شنبه , 29 اردیبهشت 1403 - 10:09 قبل از ظهر

کردستان عراق کجاست ؟

کردستان عراق کجاست ؟

منطقه کردستان (به کردی: هه‌رێمی کوردستان / منطقه کردستان) یک منطقه خودمختار در شمال عراق است. از شرق با مناطق کردنشین ایران، از شمال با ترکیه و از غرب با سوریه و از جنوب با بقیه مناطق عراق همسایه است. پایتخت منطقه اربیل است که در زبان کردی با نام هورل شناخته می شود. این منطقه به طور رسمی توسط دولت اقلیم کردستان (KRG) اداره می شود.

آیا کردستان یک دموکراسیست ؟

کردستان یک دموکراسی پارلمانی با یک مجمع منطقه ای 111 کرسی است. رئیس جمهور فعلی نچیروان بارزانی است که در ابتدا در سال 2019 انتخاب شد. قانون اساسی جدید عراق، کردستان عراق را به عنوان یک نهاد فدرال عراق تعریف می کند و کردی و عربی را به عنوان زبان های رسمی مشترک عراق معرفی می کند. چهار استان دهوک، هاولر، سیلمانی و حلبچه حدود 40000 کیلومتر مربع (15000 مایل مربع) و 8.35 میلیون نفر جمعیت دارند (تخمین 2013). در سال 2014، در جریان بحران عراق در سال 2014، نیروهای کردستان عراق نیز بسیاری از مناطق مورد مناقشه شمال عراق را تصرف کردند.

این منطقه با جمعیتی بالغ بر 2/5 میلیون نفر و در حال افزایش، تقریباً 40000 کیلومتر مربع مساحت دارد – بزرگتر از هلند و چهار برابر مساحت لبنان. این شامل مناطق کردستان خارج از اداره اقلیم کردستان، مانند کرکوک نمی شود.

وضعیت جغرافیایی کردستان

این منطقه از نظر جغرافیایی متنوع است، از دشت های گرم و خشک گرفته تا مناطق کوهستانی خنک تر با چشمه های طبیعی و بارش برف در زمستان.

از بازدیدکنندگان خارجی به گرمی استقبال می شود. در میان تعداد فزاینده بازدیدکنندگان، رسانه‌ها و بازرگانان بین‌المللی و همچنین کسانی هستند که از کُردهای دیاسپورا بازگشته‌اند.

در طول جنگ عراق، حتی یک سرباز ائتلاف در کردستان کشته نشد و حتی یک خارجی نیز در مناطق تحت مدیریت حکومت اقلیم کردستان ربوده نشده است. نیروهای امنیتی اقلیم کردستان با همکاری شهروندان منطقه را امن و پایدار نگه داشته اند. مسئولیت امنیتی در ماه مه 2007 به طور رسمی از نیروهای چند ملیتی به حکومت اقلیم کردستان منتقل شد.

ارگ در اربیل قدیمی ترین سکونتگاه دائماً مسکونی جهان در نظر گرفته می شود. شهرهای بزرگ بعدی سلیمانی و دهوک هستند.

حکومت اقلیم کردستان بر اساس قوانین اقلیم کردستان که توسط پارلمان منتخب دموکراتیک کردستان تصویب شده است، قدرت اجرایی را اعمال می کند. دولت فعلی به رهبری نخست وزیر مسرور بارزانی در تابستان سال 2019 کار خود را آغاز کرد.

قانون اساسی عراق، اقلیم کردستان و پارلمان کردستان را به عنوان نهادهای رسمی منطقه و نیروهای پیشمرگه را به عنوان نیروی امنیتی قانونی منطقه به رسمیت می شناسد.

دولت ائتلافی کنونی متشکل از چندین حزب سیاسی است که منعکس کننده تنوع جمعیت منطقه است که شامل کلدانی‌ها، آشوری‌ها، سریانی‌ها، ترکمن‌ها، ایزدی‌ها، عرب‌ها و کردها می‌شود.

بیش از 65 درصد از روستاهای ویران شده پس از تخریب در جریان عملیات انفال که توسط رژیم صدام حسین در دهه 1980 انجام شد، بازسازی شده اند.

زبان کردی کردستان

زبان کردی ریشه هند و اروپایی دارد و از خانواده زبان های ایرانی مانند فارسی و پشتو است و از عربی متمایز است. دو گویش اصلی سورانی و کرمانجی است.

قوانین تازه ی کردستان عراق

اقلیم کردستان دارای 11 دانشگاه دولتی و چندین دانشگاه خصوصی دارای مجوز است. برخی از آنها از انگلیسی به عنوان زبان اصلی تدریس و امتحان استفاده می کنند، به ویژه دانشگاه کردستان هاولر (UKH) و دانشگاه آمریکایی عراق – سلیمانی (AUI-S).

یک قانون جدید و لیبرال سرمایه گذاری خارجی در ژوئن 2006 تصویب شد که مشوق هایی را برای سرمایه گذاران خارجی مانند امکان مالکیت زمین، تا ده سال تعطیلات مالیاتی و بازگرداندن آسان سود به کشور فراهم می کرد.

حکومت اقلیم کردستان برای بهره مندی سریع از منابع نفت و گاز خود، ده ها قرارداد اشتراک تولید با شرکت هایی از 17 کشور جهان امضا کرده است.

منطقه کردستان دارای فرودگاه های بین المللی در اربیل و سلیمانی است که پروازهای مستقیم به اروپا و خاورمیانه دارد. یک فرودگاه بین المللی جدید در دهوک در دست ساخت است.

کردستان عراق است یا ایران؟

کردستان عراق برای اولین بار در توافقنامه 1970 با دولت عراق به وضعیت خودمختار دست یافت و وضعیت آن مجدداً به عنوان منطقه خودمختار کردستان در جمهوری فدرال عراق در سال 2005 تأیید شد. همچنین یک استان کردستان در ایران وجود دارد، اما خود مستقل نیست. حکومت کرد.

آیا عراق و کردستان یکی است؟

بیشتر منطقه جغرافیایی و فرهنگی کردستان عراق بخشی از اقلیم کردستان (KRI) است، یک منطقه خودمختار که توسط قانون اساسی عراق به رسمیت شناخته شده است. مانند بقیه کردستان و بر خلاف اکثر مناطق دیگر عراق، این منطقه داخلی و کوهستانی است.

کردستان در کدام کشورها قرار دارد؟

کردستان، کردستان عربی، کردستان فارسی، منطقه جغرافیایی با تعریف گسترده که به طور سنتی عمدتاً کردها در آن سکونت دارند. این منطقه شامل فلات و منطقه کوهستانی وسیعی است که در بخش‌های بزرگی از شرق ترکیه، شمال عراق و غرب ایران و بخش‌های کوچک‌تری از شمال سوریه و ارمنستان قرار دارد.

آیا سفر به کردستان عراق امن است؟

هشدار: سفر به عراق توسط اکثر دولت ها ممنوع است. اقلیم کردستان تا حد زیادی امن ترین منطقه در عراق است، اما همچنان خطر فعالیت تروریستی در مناطق خاصی وجود دارد. از مناطق نزدیک به مرزهای سوریه، ترکیه و ایران اجتناب کنید، زیرا این مناطق نسبت به بقیه کردستان امنیت کمتری دارند

کردها به چه زبانی صحبت می کنند؟

کردی یکی از شاخه‌های هند و ایرانی از زبان‌های هند و اروپایی با گویش‌های متعددی است که مردم کرد در مناطق کوهستانی عراق، ایران، سوریه و ترکیه به آن صحبت می‌کنند.

کردها در مقابل اعراب

کردها و عرب ها مسلمان هستند، اما به زبان های مختلف صحبت می کنند، در مناطق مختلف زندگی می کنند و فرهنگ های متفاوتی دارند.

کردها و مردمان آن ها

کردها یا مردم کرد به زبان کردی صحبت می کنند. آنها مردمی چند زبانه هستند و به دو یا چند زبان صحبت می کنند. به طور کلی، آنها به زبان کردی و همچنین به زبان ملتی که اهل آن هستند، مانند عربی، فارسی یا ترکی صحبت می کنند. کردهای ساکن در جوامع دیاسپورا به سه یا چند زبان مسلط هستند. به عنوان مثال، مسیحیان کرد و یهودیان کرد نیز به زبان آرامی صحبت می کنند.

آیا کردها جز بومی های خاورمیانه محسوب می شوند ؟

کردها بومی خاورمیانه هستند. آنها بخشی از جمعیت ایران هستند. آنها در اقلیم کردستان ساکن هستند که بخش هایی از عراق، ایران، ترکیه و سوریه را شامل می شود. اعتقاد بر این است که حدود 34 میلیون کرد در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند. اکثر کردها در خاورمیانه و همچنین گرجستان، ارمنستان، روسیه، اسرائیل، آذربایجان، لبنان، ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی زندگی می کنند. اعتقاد بر این است که کردها چهارمین جامعه قومی بزرگ در جهان هستند که در خاورمیانه زندگی می کنند. فقط عرب ها، فارس ها و ترک ها جانشین آنها هستند.

کردها آیا شیعه هستند ؟

کردها عمدتاً مسلمان سنی هستند، اما اقلیت‌هایی از مسلمانان شیعه نیز در مناطقی مانند استان کرمانشاه و لام، ایران زندگی می‌کنند. کردهای فیلی نیز از مسلمانان شیعه ساکن در جنوب شرقی و مرکزی عراق هستند. علویان جامعه دیگری از کردهای مسلمان شیعه هستند که عمدتاً در ترکیه، تونجلی و سیواس و غیره زندگی می کنند.

فرهنگ کرد عمدتاً آمیخته ای از ایرانیان باستان با ریشه های اسلامی و هوری یا بومی است. زنان کرد، بر خلاف بسیاری از فرهنگ‌های مسلمان دیگر، صورت خود را نمی‌پوشانند و مردان و زنان در فعالیت‌های ترکیبی شرکت می‌کنند.

اعراب و کردها

عرب ها یا مردم عرب به عربی صحبت می کنند. زبان عربی یک زبان سامی است که از عربستان سرچشمه گرفته است. از عربستان این زبان به غرب آسیا و شمال آفریقا گسترش یافت. به دلیل زبان و گسترش فرهنگ، مردم ساکن در این مناطق شروع به عرب شدن کردند.

اعراب عمدتاً در جهان عرب زندگی می کنند که شامل غرب آسیا و شمال آفریقا می شود. اعراب بر اساس سه معیار اصلی عرب شناخته می شوند. زبان، شجره نامه و فرهنگ. از نظر تبارشناسی، افرادی که می توانند نسب خود را به قبایل مختلف عربستان برسانند، عرب هستند. قبایل عربستان به مردم اصیل شبه جزیره عربستان اطلاق می شود. از نظر زبانی، کسانی که زبان اصلی آنها عربی است، از جمله انواع مختلف، عرب محسوب می شوند. بسته به زبان، بیش از 300 میلیون عرب وجود دارد.

با نگاهی به تاریخ، اعراب بر اساس مذهبشان تعریف نمی شدند. آنها افرادی هستند از قبل از ظهور اسلام. قبلاً مسیحیان عرب بودند که امروزه تقریباً 10 درصد از جمعیت عرب را تشکیل می دهند. قبایل یهودی عرب نیز وجود دارند، اما عرب های دنیای مدرن عمدتاً شیعه، سنی و اسماعیلی هستند.

خلاصه آنچه گفته شد

1. کردها یا مردم کرد به زبان کردی صحبت می کنند. عرب ها یا مردم عرب عربی صحبت می کنند.
2. کردها بومی خاورمیانه هستند. آنها بخشی از جمعیت ایران هستند. آنها در اقلیم کردستان ساکن هستند که شامل بخش هایی از عراق، ایران، ترکیه و سوریه می شود. اعراب عمدتاً در جهان عرب زندگی می کنند که شامل غرب آسیا و شمال آفریقا می شود.
3. حدود 34 میلیون کرد در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند. بسته به زبان، بیش از 300 میلیون عرب وجود دارد.
4. کردها عمدتاً مسلمانان سنی و همچنین مسلمانان شیعه، مسیحیان کرد و یهودیان کرد هستند. اعراب عمدتاً شیعه، سنی و اسماعیلی و همچنین عرب مسیحی و یهودی هستند.

کردستان غنی است یا فقیر؟

اقتصاد اقلیم کردستان تحت سلطه صنعت نفت، کشاورزی و گردشگری است.

کردها به چه چیز معروف هستند؟

از سیاستمداران و فعالان گرفته تا کارآفرینان و موسیقیدانان، طیفی از چهره های شناخته شده اهل اقلیم کردستان هستند. از ایجاد برند پیشرو ماست یونانی در جهان تا حمایت قهرمانانه از حقوق مردم کرد، چهره‌های برجسته کرد عمیقاً بر هر جامعه‌ای که لمس کرده‌اند تأثیر گذاشته‌اند.

آیا می توان در کردستان مشروبات الکلی مصرف کرد؟

خبر خوب: مشروبات الکلی در کردستان به طور گسترده در دسترس است برخلاف بقیه عراق، مشروب فروشی ها در همه جا موجود است. می توانید آبجوی تازه، سرد، شراب و هر نوع مشروب بخرید. در اربیل و سلیمانیه نیز می توانید بارهای زیادی پیدا کنید. اقلیم کردستان عراق در شمال عراق و در خاورمیانه واقع شده است. این منطقه خودمختار جمهوری عراق است. من یک ماه را در کردستان عراق گذراندم و فهمیدم که کردستان عراق کاملاً برعکس آن چیزی است که مردم فکر می کنند. این منطقه بسیار امن برای سفر است. کردستان عراق برای مسافرانی که به دنبال ماجراجویی، فرهنگ، مناظر خیره‌کننده، آشنایی با مکان‌های کمتر شناخته شده هستند، می‌خواهند مهمان‌نوازترین مردم خاورمیانه را بشناسند، عالی است.بر اساس سفر 1 ماهه ام به کردستان عراق، مهم ترین و مفیدترین مواردی را که قبل از سفر به کردستان زیبای عراق باید بدانید را جمع آوری کردم.

درباره کردستان عراق

کردستان خود یک سرزمین ژئوکالچر در خاورمیانه است نه یک کشور رسمی. امروزه این منطقه به چهار کشور ترکیه، عراق، سوریه و ایران گسترش یافته است.

عراق تنها کشوری است که کردستان را در داخل مرزهای خود به رسمیت می شناسد. بنابراین کردستان عراق به عنوان یک منطقه خودمختار به عنوان بخشی از عراق شناخته می شود. آنها از سال 2003 دولت خود به نام دولت منطقه ای کردستان و ارتش خود را دارند. آنها حتی مرزهای خود را دارند. زمانی که از ترکیه یا ایران وارد کردستان عراق می شوید، تابلویی را می بینید که روی آن به کردستان عراق خوش آمدید و نه تنها به عراق خوش آمدید.

تقریباً شبیه یک کشور متفاوت است. بنابراین، وقتی خبر بدی از عراق می شنوید، احتمالاً برای شمال عراق معتبر نیست.

اما شاید حتی اخبار جنوب عراق هم صحت نداشته باشد. یکی از چیزهایی که در سفر به خاورمیانه یاد گرفتم: باور نکردن هر چیزی که رسانه ها می گویند.

نام رسمی کردستان عراق اقلیم کردستان عراق است. این استان شامل 4 استان کردنشین است: اربیل، دهوک، سلیمانیه و حلبچه.

هنر خیابانی کردستان که رویای مردم کرد در مورد آزادی کردستان را به تصویر می کشد
گرافیتی در کردستان عراق در امتداد جاده بین دهوک و عمدی – مردم کرد در حالی که پرچم کردستان عراق را در دست دارند و آزادی را جشن می گیرند (راهنمای سفر کردستان عراق)

محدودیت های سفر COVID-19 در کردستان عراق

از نظر اندازه گیری ها و محدودیت های سفر COVID-19 همه چیز به سرعت تغییر می کند. اما من آخرین به روز رسانی ها را از مارس 2022 دارم.

پس از ورود به کردستان عراق، نیازی به قرنطینه وجود ندارد، اما شما باید آزمایش PCR را انجام دهید. فرقی نمی کند که از طریق زمینی یا هوایی به کردستان عراق سفر کرده باشید، همین قانون صدق می کند.

با این حال، شما از انجام آزمایش PCR در بدو ورود معاف هستید اگر:

شما یک مسافر کاملاً واکسینه شده هستید و مدارکی برای اثبات اینکه کاملاً واکسینه شده اید دارید یا
شما مسافری هستید که واکسینه نشده اید و آزمایش PCR منفی را در 48 ساعت قبل از ورود به کردستان عراق دارید.
در مورد آنچه که وب سایت دولت منطقه کردستان در مورد محدودیت های کووید می گوید، می توانید آن را نادیده بگیرید زیرا اغلب به طور منظم به روز نمی شود.

ویزا برای سفر به کردستان عراق

ویزای کردستان عراق در هنگام ورود
اتباع کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، انگلستان، امارات متحده عربی، ژاپن، کویت، قطر، کره جنوبی، ایران، ترکیه و برزیل می توانند در بدو ورود به کردستان عراق از طریق زمینی و هوایی ویزا دریافت کنند. .

قیمت ویزا هنگام ورود به طور کلی 75 دلار است و 30 روز اعتبار دارد.

کشورهایی که به ترتیبات قبلی ویزا نیاز دارند

اگر کشور شما در لیست بالا نیست، با دولت اقلیم کردستان تماس بگیرید و از آنها بپرسید که چگونه باید برای ویزا درخواست دهید. امیدوارم جواب شما را بدهند و بتوانید به کردستان عراق سفر کنید.

اگر آنها به شما پاسخ دهند، به احتمال زیاد باید یک دعوت نامه از راهنمای تور یا شرکت تور دریافت کنید.

ویزای کردستان عراق برای بقیه عراق

ویزای کردستان عراق شما فقط در داخل مرزهای اقلیم کردستان عراق معتبر است.

از نظر قانونی، شما نمی توانید با آن ویزا وارد بقیه عراق شوید، به معنای واقعی کلمه در هیچ کجای بخش عربی عراق (جنوب عراق) نیست.

نه موصل، نه کرکوک. امروز هر دو متعلق به جمهوری عراق هستند و نه کردستان.

با این حال، مسافرانی هستند که هنوز بدون ویزای مناسب به سایر نقاط عراق سفر می کنند. من هم می توانستم این کار را انجام دهم زیرا دوستانی داشتم که می توانستند مرا به موصل ببرند. اما من ترجیح دادم این کار را نکنم.

ویزای عراق برای کردستان عراق

طبق آخرین قوانین ویزا، با ویزای واقعی عراق می توانید به کردستان عراق سفر کنید.

 بیمه مسافرتی برای کردستان عراق

کردستان عراق تحت پوشش همه شرکت های بیمه مسافرتی نیست زیرا دولت ها و مقامات خارجی توصیه می کنند از سفرهای غیرضروری به عراق خودداری کنند.

تنها چند شرکت بیمه وجود دارد که می توانید هنگام سفر به عراق از آنها استفاده کنید. یکی از آنها بیمه IATI است. آخرین اما نه کم اهمیت، بیمه IATI شامل پوشش کامل COVID-19 است.

آنها دارای طرح های مختلف بیمه مسافرتی هستند و قیمت آنها قطعا رقابتی است.

 راهنمای سفر عراق و کتاب

راهنمای سفر به عراق توسط برندت
این تنها راهنمای سفر به عراق است. کردستان را نیز شامل می شود.

راهنمای سفر برانت بسیار دقیق و روشنگر است. بنابراین، من کاملا می توانم آنها را به شما توصیه کنم.

چای شیرین با هل: سفری در کردستان عراق

از این کتاب می‌توانید از مصیبت‌های کردها، به‌ویژه زنان کرد، تحت رژیم وحشیانه صدام حسین مطلع شوید. نویسنده، ترزا تورن‌هیل، در سال 1993 در سفر به کردستان، داستان‌های جالب و دلخراش زیادی جمع‌آوری کرد. داستان‌ها درباره زنان کردی که از حملات شیمیایی و زندان‌ها جان سالم به در برده‌اند صحبت می‌کند.

 بهترین زمان برای بازدید از کردستان عراق

سفر در کردستان عراق در پاییز
از اواسط سپتامبر تا اواسط نوامبر بهترین زمان برای سفر به عراق است
در این زمان دما بسیار دلپذیر است. کوه‌ها و چمن‌زارهای کردی این بار در رنگ‌های پاییزی درخشان هستند.

من از اواسط مهر تا اواسط آبان در کردستان عراق بودم. من هرگز حتی به یک ژاکت نیاز نداشتم مگر اینکه در کوه بودم.

علاوه بر این، در این زمان هرگز باران نبارید.

نوامبر همچنین بهترین زمان برای صعود به کوه هالگورد، بلندترین کوه عراق است. در ماه نوامبر، مسیر پیاده روی از ارتفاع حدود 2000 متری پوشیده از برف است.

https://www.researchgate.net/profile/Hiwa-Azeez/publication/318284385/figure/fig1/AS:513779881517056@1499506077489/Sketch-map-Iraq-of-the-area-under-study-Erbil-city-Iraqi-Kurdistan-Region.png

فقط برای اطلاع شما، در اینجا میانگین دمای اربیل در فصل پاییز آورده شده است:

سپتامبر: حداکثر 37 ℃ / 98 ℉، حداقل 23 ℃ / 73 ℉
اکتبر: حداکثر 29 ℃ / 84 ℉، حداقل 19 ℃ / 66 ℉
نوامبر: حداکثر 18 ℃ / 64 ℉، حداقل 12 ℃ / 53 ℉
در یک نکته جانبی، دمای 20 درجه سانتیگراد / 68 ℉ در عراق بسیار گرمتر از اروپا است. 🙂

سفر به کردستان عراق در بهار

از اواسط ماه مارس تا پایان اردیبهشت – همچنین بهترین زمان برای سفر به عراق است
فصل بهار نیز در کردستان خیره کننده است، زمانی که گل ها شکوفا می شوند و درختان سبزترین لباس خود را به تن می کنند.

حال بیایید میانگین دمای اربیل در فصل بهار را بیاوریم:

مارس: حداکثر 18 ℃ / 64 ℉، حداقل 9 ℃ / 48 ℉
آوریل: حداکثر 25 ℃ / 77 ℉، حداقل 13 ℃ / 55 ℉
می: حداکثر 32 ℃ / 89 ℉، حداقل 20 ℃ / 68 ℉
مارس همچنین زمان بسیار خوبی برای سفر به کردستان است زیرا نوروز، جشن سال نو در جامعه کردی در ماه مارس برگزار می شود.

نوروز نماد شادی و تجدید حیات است و در واقع نه تنها در عراق، بلکه در ایران نیز جشن گرفته می شود، زیرا سال نو ایرانی است.

کردستان رقتن در تابستان

تابستان در کردستان عراق فصل کم است زیرا واقعاً گرم و خشک است. سوزاننده است درجه حرارت می تواند تا 38 ℃ / 100 ℉ – 42 ℃ / 107 ℉ در طول روز در مکان هایی مانند اربیل و سلیمانیه افزایش یابد.

مثلا در کوهستان یا در آکره البته در تابستان هوا مطبوعتر است.

سفر به کردستان عراق در زمستان

در کردستان عراق، دمای زمستان در شهرهایی مانند اربیل، دهوک یا سلیمانیه بسیار ملایم است. سردترین دمایی که می تواند در اربیل داشته باشد 5 ℃ / 41 ℉ است.

فقط مناطق کوهستانی کردستان در زمستان سردتر می شوند.

 بهترین و زیباترین مقاصد مسافرتی در کردستان عراق

زیرساخت ها برای سفر به اندازه دبی، اردن و ایران توسعه نیافته اند، اما گردشگری در کردستان عراق قطعا در حال رشد است.

مطمئناً تعدادی از بهترین و خیره کننده ترین مقاصد سفر خاورمیانه را در کردستان عراق خواهید یافت.

اول از همه، در اینجا تنها و بهترین لیست از حماسی ترین مکان هایی است که در کردستان عراق بازدید می کنید. در مورد بهترین مقاصد سفر در کردستان عراق، مقاصد زیر را در نظر گرفتم:

اربیل، لالیش، آلقوش، صومعه ربان هرمزد، صومعه مار متای، دهوک، آکر، سوران، دره رواندوز، کوه هلگرد، مسیر دره زراقوان، برزن، آمادیه، درالوک، رانیا، دریاچه دوکان، سلیمانیه و حلبچه.

نحوه سفر به کردستان عراق

چگونه از طریق هوا به کردستان عراق سفر کنیم
در کردستان عراق دو فرودگاه بین المللی وجود دارد. یکی از آنها فرودگاه بین المللی اربیل و دیگری فرودگاه بین المللی سلیمانیه است.

از استانبول

یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت ترکیه، Pegasus Airlines، ارزان ترین پروازها را از استانبول به اربیل ارائه می دهد.

اگر راحتی برای شما مهمتر از بودجه شماست، پرواز با ترکیش ایرلاینز از استانبول را در نظر بگیرید.

از دبی

ارزان ترین ایرلاینی که از دبی پرواز می کند، فلای دبی است.

چگونه از طریق زمینی به کردستان عراق سفر کنیم
از ترکیه و ایران می توانید به کردستان عراق بروید.

ساده تر از چیزی است که فکرش را بکنید. تجربه من هم هنگام عبور از مرز ترکیه و عراق و هم از مرز ایران و عراق بسیار مثبت بود.

از دیاربکر تا اربیل

از ترکیه با اتوبوس به کردستان عراق رفتم. این اتوبوس بین دیاربکر و اربیل با اتوبوس های روزانه حرکت می کند. قیمت بلیط حدود 27 یورو / 32 دلار است. سفر 8 ساعت طول می کشد.

از باشماق تا پنجوین

گذرگاه مرزی بین کردستان عراق بیشتر یک ماجراجویی است زیرا حمل و نقل عمومی بین کردستان عراق و ایران وجود ندارد.

اقامت در کردستان عراق

کوچ سرفینگ
در شهرهای بزرگ، میزبان های فعال زیادی وجود دارد. برای من، پیدا کردن میزبان واقعا آسان بود. من تجربه بسیار مثبتی از Couchsurfing در کردستان عراق داشتم.

عراق و کردستان عراق یکی نیستند

یادآوری این نکته بسیار مهم است که اگر از اخبار در مورد اتفاقات بدی در عراق می شنوید، به این معنی نیست که در کردستان نیز اتفاق می افتد.

آیا کردستان از دست داعش در امان است؟

آره. از اواسط سال 2017، کردستان عراق از داعش (دولت اسلامی عراق و شام) آزاد شده است.

سفر انفرادی زن در کردستان عراق

من کاملاً می توانم سفر انفرادی به عنوان یک زن در کردستان عراق را توصیه کنم.

 در کردستان عراق چه بپوشیم

در کردستان عراق می توانید هر چیزی که بخواهید بپوشید. اما به نظر من بهتر است از یک دو چیز پرهیز کنیم به خانم ها توصیه می کنم دامن کوتاه و شلوارک نپوشند. علاوه بر این، باید شانه و سینه خود را بپوشانید.

در طول سفر، هرگز نمی دانید چه زمانی به یک مسجد می روید یا در کجا خواهید یافت. به همین دلیل بهتر است لباس های کوتاه نپوشید.

همچنین در صورتی که مسجدی در راه دارید که قصد بازدید از آن را دارید، همیشه یک روسری در کیف خود داشته باشید.

هنگامی که وارد مسجد می شوید، مطمئن شوید که سر تا پا پوشیده شده اید.

 مردم کرد

تقریباً 40 میلیون کرد در سراسر جهان وجود دارد. در عراق، آنها حدود 15 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. 25 درصد آنها در ترکیه، 10 درصد در ایران و 9 درصد در سوریه زندگی می کنند.

جمعیت کردستان عراق حدود 5 میلیون نفر است.

بیشتر و مهمتر از همه، کردها عاشق خارجی ها هستند. آنها همیشه از دیدن و ملاقات با بازدیدکنندگان خارجی خوشحال می شوند.

طبق تجربه خودم، کردها یکی از خوب ترین مردم دنیا هستند. آنها مفید، مهربان و دوستانه هستند. رفتار با مهمانان با نهایت احترام و مراقبت در خون آنهاست و این واقعاً بخشی از فرهنگ آنهاست.

غذا و نوشیدنی در کردستان عراق

غذای کردی خانگی
من چند دوست محلی در کردستان عراق از طریق Couchsurfing و Instagram پیدا کردم. بنابراین، در مورد غذاهای کردی چیزهای زیادی یاد می‌گیرم و بسیاری از غذاهای سنتی کردی را در خانه دوستانم امتحان می‌کنم. من تعدادی از آنها را از تصاویر زیر لیست کردم.

اپرخ: پرطرفدارترین غذای کردی اپراخ، برگ انگور شکم پر است. به آن دلمه کردی نیز می گویند. در تصویر اول می توانید آن را ببینید.

سر و په: سر و پای گوسفند

کوبای کردی / گیبا: گلوله های شکم پر شده با برنج، گردو، کشمش و من چرخ کرده

آش کردی: آش عدس کردی، آش نخود کردی

غذاهای خانگی کردی: دلمه کردی، مرغ و نان
انواع غذاهای سنتی کردی که توسط یک خانواده کردی سرو می شود

صبحانه کردی: نان کردی، پنیر، تخم مرغ و مارمالاد
صبحانه کردی تهیه شده توسط یک خانواده کرد

غذاهای کردی خانگی: بره، فش، لوبیا، برنج و سبزی تازه
باز هم غذاهای سنتی کردی

غذای کردی: نان کردی، دلمه، خورش بره، برنج، سبزی
غذاهای خوشمزه خانگی در کردستان

فست فود: کباب و شاورما
شاورما غذایی است که در همه جای کردستان عراق می توانید پیدا کنید. می توانید آن را با مرغ یا گوشت گاو میل کنید. به طور کلی، شاورما با گوشت گاو 1500 IQD و با مرغ فقط 1000 IQD قیمت دارد.

شاورما کردی با مرغ، سبزیجات تازه و سس
شاورما با مرغ – غذای کردی (راهنمای سفر کردستان عراق)

اگر عاشق گوشت هستید کباب کردستان را دوست خواهید داشت. قیمت این غذا با دو عدد کباب، ماست و آب 8000 دلار است. یک کباب اضافی حدود 3000 دینار اضافه است.

کباب با نان کردی، سبزی کبابی، گشنیز تازه، لیمو و پیاز به همراه نوشیدنی ماست
کباب – غذای کردی (راهنمای سفر کردستان عراق)

غذا در رستوران ها

غذاهای کردی: نان، مرغ، سوپ، شکم پر، کبابی، ترشی و سبزیجات تازه، سالاد، زیتون، میوه با عیار
غذاخوری در کردستان عراق – غذای کردی برای دو نفر (راهنمای سفر کردستان عراق)

برنج کردی
برنج کردی در وسط (راهنمای سفر کردستان عراق)

نان نان کردی با مرغ کبابی و سبزیجات
مرغ با نان نان کردی (راهنمای سفر کردستان عراق)

شیرینی

انواع زیادی از شیرینی ها وجود دارد که می توانید در کردستان عراق امتحان کنید.

بگذارید برخی از آنها را به شما نشان دهم که نباید از دست بدهید.

باقلوا
باقلوا در اکثر کشورها و مناطق خاورمیانه از جمله کردستان عراق رایج است.

این دو نوع باقلوا هستند. آنها فوق العاده خوشمزه و شیرین پر از پسته هستند. مواد اصلی خمیر کتایفی، کره، پسته، آب و شکر و آبلیمو است.

باقلوا، شیرینی در کردستان عراق
فروش باقلوا کردی در بازار اصلی اربیل (راهنمای سفر کردستان عراق)

و بیشتر باقلوا. به این لانه پرنده می گویند.

باقلوا شبیه لانه پرنده – شیرینی کردی
شیرینی های کردی نه تنها فوق العاده خوشمزه هستند، بلکه واقعا اشتها آور به نظر می رسند (راهنمای سفر کردستان عراق)

اینها فقط شیرینی های پر از قند هستند.

شیرینی کردی – سفر کردستان عراق

شیرینی های رنگارنگ کردی در بازار قدیمی اربیل

کنافه
در عربی کنافه و در ترکی Künefe است. این یک دسر سنتی در خاورمیانه است. از خمیر فیلو خرد شده، پنیر موزارلای بدون نمک، کره، شکر و آب درست شده است.

شیرینی های مختلف خاورمیانه از جمله Künefe در بازار اربیل –
کونیفه در بازار قدیمی اربیل (راهنمای سفر کردستان عراق)

محالبی
این یک پودینگ شیری است. از شکر، نشاسته ذرت، شیر و خامه غلیظ و گلاب یا آب شکوفه پرتقال درست شده است.

بعد یا با محالبی، چای خوردن واقعاً حس خوبی دارد.

دسر خاورمیانه محلبی – شیرینی کردی
حلبی – شیرینی کردی بهشتی (راهنمای سفر کردستان عراق)

چای کردی در یک کافه سنتی در مرکز تاریخی اربیل سرو می شود – سفر به کردستان عراق
چای کردی (راهنمای سفر کردستان عراق)

 غذا خوردن در خارج از خانه در کردستان عراق

در کردستان عراق، مکان‌های زیادی را می‌بینید که در آن‌ها فقط مردان حضور دارند یا افراد مجرد مجاز نیستند.

به عنوان مثال، رستوران هایی وجود دارد که فقط خانواده ها، فقط زنان و زوج ها می توانند به آنجا بروند. یعنی اگر به تنهایی مرد هستید یا مردی با دوستان مرد هستید، نمی توانید وارد شوید. رستوران «باشگاه خانواده معلمان» در اربیل هم همینطور است.

رستوران هایی وجود دارد که رستوران ها دارای دو اتاق هستند. یکی از آنها فقط برای مردان است و دیگری فقط برای زنان، خانواده ها و زوج ها.

در رستوران‌های ارزان قیمت نیز رایج است که با افرادی که نمی‌شناسید غذا می‌خورید. شما فقط هر جا که صندلی پیدا کردید بنشینید.

 الکل در کردستان عراق

می توانید در هر سوپرمارکت و در همه رستوران های شیک الکل بخرید. در سوپرمارکت ها قیمت درست مثل کشورهای دیگر است اما در رستوران ها پنج برابر بیشتر است.

 زبان در کردستان عراق

زبان رسمی عراق عربی است. اما تنها زبان رسمی کردستان عراق زبان کردی است. مردم یا کردی سورانی (کردی مرکزی) یا کورمانجی (کردی شمالی) صحبت می کنند.

در کردستان عراق، مردم دیگر واقعاً عربی یاد نمی‌گیرند یا صحبت نمی‌کنند.

در مورد انگلیسی، من فکر می کنم، به طور کلی، مردم خیلی انگلیسی صحبت نمی کنند. اما در شهرهای بزرگ همیشه با افرادی آشنا شده ام که به خوبی انگلیسی صحبت می کنند. با این وجود، از نظر ارتباط با مردم محلی، هرگز مشکلی نداشتم.

وقتی متوجه نشدم راننده تاکسی چه می گوید، فقط با یکی از دوستان محلی ام تماس گرفتم. یا وقتی راننده تاکسی متوجه حرف من نشد، به یکی از دوستان یا اقوامش که انگلیسی صحبت می کرد زنگ زد.

 ادیان در کردستان عراق

اکثریت قریب به اتفاق کردهای کردستان عراق را مسلمانان سنی تشکیل می دهند. اما در عمل آنقدرها مذهبی نیستند. من فکر می کنم آنها ممکن است کم مذهبی ترین مردم خاورمیانه باشند.

دومین دین بزرگ در کردستان عراق مسیحیت است. مسیحیان به کلیساهای مختلفی مانند کلیسای آشوری شرق، ارمنی، کاتولیک کلدانی، کاتولیک سریانی و کلیسای ارتدکس سریانی تعلق دارند.

سومین دین مهم در کردستان عراق یزیدسیم است. پیروان یزیدیسم، یزیدیان، به یک خیر اعتقاد دارند. آنها معتقدند که خداوند جهان و هفت فرشته را آفریده است که منشأ خدا هستند. ایزدی ها نیز به تناسخ اعتقاد دارند.

مهمترین جشنواره آنها Cemaiya، جشن مجمع، از 6 تا 13 اکتبر است. این همچنین شامل یک زیارت سالانه به لالیش، شهر مقدس ایزدی ها می شود. ایزدی ها باید حداقل یک بار در عمر خود به زیارت لالش بروند.

دستگاه های خودپرداز

در شهرهای بزرگ مانند اربیل، دهوک و سلیمانیه دستگاه های خودپرداز زیادی وجود دارد و شما به راحتی می توانید یک دستگاه خودپرداز برای برداشت پول پیدا کنید. توصیه من این است که وقتی در یکی از این شهرهای بزرگ هستید، به اندازه کافی پول نقد دریافت کنید.

در اربیل، دهوک و سلیمانیه معمولاً از مراکز خرید مدرن و مناطق مسکونی پول برداشت می کردم.

در شهرهای کوچک، ممکن است فقط یک یا دو دستگاه خودپرداز وجود داشته باشد، اما ممکن است با کارت شما کار نکنند، همانطور که برای من در سوران اتفاق افتاد.

پرداخت با کارت اعتباری

در شهرهای بزرگ، در سوپرمارکت‌های مدرن، رستوران‌های شیک و کافه‌های مراکز خرید مدرن، می‌توانید با کارت اعتباری پرداخت کنید. اما در هر جای دیگری به پول نقد نیاز خواهید داشت. در هر صورت همیشه پول نقد داشته باشید.

 سیم کارت و اینترنت همراه

من یک سیم کارت با اینترنت نامحدود با اعتبار یک ماه کامل از ارائه دهنده کورک تلکام خریدم.

هزینه آن 36000 IQD (25 € / 30 USD) است.

در همه جای کردستان عراق پوشش خیلی خوبی نداشت اما خوب بود.

 عکاسی در کردستان عراق

کردها عاشق سلفی گرفتن هستند. در سفر به کردستان خیلی ها دوست داشتند با من عکس بگیرند. عکس گرفتن با خارجی ها باعث خوشحالی مردم می شود.

مطلب پیشنهادی

هرآنچه باید از امکانات قطار سبز بدانید

هرآنچه باید از امکانات قطار سبز بدانید رجا، یکی از محبوب‌ترین شرکت‌های ریلی ایران است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *