سه شنبه , 1 خرداد 1403 - 2:43 بعد از ظهر

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

بسیاری از فیلم‌های مارول، چه از دنیای سینمایی مارول (MCU) و چه فراتر از آن، در مقایسه با منبع اصلی خود کم‌رنگ به نظر می‌رسند. در حالی که ابرقهرمانان و شخصیت‌های شرور کمیک‌های مارول در طول سال‌ها روی پرده سینما شناخته شده‌اند، اما کمتر آشکار است که برخی فیلم‌ها تحت لوای مارول مستقیماً از داستان‌های خاصی الهام گرفته‌اند. در بسیاری از موارد، حتی بهترین فیلم‌های مارول نیز با داشتن دانش قبلی از کمیک‌هایی که اقتباس کرده‌اند، تقویت یا تحت‌الشعاع قرار می‌گیرند.

چندین دلیل وجود دارد که چرا خواندن منابع اصلی که فیلم‌های مارول از آن‌ها الهام می‌گیرند، قبل از دیدن فیلم‌ها ارزشمند است. اغلب، مجموعه کمیک‌های اصلی به سادگی کارها را بهتر از فیلم‌ها انجام می‌دهند، زیرا زمان کافی برای گسترش شخصیت‌ها بدون نیاز به مطابقت با دامنه محدود از پیش موجود مجموعه فیلم‌هایی مانند MCU یا دنیای X-Men فاکس دارند. فراتر از این حقیقت ساده، درک عمیق‌تر خود کمیک‌های مارول اغلب باعث قدردانی بیشتر از آنچه فیلم‌ها می‌توانند به آن دست پیدا کنند می‌شود.

10. Civil War

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

جنگ داخلی (Civil War) بدون شک یکی از رویدادهای مهم و پیشگامانه در تاریخ کمیک‌های مارول بود. این رویداد که قهرمانان را پس از پیشنهاد قانونی برای فدرال کردن فعالیت ابرقهرمانان به طور کامل در مقابل هم قرار می‌داد، سریالی متفکرانه بود که از ایدئولوژی تک تک قهرمانان پیشین مارول بهره می‌برد. به راحتی می‌توان با هر دو طرف همدردی کرد و صحنه‌های اکشن تلخ قهرمان علیه قهرمان به اندازه‌ای جذاب هستند که خواندن کمیک را به تنهایی ارزشمند کنند.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

دنیای سینمایی مارول (MCU) تمام تلاش خود را کرد تا ایده‌های کمیک را در سومین فیلم کاپیتان آمریکا، کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، بگنجاند. شرایط توافق‌نامه‌های سوکوویا (Sokovia Accords) با قانون ثبت‌نام ابرقهرمانان (Superhero Registration Act) متفاوت است، زیرا MCU نمی‌تواند از شخصیت‌های جهش‌یافته‌ای استفاده کند که بشکه باروت آشوب را در کمیک‌ها شعله‌ور کردند. دامنه محدود نبرد فرودگاه در کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی در مقایسه با صفحات پر از نبردهای پرهرج و مرج در کمیک، ناچیز به نظر می‌رسد و تصویر کلی MCU از کاپیتان آمریکا که “درست می گوید” تا حدودی نکته اصلی داستان را از دست داده است.

9. The Dark Phoenix Saga

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

سAGA سیاه ققنوس، یکی از نمادین‌ترین خطوط داستان مردان ایکس، متاسفانه تمایز داشتن نه تنها یک، بلکه دو اقتباس شکست‌خورده از فیلم‌های مارول را یدک می‌کشد. در سال ۲۰۰۶، ایده ققنوس سیاه تنها پس‌فکری در سومین فیلم مردان ایکس فاکس بود، که به یک زیرمجموعه تقلیل یافت که در آن خود ققنوس سیاه از یک موجود کیهانی غیرقابل درک به یک شخصیت دوم سرکوب‌شده از جین گری تنزل داده شد. فیلم «ققنوس سیاه» ۲۰۱۹ سعی کرد با استفاده از جدول زمانی جدید، اقتباسی وفادارانه‌تر ارائه دهد، اما تنها با اجراهای تلفنی و یک نقشه دست و پا گیر خدشه‌دار شد.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

حماسه ققنوس سیاه، تبدیل جین گری، مرد ایکس تله‌پاتیک، به ققنوس سیاه ترسناک را شرح می‌دهد، یک موجود فضایی که قدرت‌های جهش‌یافته او را به طور حیرت‌انگیزی تقویت می‌کند. این کمیک با استفاده از ذهن قدرتمند جین گری به عنوان کاتالیزور، کار بهتری را در توصیف نحوه‌ی رویارویی مردان ایکس با یکی از کشنده‌ترین دشمنانشان تا به حال انجام می‌دهد، در حالی که به بدن دوست عزیزشان آسیبی نمی‌رساند. همانطور که هست، بهترین اقتباس از این داستان همچنان در مجموعه انیمیشن مردان ایکس باقی مانده است.

بیشتر بخوانید :

8. Age of Ultron

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

دومین فیلم Avengers، انتقام‌جویان: عصر اولتران، فراتر از به اشتراک گذاشتن عنوان، نقاط اشتراک کمی با منبع اصلی مورد نظر خود دارد. در حالی که هر دو داستان ممکن است اولتران را به عنوان شرور اصلی نشان دهند، فیلم 2015 به طور کامل اولین تجسم ربات دیوانه را به هم می‌ریزد و اولتران را به یکی از بی‌مصرف‌ترین شرورهای MCU تبدیل می‌کند. اولتران که توسط استودیوهای مارول معرفی و در مدت زمان یک فیلم کشته شد، بیشتر شبیه یک ماجراجویی کوتاه بود.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

برخلاف فیلم، رویداد کمیک کراس‌اور «عصر اولتران» یک داستان اصلی برای هوش مصنوعی به همین نام نیست. در عوض، اولتران اساساً در اوایل این مجموعه جهان را به دست می‌گیرد و قهرمانان را مجبور می‌کند تا مقاومت زیرزمینی علیه استبداد ماشین را به راه بیندازند، که با دسیسه‌های سفر در زمان همراه است. کاوش در این زاویه برای انتقام‌جویان: عصر اولتران بسیار جالب‌تر می‌بود، حتی اگر تازگی سرقت زمانی در انتقام‌جویان: پایان بازی را از بین می‌برد.

7. Days of Future Past

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

سAGA سیاه ققنوس تنها داستان مهم مردان ایکس نبود که تغییرات چشمگیری را در فرنچایز فیلم‌های فاکس تجربه کرد. کمیک اصلی «روزهای آینده گذشته» نتیجه انفجار محبوبیت مردان ایکس بود، جایی که سازندگان مارول جرات کردند تیم را در یک مسیر وحشتناک جدید در متن یک ویرانی هولناک هدایت کنند. با وجود تمام خوبی‌های اقتباس سینمایی، اما به اهمیت داستان اصلی نمی‌رسد.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

در کمیک، برخلاف ولورین، این کیتی پراید است که برای جلوگیری از عواقب آینده غم‌انگیزی که جهش‌یافته‌ها در آن زندگی می‌کنند به گذشته سفر می‌کند. این نشان‌دهنده‌ی وسواس ناسالم فیلم‌های فاکس به این شخصیت است، به طوری که روایتی کاملاً خوب را فقط به خاطر قرار دادن لوگان در مرکز ماجرا و صرفاً به دلیل شناخته شدن اسم او، تحریف می‌کند. داستان اصلی همچنین زمینه‌ی بیشتری را به جدول زمانی تاریک جایگزین آینده‌ی مردان ایکس می‌دهد و تنش‌های هسته‌ای و اردوگاه‌های نگهداری جهش‌یافته‌ای را توصیف می‌کند که در فیلم فقط به آن‌ها اشاره می‌شود.

6. The Infinity Gauntlet

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

موفقیت عظیم دو فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» و «انتقام‌جویان: پایان بازی» در دنیای سینمایی مارول (MCU) بی‌دلیل نبوده است. شخصیت‌پردازی و جایگاه عجیب تانوس به عنوان شخصیت اصلی فیلم اول، او را به یکی از نمادین‌ترین شرورهای تاریخ سینما، چه برسد به دنیای فیلم‌های مارول، تبدیل کرده است. با این حال، این فرنچایز همچنان در ترجمه کمیک اصلی، «دستکش بی نهایت»، به روی پرده نقره‌ای اشتباهاتی داشته است.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

«انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» تا حد زیادی از کمیک اصلی خود، «دستکش بی نهایت»، فاصله می‌گیرد. شاید مشهورترین تفاوت، انگیزه تانوس برای نابودی نیمی از کل حیات در وهله‌ی اول باشد که در کمیک ناشی از یک علاقه‌ی عاشقانه به تجسم مونث مرگ در دنیای مارول است، نه یک سیاست اقتصادی افراطی عجیب. همچنین شخصیت آدام وارلاک به طرز غم‌انگیزی به عنوان نیروی متحدکننده‌ی پشت قهرمانان در فیلم غایب بود و تنها خیلی دیرتر در MCU به عنوان یک شخصیت فرعی کمدی دست و پا چلفتی در « نگهبانان کهکشان نسخه ۳» معرفی شد.

5. Old Man Logan

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

نه تنها می‌توان استدلال کرد که لوگان یکی از بهترین فیلم‌های مردان ایکس ساخته شده تا به حال است، بلکه می‌توان گفت که یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی به طور کلی است که در 30 سال گذشته ساخته شده است. این فیلم که به وضوح از داستان کلاسیک تمام دوران در دنیای جایگزین مارول، «پیرمرد لوگان»، الهام گرفته شده است، در نهایت تنها اقتباسی آزاد از کمیک افسانه‌ای ارائه می‌دهد. به غیر از عناصر مبهمی ​​مانند مرگ مردان ایکس و معرفی «دختری» برای لوگان برای بزرگ کردن، فیلم می‌توانست بسیار فراتر از این‌ها باشد.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

معمولاً این اقتباس‌های سینمایی MCU هستند که به دلیل عدم حضور مردان ایکس آسیب می‌بینند، اما لوگان نمونه نادری است که برعکس عمل می‌کند. با محدود شدن حقوق فاکس فقط به شخصیت‌های جهش‌یافته، هاکアイ نابینای کمیک‌های اصلی، گروه هالک، باگی عنکبوتی یا تیرانوزاروس رکس ونومی‌شده، همگی به طرز غم‌انگیزی از داستان واقع‌گرایانه‌تر فیلم غایب هستند. به همان اندازه که لوگان عالی شد، اما پتانسیل به تصویر کشیدن وفادارانه‌تر داستان کمیک در دنیای دیگر، آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

4. Iron Man: Extremis

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

Iron Man 3 در جدول زمانی مرد آهنی در MCU شهرت چندان خوبی ندارد. این فیلم به خاطر افشای ناگهانی منفی که مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدیم، یعنی ماندارین، که در واقع چیزی جز یک بازیگر دستمزدبگیر نبود، مورد انتقاد قرار گرفت، در حالی که تهدید واقعی، آلدریچ کیلیان، به آن اندازه مورد توجه قرار نگرفت. گرچه این موضوع ممکن است صحت داشته باشد، اما حضور کیلیان و معرفی ویروس اکستریمیس به طور محکم جایگاه Iron Man 3 را به عنوان یک اقتباس نسبتاً ساده از مجموعه کمیک Iron Man: Extremis تثبیت می‌کند.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

در حالی که Iron Man 3 با نابود کردن اکثر لباس‌هایش، تونی را ضعیف می‌کند و او را مجبور می‌کند تا با سلاح‌های بداهه به سبک مک‌گایور در بخش‌های زیادی از فیلم از خودش دفاع کند، کمیک اصلی که اکستریمیس را معرفی می‌کند، در واقع توانایی‌های او را به عنوان یک قهرمان افزایش می‌دهد. افزودن ماندارین تقلبی به داستان ممکن است باعث شود کمی دست و پاگیر شود، اما حداقل یک رمز و راز مناسب برای تونی برای کشف فراهم می‌کند. این کمیک همچنین از طریق فلش بک به ریشه‌های مرد آهنی گره می‌خورد، به این معنی که این داستان ممکن بود برای اولین فیلم مرد آهنی به جای فیلم سوم مناسب‌تر باشد.

3. Planet Hulk

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

هالک همیشه ساقدوش بوده و هرگز عروس نشده است، و مدت‌هاست که به چیزی جز یک شخصیت مکمل در MCU تنزل یافته و هرگز نتوانسته موضوع فیلم‌های خودش باشد. در حالی که این لزوماً تقصیر استودیوهای مارول نیست، اما تلاش‌های نیمه‌کاره برای برانگیختن خط داستانی «هالک سیاره ای» در «ثور: رگنراک» در مقایسه با داستان تکان‌دهنده‌ی کمیک‌های اصلی، ضعیف به نظر می‌رسد. هالک پس از اینکه به‌طور داوطلبانه زمین را با کوین‌جت ترک می‌کند و نمی‌خواهد به زندگی قبلی خود بازگردد، بین «انتقام‌جویان: عصر اولتران» و «ثور: رگنراک» خود را در نقش یک گلادیاتور در سیاره ساکار می‌بیند.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

کمیک مسیری کاملاً متفاوت را طی می‌کند. هالک پس از تبعید از زمین توسط ایلومیناتی به دلیل قدرت مطلقش، واقعاً در سیاره ساکار فرود می‌آید، تنها برای اینکه به عنوان یک فرمانده جنگی وحشی بازگردد تا از قهرمانانی که او را تبعید کرده‌اند، انتقام بگیرد. جنگ ناشی از آن که تقریباً سیاره را نابود می‌کند، یکی از جذاب‌ترین رویدادهای کراس‌اور در تاریخ مارول است که در MCU به چیزی جز یک داستان فرعی تقلیل یافته است.

2. The Winter Soldier

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

علی‌رغم اینکه کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان اقتباسی آزادی به شمار می‌رود، اما به طرز شگفت‌انگیزی به اصل داستان باکی بارنز وفادار مانده است. با این حال، این به این معنا نیست که درک اول کمیک هیچ فایده‌ای ندارد، کمیکی که رویدادهایی را در بر می‌گیرد که برای طرفداران کاپitan آمریکا: نخستین انتقام‌جو آشناتر است. هر دو داستان حول بازگشت تکان‌دهنده‌ی یار کمکی و بهترین دوست استیو راجرز از دهه ۴۰، باکی بارنز، به عنوان سرباز زمستان تهدیدآمیز، یک قاتل حرفه‌ای تحت کنترل ارتش شوروی، می‌چرخند.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

مبارزات استیو با سرباز زمستان در کمیک به همان اندازه چشمگیر هستند و زمینه‌ی ارزشمندی را برای نبردهای اقتباس سینمایی فراهم می‌کنند. داستان اصلی همچنین شامل تesseract (مکعب کیهانی) و بازگشت رد اسکال به عنوان نقاط کلیدی در پیرنگ است، که نشان می‌دهد یک مجموعه فیلم وفادارتر کاپیتان آمریکا ممکن بود دو فیلم اول سه‌گانه را با هم ترکیب کند. با این وجود، کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان بدون شک برای مارول یک پیروزی است، تأثیرات جاسوسی دوران جنگ سرد آن به طور واضح از کمیک اصلی نشأت می‌گیرد.

1. Black Panther Vol. 3

10 اقتباس سینمایی مارول که قبل از تماشای فیلم باید کمیک آن را بخوانید

علی‌رغم اینکه کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان اقتباسی آزادی به شمار می‌رود، اما به طرز شگفت‌انگیزی به اصل داستان باکی بارنز وفادار مانده است. با این حال، این به این معنا نیست که درک اول کمیک هیچ فایده‌ای ندارد، کمیکی که رویدادهایی را در بر می‌گیرد که برای طرفداران کاپitan آمریکا: نخستین انتقام‌جو آشناتر است. هر دو داستان حول بازگشت تکان‌دهنده‌ی یار کمکی و بهترین دوست استیو راجرز از دهه ۴۰، باکی بارنز، به عنوان سرباز زمستان تهدیدآمیز، یک قاتل حرفه‌ای تحت کنترل ارتش شوروی، می‌چرخند.

چرا باید اول کمیک را بخوانید؟

مبارزات استیو با سرباز زمستان در کمیک به همان اندازه چشمگیر هستند و زمینه‌ی ارزشمندی را برای نبردهای اقتباس سینمایی فراهم می‌کنند. داستان اصلی همچنین شامل تesseract (مکعب کیهانی) و بازگشت رد اسکال به عنوان نقاط کلیدی در پیرنگ است، که نشان می‌دهد یک مجموعه فیلم وفادارتر کاپیتان آمریکا ممکن بود دو فیلم اول سه‌گانه را با هم ترکیب کند. با این وجود، کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان بدون شک برای مارول یک پیروزی است، تأثیرات جاسوسی دوران جنگ سرد آن به طور واضح از کمیک اصلی نشأت می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی

10 شخصیت سریال «مردگان متحرک» که نیاز به سریال جداگانه دارند

10 شخصیت سریال «مردگان متحرک» که نیاز به سریال جداگانه دارند

10 شخصیت سریال «مردگان متحرک» که نیاز به سریال جداگانه دارند مردگان متحرک پس از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *