پنجشنبه , 31 خرداد 1403 - 12:34 بعد از ظهر

مصاحبه اختصاصی با بابک زمانی مدیرتجربه کارکنان شیپور

آزادسازی انرژی جادویی منابع انسانی با بابک زمانی:
تو دنیایی که اغلب تصویری که از HR وجود داره کاغذبازی و سیاسی کاریه، فردی داریم که با رویکردی متفاوت پا به این دنیای جذاب با وجود چنین کلیشه هایی گذاشته. بابک زمانی کسیه که طبیعت اون به حوزه منابع انسانی فرستاده که با یک سفر 6 ساله در این زمینه پویاتر برخورد کنه. مسلح به مدرک مدیریت استراتژیک منابع انسانی از دانشگاه تهران و انرژی و اشتیاق بی‌همتایی که باعث میشه محرک اقداماتی جذاب باشه. با تجربه‌ای عملیاتی در صنعت پویای خرده‌فروشی، بابک هنر ایجاد محیط‌های جذاب را که زندگی بخش محیط‌های کاری است آموخت، اما بادهای تغییر وزید و بابک در ماجراجویی جدیدی آغاز به سفر کرد و به مناطق ناشناخته‌ای از صنعت فناوری و استارت آپی وارد شد. با ما همراه شودید تا دنیای منابع انسانی رو از طریق لنز بابک ببینیم. ناظر بر اینکه پیچیدگی‌های منابع انسانی به یک صنعت یا بخش محدود نیستند؛ این پیچیدگی ها از تنوع تعاملات انسانی، فرهنگ محیط کارو پیشرفت‌های فناورانه غلبه می‌کنند. با هر چالش فرصتی برای رشد و نوآوری همراه است.

مصاحبه اختصاصی با بابک زمانی مدیرتجربه کارکنان شیپور

آقای زمانی عزیز ، سلام و وقت بخیر . تیم مجله عمومی و همین طور مخاطبان ما،  آمادن تا از تجربیات مدیریتی شما توی عرصه ی شغلی تون بهره مند بشن . ممنون که زمان با ارزش تونو در اختیار ما قرار دادین و اگه حاضر باشین سوالات را شروع کنیم .

بابک زمانی

1- چالش اصلی در مدیریت منابع انسانی در شرکت های بزرگ چیست ؟

عزیزانی که با مدیریت منابع انسانی آشنایی دارن یا سابقه کاری تو یک شرکت را دارن، میدونن که منابع انسانی چالش بسیار زیاد داره، هم به صورت عمومی تو فضای شرکت و هم به صورت اختصاصی توی خود منابع انسانی، اما اگه بخوام مهمترین چالش منابع انسانی رو بگم ارتباطاته، که در نهایت هدفش هماهنگی و مشارکت بیشتر هست. از چالش های مهم دیگه منابع انسانی در حال حاضر استخدام داریم. پیدا کردن نیروی توانمندی که با فرهنگ سازمان تناسب داشته باشه که البته سازمان هم بتونه از پس حقوق و مزایاش بر بیاد. اگر بخوام تیتر وار چند تا چالش دیگه رو هم بگم، موضوع نگه داشت کارکنان رو داریم، توسعه و توانمندسازی، فرهنگ سازمان و در نهایت مدیریت هزینه های عملیاتی توی شرکت ها رو داریم که خیلی مهمه.

2- در فرآیند انتخاب کارکنان جدید ، چه نکاتی را در نظر می گیرید تا اطمینان حاصل شود که فرد مناسب به تیم اضافه شود ؟

حوزه استخدام مثل بقیه حوزه های اصلی منابع انسانی خیلی گسترده و تخصصیه و نقطه شروعش استراتژی سازمانه اما اگر بخوایم از نقطه نظر عملیاتی بهش نگاه کنیم معمولا سازمان ها یه شرح شغلی دارن که نمودش همون آگهی استخدامی که متقاضیان تصمیم میگیرن برای یه شغل درخواست بدن یا ندن. جنبه استخدامی این شرح شغل دو وجه اصلی داره که یه وجهش مهارت های تخصصی هست که کارجو از نظر فنی باید اونهارو داشته باشه و وجه دوم مهارت های رفتاری و نرمش هست. فرآیندی که منجر به تصمیم گیری در خصوص اضافه شدن کارجو به شرکت میشه به این ترتیب هستش که مصاحبه کنندگان تمام تلاششون میکنن که تا اونجایی که امکان داره هر دو وجه رو بدرستی ارزیابی کنن. برای بررسی مهارت های فنی ممکنه یه تسکی رو که خیلی نزدیک به شغل درخواستیه از فرد بخوان تا ببینن عملکردش چیه، این در کنار بررسی دانش تخصصیه فرد در طول مصاحبه هست و برای مهارت های رفتاری معمولا تو جلسات مصاحبه تلاش بر شبیه سازی موقعیت هایی که فرد در گذشته باهاش مواجه شده و بررسی عملکرد فرد در اون موقعیت خاصه. البته بایستی توجه کرد که مهارت های نرم تا حدودی در خود جلسات مصاحبه و نوع رویکردی که فرد در جلسات داره برای مصاحبه کننده ها تا حدودی مشخص میشه. در نهایت وزن مهارت های رفتاری و تناسب کارجو به فرهنگ سازمان معمولا بیشتره، یعنی غالبا شما بایستی تیک مهارت های نرم رو بزنید و دانش تخصصی و فنی می ره تو درجه دوم اهمیت.

3 – به عنوان یک متخصص در مدیریت منابع انسانی ، چه نکاتی را به جوانان و افرادی که به این حوزه علاقه مند هستند ، توصیه می کنید تا در این مسیر موفقیت آمیز باشند ؟

منابع انسانی از اونجایی که یه حوزه تخصصیه و مثل خیلی از حوزه های تخصصی دیگه یه بدنه دانشی منسجم داره لذا علی رغم علاقه به این حوزه آشنایی با این بدنه دانشی خیلی مهمه. پیشنهاد بنده برای اون دسته عزیزانی که میخوان این حوزه رو شروع بکنن از زمان انتخاب رشته در دانشگاه یه نیم نگاهی به رشته های مرتبط به این حوزه داشته باشن و یا دوره های تخصصی که داره تو این حوزه برگزار میشه رو شرکت کنن. مرحله بعدی تجربست. چون جنس تعاملات انسانی تو این حوزه خیلی بالاست، تجربه خیلی در موفقیت تو این حوزه میتونه کمک کنه که این موضوع تو کسب تجربه کاری خیلی راحت تر بدست میاد. برای اینکه این تجربه بدست بیاد احتمالا یه دوره ای باید به صورت کارآموزی سپری کنن تا بتونن مسیرشون تو این حوزه باز کنن و شبکه کاریشون روز به روز بزرگ تر کنن.

4 – به نظر شما در شغل مدیریت منابع انسانی تجربه مهمتر است یا تحصیلات دانشگاهی ؟

همونطور که قبلا اشاره کردم بدنه دانشی منابع انسانی گسترده و روز بروز در حال توسعه هست، اما اینکه لزوما شما به بدنه دانشی تسلط داشته باشید یا حتی تجربه بالایی داشته باشید برای شما کار نمی کنه. دو تا موضوع دیگه هست که خیلی مهمتره شاید، یکی شبکه ارتباطاتیه که شما تو این حوزه برای خودتون ساختید و دوم رویکرد و تعاملات شماست.

بابک زمانی

5 – بیشترین نرم افزارهایی که در این شغل با آن سر و کار دارید چیست ؟

“از منظر تخصصی غالب نرم افزارهایی که ما باهاش سروکار داریم نرم افزارهایی هست که عملیات روزمره کاری رو تسهیل میکنن و برای اینکه جنبه های توسعه ای رو پوشش بدیم از گزارشاتشون استفاده میکنیم. برای مثال در بحث استخدام ما نرم افزارهایی رو داریم که فرآیند استخدام رو بهینه تر می کنن که در دسته بندی ATS ها قرار می گیرن دوستان هم میتونن نمونه های خارجیش رو جست و جو کنن هم داخلی، برای بحث حقوق و دستمزد و سیستم های تردد هم نرم افزارهای داخلی خوبی داریم. تو بحث آموزش LMS, CMS, TMS هارو داریم که نرم افزارهای خارجی به نظر قوی تر عمل کردن و تو حوزه های دیگه مثل تخصیص رفاهیات، ارزیابی عملکرد و غیره.
نرم افزارهای عمومی هم خیلی می تونه به شما کمک بکنه کلیه مجموعه آفیس هست که در درجه مهمتر اکسل، پاورپوینت و بعدش ورد هست. تسلط به نرم افزارهای آماری برای ایجاد گزارش های منابع انسانی و تحلیل نگرش سنجی ها هم توصیه میشن.”

7 – به نظر شما چه ویژگی های رفتاری و مهارت هایی در یک مدیر منابع انسانی مهم هستند

“اگر بخوام مهارت های مدیر منابع انسانی بگم، اینارو تو دو دسته تقسیم بندی میکنم:
مهارت های نرم:
ارتباطات: برای اینکه مدیر منابع انسانی خوبی باشید اول از همه بایستی بتونید به درستی با آدما ارتباط بگیرید چون احتمالا شما پیام آور سازمان هستید و مهارت های ارتباطی به شما در مخابره پیام های سازمان کمک میکنه.
مهارت های میان فردی: شما بایستی بتونی دغدغه ها و احساسات همکاران به درستی درک بکنی تا بتونی رابطه سازنده و مثبت با اونها بسازی.
مدیریت تعارضات: از اونجایی که شما بین کارفرما و همکاران هستید بایستی تعارضات را بدرستی تشخیص دهید و در حل این تعارضات میان کارکنان و کارکنان مدیریت بدرستی نقش ایفا کنید، تا محیط کاری ایجاد کنید که همه همکاران با هارمونی هماهنگ در کنار هم کار کنن.
مذاکره: شما همواره در حال مذاکره اید، همکاران، مدیران سازمان و یا حتی افراد بیرونی سازمان مثلا اداره کار.
حل مسئله، مهارت های مدیریتی و رهبری، مدیریت زمان، انعطاف پذیری، قضاوت عادلانه و اخلاقی از موارد دیگه ای هست که میتونم بهش اشاره کنم.
مهارت های تخصصی:
جذب و استخدام_ آموزش و توسعه_ روابط کار_ حقوق و دستمزد_ مدیریت عملکرد_ تحلیل داده های منابع انسانی و گزارش دهی_ سیستم های اطلاعاتی منابع انسانی_ فرهنگ سازمانی و مدیریت تغییر”

8 – چگونه با وضعیت های استرس زا با فشار کاری که ممکن است پیش بیاید مقابله می کنید ؟

به عنوان کسی که تو منابع انسانی کار میکنه باید بهتون بگم که بعد از یه مدت استرس انگار تبدیل میشه به بخشی از تسک هایی که بایستی بدرستی مدیریتش بکنید. نه اینکه بگم منابع انسانی همش استرسه نه، خیلی هم حوزه جذابیه ولی نوع تعاملات روزمره این فضارو میطلبه. خود من همیشه تلاش کردم موقعیت رو درست تحلیل بکنم و عواملی که منجر به این حس در من شده رو پیدا بکنم. طبق تجربه من تعاملات کاری همیشه سوتفاهماتی رو ایجاد میکنه که با تحلیل موقعیت و داشتن برنامه مناسب موضوع رو حل کرد.

9 – در سازمان ها تشویق بهتر است یا تنبیه ؟

بسته به نوع صنعت و واحدکاری که توش کار می کنی متفاوته. ولی عملا موضوع تنبیه با اون معنای سخت و دردناکش جواب نمیده و شما بایستی برنامه ای داشته باشی که همه رفتارها در سازمان خودجوش اتفاق بیوفته و خود همکارا از رفتارهای ناخوش آیند جلوگیری بکنن. خیلی شعاری و ایده آل ولی شدنیه. برگردم به سوال خود من اگه بخوام سیاستی داشته باشم، سیاستم تشویق و نداشتن تشویقه.

10 – چه کتاب هایی را برای مطالعه توصیه می کنید ؟

“تو حوزه منابع انسانی دو تا موسسه هستند که گواهینامه تخصصی در حوزه مهارت های تخصصی منابع انسانی میدن، من اگه بخوام توصیه ای داشته باشم دو تا کتاب از هر دو موسسه هست.
A Guide to the Human Resource Body of Knowledge (HRBoK) by Sandra M. Reed ,Dave Ulrich
SHRM Society for Human Resource Management Complete Study Guide Sandra M. Reed”

خبرنگار : سوالات سخت و پرسیدیم و بریم سر سوالات خصوصی تر . آقای زمانی اگر اجازه میدین سوالات خصوصی تر را شروع کنیم

11 -پرسپولیس یا استقلال ؟

استقلال

12 -رنگ مورد علاقه تون ؟

آبی و سبز

13 -فیلم ایرانی یا فیلم خارجی را ترجیح میدین ؟ نام ببرید

“The Fountain: Directed by Darren Aronofsky
A Clockwork Orange: Directed by Stanley Kubrick”

14 -شغل منابع انسانی رو تعریف کنید ؟

نقش منابع انسانی بهبود عملکرد، توسعه و توانمندسازی و بهره‌وری کارکنانه به گونه ای که با اهداف سازمان هماهنگ باشه و اینکارو از طریق جذب و استخدام، حقوق و دستمزد و رفاهیات، مدیریت عملکرد، آموزش و توسعه و … انجام میده.

15 -مدارک تحصیلی ای و غیر تحصیلی که دارید ؟

کارشناسی ارشدم از دانشگاه تهران گرفتم تو رشته مدیریت استراتژیک منابع انسانی.

16 -مجرد هستین یا متاهل ؟

مجرد

17 -کارت تو شرکت های معروف رو میپسندین یا مهاجرت ؟

ترجیحم موندن چه تو شرکت بزرگ چه تو شرکت کوچیک

18 -بهترین مشوق شما در زندگیتون کی بوده ؟

خودم

19 -اگه به عقب برگردین بازم همین مسیرو انتخاب می‌کنین ؟

انتخابم همین مسیر و بهینه تر میام اینبار

20 -بیشتر از همه سفر به کجاهارو دوست دارین؟

کویر دوست دارم فقط به خاطر آسمون شب

بسیار لذت بردیم آقای زمانی از این مصاحبه ی خوب و صمیمی . از این همه تجربه با این سن کم و این گستره ی دید می توانم بگویم ما سالی یک بار باید با شما مصاحبه کنیم و از تجربیات جدیدتون بهره مند شیم . بازم ممنون از همکاری با تیم مجله عمومی آرزوی بهترین ها را براتون داریم .

شما عزیزان و همراهان مجله ی عمومی اگر نظر و پیشنهادی در باره ی این مصاحبه و دیگر مصاحبات این مجله دارید می توانید از نظرات و پیشنهادات خود ما را بهره مند کنید . 

مطلب پیشنهادی

سخنان بودا در مورد خدا

سخنان بودا در مورد خدا

سخنان بودا در مورد خدا :با گذشت هزاران سال، افکار و آموزه‌های بودا همچنان برای …

2 دیدگاه

 1. امیر آقای Tech

  من تجربه همکاری با بابک رو دارم
  بابک واقعا چه از جنبه شغلی و چه خارج از کار چه از ساید منابع انسانی شرکت و چه یه همکار یا رفیق واقعا حرفه اییه
  نه از این منظر که عمیقا بابک رو دوست دارم و حس یه رفیق قدیمی(در یه مدت کوتاه) رو بهش دارم بلکه بخاطر اینکه حس میکنم شغلش رو به عنوان رسالتش در زندگی میبینه و با جون و دل سعی میکنه که انسان ها رو فارغ از جایگاه و شغل ، سرمایه (ارزشمند) ببینه.
  بابک اگه اینو میبینی میخوام بهت بگم بی نظیری مرد
  حیف استقلالیی =)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *