی که زمین عمدتاً خشک شود و جو آب را در خود نگه دارد، اما در دمای بسیار بالا.

همانطور که اتمسفر از آب اشباع می شود، آبی که در بالاترین قسمت های جو ما نگهداری می شود توسط نور خورشید با انرژی بالا بمباران می شود که مولکول ها را از هم جدا می کند و به آب اجازه می دهد تا به عنوان هیدروژن و اکسیژن خارج شود و در نهایت زمین را خشک کند. از آب.

تفاوت مدل ها در سرعت رسیدن زمین به این نقطه بدون بازگشت است. برخی معتقدند که زمین قبل از 1 میلیارد سال غیرقابل مهمان‌پذیر خواهد شد، زیرا فعل و انفعالات بین سیاره گرم‌کننده و سنگ‌ها، اقیانوس‌ها و تکتونیک صفحه‌ای باعث خشک شدن سریع‌تر این سیاره می‌شود. برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند که به دلیل نیازهای متفاوت اشکال مختلف زندگی و انتشار دوره‌ای مواد شیمیایی حیاتی توسط تکتونیک صفحه‌ای، حیات ممکن است بتواند کمی بیشتر از 1 میلیارد سال باقی بماند.

زمین یک سیستم پیچیده است و هیچ مدلی کامل نیست با این حال، به نظر می رسد که ما بیش از یک میلیارد سال برای رشد حیات در سیاره خود باقی نمانده باشیم.

خورشید چند ساله است؟

آیا واقعا قدیمی است؟ یا نه آنقدر؟
خورشید ما 4500000000 سال قدمت دارد. این مقدار صفر است. یعنی چهار و نیم میلیارد

چگونه سن خورشید را بدانیم؟

از کجا بفهمیم چند ساله است؟ ما به سن کل منظومه شمسی نگاه می کنیم، زیرا همه در یک زمان جمع شده اند.

برای به دست آوردن این شماره، ما به دنبال قدیمی ترین چیزهایی هستیم که می توانیم پیدا کنیم. سنگ های ماه برای این کار خوب عمل می کنند. هنگامی که فضانوردان آنها را برای دانشمندان آوردند تا آنها را مطالعه کنند، آنها توانستند بفهمند که چند سال دارند.

خورشید به ماه نگاه می‌کند و می‌گوید “آها، پس این تو هستی که به آنها گفتی من چند سال دارم”.

خورشید تا کی می درخشد؟

اگر خورشید ما چهار و نیم میلیارد سال سن داشته باشد، چقدر دیگر می درخشد؟ ستارگانی مانند خورشید ما حدود 9 یا 10 میلیارد سال می سوزند. بنابراین خورشید ما تقریباً نیمی از عمر خود را طی کرده است. اما نگران نباشید هنوز حدود 5,000,000,000-پنج میلیارد-سال باقی مانده است.

وقتی آن پنج میلیارد سال تمام شود، خورشید به یک غول سرخ تبدیل خواهد شد. این بدان معناست که خورشید در همان زمان بزرگتر و سردتر می شود. وقتی این اتفاق بیفتد، با خورشیدی که امروز می شناسیم متفاوت خواهد بود. خورشید ما به عنوان یک غول قرمز حدود 2000 برابر درخشان تر از آنچه اکنون است خواهد شد!

آیا اگر خورشید بمیرد می میریم؟

ستاره شناسان تخمین می زنند که خورشید حدود 7 تا 8 میلیارد سال قبل از بیرون ریختن و مرگ آن باقی مانده است. به هر طریقی، بشریت ممکن است تا آن زمان مدت زیادی از بین رفته باشد.

اگر خورشید بمیرد چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که خورشید ذخایر سوخت هسته‌ای خود را تمام کند، حدود 5 میلیارد سال دیگر، به یک غول قرمز متورم تبدیل می‌شود که عطارد و زهره را می بلعد و زمین را می‌سوزاند. پس از بیرون ریختن لایه‌های بیرونی خود به شکل یک سحابی سیاره‌ای رنگارنگ، خورشید به شکل یک ستاره کوتوله سفید کوچک فشرده می‌شود.

زمین چقدر دوام خواهد آورد؟

یک مطالعه جدید محاسبه می‌کند تا زمانی که هولوکاست هسته‌ای، یک سیارک خطاکار یا برخی فاجعه‌های دیگر مداخله نکند، زمین می‌تواند حداقل تا 1.75 میلیارد سال دیگر میزبان حیات باشد. اما حتی بدون چنین سناریوهای دراماتیک روز قیامت، نیروهای نجومی در نهایت سیاره را غیرقابل سکونت خواهند کرد.

آیا خورشید می تواند زنده باشد؟

خورشید به دلیل دماها و تشعشعات شدیدش نمی‌تواند حیاتی را که ما می‌شناسیم در خود جای دهد.

آیا خورشید بزرگتر می شود؟

از آنجایی که خورشید به «سوختن» هیدروژن به هلیوم در هسته خود ادامه می دهد، هسته به آرامی فرو می ریزد و گرم می شود و باعث می شود که لایه های بیرونی خورشید بزرگتر شوند. این امر از مدت کوتاهی پس از تشکیل خورشید در 4.5 میلیارد سال پیش ادامه داشته است

اگر ماه بمیرد چه اتفاقی می افتد؟

این کشش گرانش ماه بر روی زمین است که سیاره ما را در جای خود نگه می دارد. بدون اینکه ماه شیب ما را تثبیت کند، این امکان وجود دارد که شیب زمین به شدت متفاوت باشد. از حالت بدون شیب (به معنی بدون فصل) به یک شیب بزرگ (که به معنای آب و هوای شدید و حتی عصر یخبندان است) حرکت می کند.

گرم ترین سیاره منظومه شمسی کدام است ؟ 

مطلب پیشنهادی

آیا باید گربه‌ها را واکسینه کرد؟

آیا باید گربه‌ها را واکسینه کرد؟ اگر به دنبال جواب این سوال هستید تا انتها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *