دوشنبه , 1 مرداد 1403 - 6:34 قبل از ظهر

7 تا از کوتاه ترین جنگ های تاریخ بشر

یک جنگ برای خونین بودن نیازی به طولانی بودن ندارد.

جنگ سی ساله، جنگ صد ساله، جنگ 335 ساله… برخی از درگیری‌ها به این دلیل معروف هستند که دهه‌ها به طول انجامید.

با این حال، همه جنگ ها اینگونه نیستند. گاهی اوقات، جنگ‌هایی که ما دیده ایم طی روزها یا ساعت‌ها به پایان می‌رسد.

شما ممکن است در مورد همه این جنگ ها نشنیده باشید، دقیقاً به این دلیل که آنها بسیار کوتاه هستند.  با این حال، هر جنگ کوتاهی در تاریخ شکست نخورده است. در اینجا مجموعه ای از درگیری های عجیب و غریب کوتاه، از جمله کوتاه ترین جنگ شناخته شده در تاریخ بشر است.

7. نورمن فتح انگلستان (17 روز)

فتح نورمانی انگلستان یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ بریتانیا است. این واقعه انگلستان را از ریشه‌های آنگلو-ساکسونی خود جدا کرد و آن را به فرانسه نزدیک‌تر کرد و نقش فوق‌العاده‌ای در شکل‌دهی به زبان انگلیسی داشت.

همچنین، این واقعه زمان کوتاهی داشت. ویلیام فاتح تنها در ۱۷ روز پادشاه انگلستان شد.

بدون اینکه به سیاست‌های قدرت در انگلستان قرون وسطی بپردازیم، ویلیام در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۱۰۶۶ در پونسی زی به ساحل زمین زد. در ۱۴ اکتبر، در نبرد هستینگز، با پادشاه انگلیسی هارولد دوم ملاقات کرد.

به طور سریع و آسان، ویلیام پیروز شد و به عنوان پادشاه انگلستان تاج‌گذاری شد. البته، او باید به مدت چند سال با شورش‌ها مقابله کند، اما کدام پادشاه قرون وسطی این کار را نمی‌کرد؟

6. جنگ سگ ولگرد (10 روز)

نبرد سگ ولگرد به قدری کوتاه و عجیب بود که شگفتی‌آور بود. در سال ۱۹۲۵، یک اتفاق بین یونان و بلغارستان اتفاق افتاد که همان‌طور که از نامش پیداست، با فرار یک سگ آغاز شد.

در روز ۱۸ اکتبر، یک سرباز یونانی از مرز عبور کرد تا سگ فراری خود را از سمت بلغارستان بازیابی کند. نگهبانان مرزی بلغارستان، به دلیل سال‌ها تنش‌ها و برخوردهای تاریک بین دو کشور، به تیراندازی علیه این نفوذگر یونانی پرداختند.

جنگ در روز بعد با وجود ارائه عذرخواهی رسمی از سوی بلغارستان، آغاز شد. این نبرد تا تاریخ ۲۹ اکتبر ادامه یافت، زمانی که پس از فشار سازمان ملل متحد، یونان به پیشنهاد سازمان ملل، عقب نشینی کرد.

در کل، ۱۸۰ سرباز (که ۱۲۵ نفر از آنها یونانی بودند) در این نبرد جان باختند، همه این اتفاق به خاطر فرار یک سگ رخ داد.

5. جنگ شش روزه (6 روز)

بی‌اعتنا به هرگونه شوخی، این جنگ یادآور یک واقعیت غم‌انگیز است که در آن طول مدت نبرد، متاسفانه تعداد کشته‌ها را محدود نکرد. در سال ۱۹۶۷، مصر به دلیل گزارش‌های نادرست درباره حمله اسرائیل به مرزهای خود، نیروهای خود را منتقل کرد.

اسرائیل پس از دیدن پیشروی‌های نیروهای مصری، تصمیم به حمله‌ی واقعی گرفت. در طی شش روز آینده، نیروهای اسرائیلی به همراه نیروهای اردن، عراق و سوریه، اقدام به حمله کردند.

تا زمانی که سازمان ملل متحد در میان رفت و میانجی‌گری برای یک توافق صلح شروع شد، نزدیک به ۲۰۰۰۰ سرباز از مصر، عراق، اردن و سوریه جان خود را از دست دادند، در مقابل حدود ۱۰۰۰ نفر از نیروهای اسرائیلی کشته شدند.

همچنین در این مقاله بخوانید : جنگ های صلیبی

4. جنگ فوتبال (100 ساعت)

جنگ فوتبال را جنگ 100 ساعته نیز می نامند، زیرا 100 ساعت طول کشید. اما به عنوان جنگ فوتبال شناخته می شود زیرا با یک مسابقه فوتبال شروع شد.

در تاریخ ۸ ژوئن ۱۹۶۹، السالوادور در بازی‌های مرحله‌ی انتخابی جام جهانی فیفا سال ۱۹۷۰، هندوراس را با نتیجه ۳-۲ شکست داد. این پیرو پرخاشگری‌ها منجر به تشدید تنش‌های موجود میان دو کشور شد.

در تاریخ ۱۴ ژوئیه، نیروی هوایی السالوادور شروع به بمباران اهداف هندوراسی کرد، در حالی که نیروهای زمینی از مرز عبور کردند. آنها پیشرفت سریعی داشتند، اما در تاریخ ۱۶ ژوئیه، هندورانسی‌ها باعث شدند که آنها به مکث بیفتند.

در تاریخ ۱۸ ژوئیه، یک قطعنامه توسط سازمان ایالات آمریکای لاتین به امضاء رسید، هرچند که اجرای کامل آن تا ۲۰ ژوئیه طول کشید. نیروهای السالوادور در تاریخ ۲ اوت بازنشست شدند، با یادگاری از ۳ هزار نفر کشته و هیچ تغییری در مرزهای میان دو کشور.

3. حمله به انجوان (1 روز)

شاید تا به حال نام حمله به انجوان را نشنیده باشید. این جنگ کوتاه در 25 مارس 2008 در جزیره انجوان در سواحل غرب آفریقا رخ داد.

در آن روز، نیروهای کوموری با حمایت نیروهای اتحادیه آفریقا به سواحل آنژوان نفوذ کردند. هدف آنها برکناری سرهنگ محمد باکار از قدرت پس از برگزاری یک انتخابات جنجالی و احتمالاً تقلبی بود.

خوب، آنها این کار را انجام دادند. این درگیری به قدری یک طرفه بود که ایجاد ابهام می‌کند که آیا حتی می‌توان آن را یک جنگ نامید یا خیر.

باکار موفق به گریختن از جزیره شد و تهاجم در عرض ۲۴ ساعت به پایان رسید. بر اساس گزارش‌ها، مهاجمان هیچ تلفاتی نداشتند، در حالی که ۳ شهروند آنژوانی جان خود را از دست دادند و ۲۱ سرباز و غیرنظامی زخمی شدند.

2. حمله آلمان به دانمارک (6 ساعت)

در اواخر مارس ۱۹۴۰، آدولف هیتلر نگران شد که نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم ممکن است از نروژ نیترال برای مقابله با او استفاده کنند. همانند همیشه، هیتلر استدلال کرد که هیچ کس دیگری نمی‌تواند یک کشور را به وحشیانه‌ترین شیوه ممکن متحوّل کند مگر اینکه او اولین کسی باشد که این کار را انجام دهد.

اما برای رسیدن به نروژ، نیروهای نازی باید از دانمارک عبور کنند. و این کار را آنها در تاریخ ۹ آوریل انجام دادند.

در ساعت ۴:۱۵ صبح، نیروهای آلمانی وارد سرزمین دانمارک شدند. چهار و نیم ساعت بعد، دولت دانمارک تسلیم شد.

حدود دو ساعت دیگر طول کشید تا تمام سربازان دانمارکی متوقف شوند و شلیک به سمت آلمانی‌ها را متوقف کنند. در فقط شش ساعت، دانمارک مستقل به بخشی از رایش سوم پیوست.

1. جنگ انگلیس و زنگبار (40 دقیقه)

بالاخره می رسیم به کوتاهترین جنگ تاریخ

در تاریخ ۲۵ اوت ۱۸۹۶، سلطنت زنجبار درگذشت. زمانی که این مجموعه جزایر تحت تأثیرات استعماری بریتانیا بود، بریتانیایی‌ها به زنجباری‌ها یادآوری کردند که نیاز به تأیید جانشین سلطنتی دارند.

در پیشاپیشینی سلطنتی که مرده بود، خالد بن برگاش، پسرعموی او، به بریتانیایی‌ها گفت که دور بروند و خود را به عنوان سلطان جدید اعلام کرد.

ایرادگیری شده، بریتانیایی‌ها به بن برگاش گفتند که دو روز زمان دارد که از تختها بپرهیزد. در غیر اینصورت، جنگ در ساعت ۹ صبح روز ۲۷ اوت آغاز خواهد شد.

بن برگاش پاسخگویی به این اطلاعات نداد و جنگ آغاز شد، همانطور که بریتانیایی‌ها اعلام کرده بودند و با بازگشت آتش‌بازی توسط بریتانیایی‌ها به کاخ سلطنتی، جنگ آغاز شد. تقریباً ۴۰-۴۵ دقیقه بعد، کاخ به ویرانه‌ای تبدیل شد و ۵۰۰ نفر از زنجباری‌ها یا کشته یا زخمی شدند.

یک سلطنتی جدید، که مخالف بریتانیا بود، بر تختها نشست و کوتاه‌ترین جنگ شناخته‌شده در تاریخ بشر به پایان رسید.

مطلب پیشنهادی

سرنوشت تاتا همسر پابلو اسکوبار چه شد

سرنوشت تاتا همسر پابلو اسکوبار چه شد

سرنوشت تاتا همسر پابلو اسکوبار چه شد :زندگی تاتا، همسر پابلو اسکوبار، یک داستان پر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *