دوشنبه , 1 مرداد 1403 - 4:43 قبل از ظهر

کهکشان مثلث

کهکشان مثلث

سه کهکشان بزرگ در گروه محلی کهکشان‌های ما یعنی کهکشان راه شیری به همراه کهکشان‌های آندرومدا  و مثلث هستند. این تجسم علمی یک شبیه‌سازی رایانه‌ای، تکامل مشترک آنها را در چند میلیارد سال آینده نشان می‌دهد و برخورد عظیم اجتناب‌ناپذیر کهکشان راه شیری و آندرومدا را نشان می‌دهد. مشاهدات تلسکوپ فضایی هابل نشان می‌دهد که این دو کهکشان، که توسط جاذبه متقابلشان به هم کشیده شده‌اند، در حدود 4 میلیارد سال آینده در یک برخورد رو به رو با هم برخورد خواهند کرد. شکل‌های دیسک نازک این کهکشان‌های مارپیچی به‌شدت منحرف شده و به‌طور برگشت‌ناپذیری در اثر برخورد تغییر شکل می‌دهند. حدود 6 میلیارد سال دیگر، این دو کهکشان با هم ادغام می شوند و یک کهکشان بیضی شکل را تشکیل می دهند. کهکشان مثلثی همچنان در انتهای این شبیه سازی کامپیوتری به دور این جفت ادغام شده می چرخد، اگرچه سایر مدل های کامپیوتری نشان می دهند که بخشی از برخورد است.سومین کهکشان بزرگ مارپیچی آن هم در میان کهکشان‌های گروه مرکزی، کهکشان مثلث است که نسبت به کهکشان آندرومدا و راه شیری بسیار کوچک‌تر است. این کهکشان که حدود ۳ میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد در آسمان زمین در فاصله بسیار نزدیکی به آندرومدا قرار دارد. به طوری که دانشمندان گمان می‌کردند که شاید این کهکشان یکی دیگر از اقمار کهکشان آندرومدا بعد از مسیه ۱۱۰ و مسیه ۳۲ باشد. با وجود فاصله نسبی به زمین و فشردگی این کهکشان از روی زمین کهکشان مثلث کم سو و محو و مات به نظر می‌آید. دلیل این امر این است که حدود ۱۰ ٪ ستاره‌های کهکشان راه شیری در راستای دید ما نسبت به کهکشان واقع شدند و نور همین تعداد ستاره باعث شده که نور کهکشان پراکنده شده و به‌طور متمرکز به زمین نمی‌رسند.

این تجسم چگونه ترسیم شده است ؟

این تجسم 8.2 میلیارد سال آینده را با سرعت 105 میلیون سال در ثانیه پوشش می دهد. رنگ‌ها نشان‌دهنده هستند: آبی روشن برای کهکشان‌های مارپیچی (در اصطلاح نجومی به دلیل شکل‌گیری ستاره‌ای فعال آنها “آبی” در نظر گرفته می‌شود) و زرد نارنجی برای کهکشان‌های بیضی شکل (که توسط ستاره‌شناسان برای جمعیت‌های ستاره‌ای قدیمی‌شان “قرمز” نامیده می‌شود). یک میدان پس زمینه تصادفی از کهکشان ها به شبیه سازی اضافه شده است تا حرکت دوربین را از طریق حجم شبیه سازی نشان دهد.

چرا به آن کهکشان مثلثی می گویند؟

کهکشان مارپیچی M33 در صورت فلکی مثلثی شکل مثلث قرار دارد و نام مستعار کهکشان مثلثی را برای آن به ارمغان آورده است. تقریباً نیمی از اندازه کهکشان راه شیری ما، M33 سومین عضو بزرگ گروه محلی کهکشان‌های ما پس از کهکشان آندرومدا (M31) و کهکشان راه شیری است.

آیا کهکشان مثلثی با هم برخورد خواهند کرد؟

حدود 6 میلیارد سال دیگر، این دو کهکشان با هم ادغام می شوند و یک کهکشان بیضی شکل را تشکیل می دهند. کهکشان مثلثی همچنان در انتهای این شبیه سازی کامپیوتری به دور این جفت ادغام شده می چرخد، اگرچه سایر مدل های کامپیوتری نشان می دهند که بخشی از برخورد برای این کهکشان است .

داخل کهکشان مثلثی چیست؟

برخی از کهکشان ها، مانند کهکشان راه شیری، شکل میله ای مشخصی در هسته دارند، اما مثلث اینطور نیست. در عوض، کهکشان مثلث دارای نواحی درخشان ستاره‌زایی است. خوشه کوچکی در کهکشان مثلثی به نام NGC 604، بزرگترین “مهد کودک” ستاره ای در کهکشان راه شیری، کهکشان آندرومدا و کهکشان مثلثی است.

آیا سیاراتی در کهکشان مثلثی وجود دارد؟

Iota Trianguli یک منظومه ستاره ای دوگانه قابل توجه است و سه منظومه ستاره ای با سیارات شناخته شده در مثلث وجود دارد. این صورت فلکی شامل چندین کهکشان است که درخشان‌ترین و نزدیک‌ترین آنها کهکشان مثلثی یا مسیه 33 است که عضوی از گروه محلی است.

آیا این برخورد قطعیست ؟

اگرچه ممکن است چیزی خارج از یک فیلم علمی تخیلی به نظر برسد، اما کهکشان آندرومدا و راه شیری در واقع در مسیر برخورد هستند. دانشمندان سال ها از این برخورد قریب الوقوع می دانستند و به دقت این دو کهکشان را زیر نظر داشتند تا ببینند چگونه برهم کنش خواهند کرد. در حالی که نتیجه نهایی هنوز نامشخص است، محققان منتظر تغییرات بسیار شگرفی در هنگام ملاقات این دو کهکشان هستند.

پس ما در مورد این فروپاشی قریب الوقوع کهکشانی چه می دانیم؟ به خواندن ادامه دهید تا بدانید کهکشان آندرومدا و کهکشان راه شیری چه زمانی با هم برخورد خواهند کرد.

 کهکشان آندرومدا چیست و کهکشان راه شیری چیست؟

کهکشان آندرومدا و کهکشان راه شیری دو تا از نمادین ترین کهکشان های آسمان شب هستند. و آندرومدا نزدیکترین کهکشان بزرگ به کهکشان ما است و در یک شب صاف با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. از سوی دیگر، کهکشان راه شیری، کهکشان خانگی ماست – مارپیچی از ستاره ها، گاز و غبار که منظومه شمسی ما را در خود جای داده است. هر دو کهکشان فوق‌العاده پرجرم هستند و تصور می‌شود که هر کدام حدود یک تریلیون ستاره دارند.

آندرومدا کمی بزرگتر از کهکشان راه شیری است، اما هر دو آنقدر بزرگ هستند که تصور آنها دشوار است.

 کهکشان آندرومدا در مقابل کهکشان راه شیری

دو تا از شناخته شده ترین کهکشان ها کهکشان آندرومدا و کهکشان راه شیری هستند. آندرومدا نزدیکترین همسایه کهکشانی ماست که در فاصله 2.5 میلیون سال نوری از ما قرار دارد. کهکشان آندرومدا یک کهکشان مارپیچی است که بسیار شبیه کهکشان راه شیری است و حدود 780 هزار سال نوری وسعت دارد. در مقابل، کهکشان راه شیری حدود 100 هزار سال نوری وسعت دارد.

آندرومدا حدود یک تریلیون ستاره دارد، در حالی که کهکشان راه شیری فقط بین 200 تا 400 میلیارد ستاره دارد. اگرچه آندرومدا بسیار بزرگتر از کهکشان راه شیری است، تصور می شود که جرم هر دو کهکشان تقریباً یکسان باشد. یک واقعیت جالب در مورد آندرومدا این است که در مسیر برخورد با کهکشان راه شیری قرار دارد. پیش بینی می شود که در حدود 4 میلیارد سال، این دو کهکشان با هم برخورد کنند.

 چند منظومه شمسی در کهکشان راه شیری وجود دارد؟

کهکشان های راه شیری و آندرومدا هر دو کهکشان های مارپیچی هستند. آنها در حدود 4 میلیارد سال با هم برخورد خواهند کرد. کهکشان راه شیری بزرگتر از آندرومدا است، بنابراین در نهایت آندرومدا را مصرف خواهد کرد. ستارگان این دو کهکشان در واقع با هم برخورد نخواهند کرد، اما از میدان های گرانشی یکدیگر عبور خواهند کرد. این فعل و انفعال باعث می‌شود که برخی از ستاره‌ها از کهکشان‌هایشان پرتاب شوند و برخی دیگر به مدارهای جدید کشیده شوند. ادغام این دو کهکشان ستاره ها و سیارات جدیدی را نیز ایجاد خواهد کرد.

برخی از دانشمندان بر این باورند که برخورد کهکشان های راه شیری و آندرومدا می تواند باعث تغییر شکل کهکشان ما شود. این ادغام می تواند باعث شود که بازوهای مارپیچی کهکشان راه شیری با هم ادغام شوند و یک دیسک جدید و ضخیم تر تشکیل دهند. این ادغام همچنین می تواند باعث شود کهکشان ما سریعتر بچرخد.

ادغام کهکشان های راه شیری و آندرومدا یک رویداد دیدنی برای تماشا خواهد بود. این چیزی است که ما فقط یک بار می توانیم شاهد آن باشیم زیرا پس از وقوع آن، این دو کهکشان برای همیشه با هم ادغام خواهند شد.

هنگام برخورد آنها چه اتفاقی خواهد افتاد؟

وقتی این دو کهکشان با هم برخورد کنند، ویرانی های زیادی رخ خواهد داد. ستاره های کهکشان راه شیری و آندرومدا با هم ادغام می شوند و ستاره های جدیدی ایجاد می کنند. با این حال، بسیاری از ستاره‌های هر دو کهکشان قدیمی هستند و از برخورد جان سالم به در نمی‌برند. گاز و غبار بین ستاره ها نیز فشرده می شود و باعث گرم شدن و درخشش آن می شود.

با وجود تمام ویرانی ها، ستاره شناسان بر این باورند که این برخورد منظره زیبایی خواهد بود. ستارگان جدیدی که در اثر این برخورد ایجاد شده‌اند، به شدت می‌درخشند و گاز و غبار ترکیبی تماشایی کهکشان راه شیری-آندرومدا را ایجاد می‌کنند.

4 میلیارد سال ممکن است طولانی به نظر برسد، اما اگر آن را با سن جهان مقایسه کنیم، در واقع بسیار کوتاه است. کهکشان های راه شیری و آندرومدا حدود 9 میلیارد سال است که به دور یکدیگر می چرخند و تا 5 میلیارد سال دیگر پس از برخورد به دور یکدیگر خواهند چرخید. بنابراین، به یک معنا، ما دو بار شاهد برخورد خواهیم بود!

دانشمندان برای جلوگیری از برخورد چه می کنند؟

این گمانه زنی علمی طولانی مدت است که کهکشان راه شیری و آندرومدا در نهایت با هم برخورد خواهند کرد. اما واقعا چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد؟ و این برخورد چه آسیبی ایجاد می کند و برنامه هایی برای به حداقل رساندن خسارت ایجاد می کند؟

انتظار می رود این برخورد حدود 4.5 میلیارد سال آینده اتفاق بیفتد. این دو کهکشان با هم ادغام می شوند و یک کهکشان بزرگتر را تشکیل می دهند. کهکشان جدید راه شیری پلاس یا کهکشان آندرومدا نام خواهد داشت.

برخورد خسارات زیادی به همراه خواهد داشت. ستارگان کهکشان راه شیری و آندرومدا با هم برخورد می کنند و ادغام می شوند و انفجارهای عظیمی ایجاد می کنند. این انفجارها خواهد شد

پایان دادن به امواج ضربه ای از طریق کهکشان ها، باعث آسیب بیشتر می شود.

کهکشان راه شیری چقدر دوام خواهد آورد؟

آینده چه چیزی در انتظار شماست؟ در نهایت این توسط گرانش تعیین می شود. کهکشان راه شیری ما قرار است در حدود پنج میلیارد سال آینده با نزدیکترین همسایه بزرگ ما، کهکشان آندرومدا برخورد کند.

در کنار کهکشان آندرومدا چیست؟

کهکشان مثلثی که به دلیل موقعیتش در صورت فلکی مثلث نامگذاری شده است، پس از کهکشان آندرومدا (M31) دومین کهکشان مارپیچی به راه شیری ما است. حدود 2.7 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.

نزدیکترین کهکشان کدام است؟

Canis Major Dwarf Galaxy
نزدیکترین کهکشان شناخته شده به ما، کهکشان کوتوله بزرگ Canis Major با فاصله 236,000,000,000,000 کیلومتری (25000 سال نوری) از خورشید است. کهکشان بیضوی کوتوله کمان با فاصله 662,000,000,000,000 کیلومتری (70000 سال نوری) از خورشید نزدیکترین کهکشان بعدی است.

آیا همه کهکشان ها سیاهچاله دارند؟

سیاهچاله های پرجرم آنقدر رایج هستند که تقریباً هر کهکشان بزرگی یکی از آن ها را دارد. جرم یک سیاهچاله با جرم کهکشان میزبان متناسب است، به طوری که، برای مثال، یک کهکشان دو برابر جرم دیگر، سیاهچاله ای دارد که جرم آن نیز دو برابر است.

چند کهکشان در کیهان وجود دارد؟

محققان به این میدان عمیق فوق العاده لقب دادند. لیویو به Space.com گفت که در مجموع، هابل حدود 100 میلیارد کهکشان را در کیهان نشان می‌دهد، اما این تعداد احتمالاً با بهبود فناوری تلسکوپ در فضا به حدود 200 میلیارد افزایش می‌یابد.

چند سیاره در کهکشان راه شیری وجود دارد؟

ناسا تخمین می زند که حداقل 100 میلیارد سیاره تنها در راه شیری ما وجود دارد. دیگران تخمین زدند که کهکشان راه شیری ممکن است بین 100 تا 200 میلیارد سیاره داشته باشد. در حال حاضر، بیش از 4000 سیاره فراخورشیدی کشف شده است و هر روز تعداد بیشتری از سیاره های فراخورشیدی کشف شده است.

مطلب پیشنهادی

نیروی گرانش مریخ چقدر است ؟

نیروی گرانش در هر سیاره به اندازه جرم و شعاع آن بستگی دارد. بر اساس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *