شنبه , 29 اردیبهشت 1403 - 10:27 قبل از ظهر

ژنتیک چیست ؟

ژنتیک چیست؟

ژنتیک مطالعه چگونگی انتقال ژن ها و چگونگی انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر است. ژن های ما حامل اطلاعاتی هستند که بر سلامت، ظاهر و حتی شخصیت ما تأثیر می گذارد! ژنتیک جایی است که همه چیز از آنجا شروع می شود.

برخی از دانشمندان در مورد سؤالات اساسی زندگی کنجکاو هستند: از کجا آمده است؟ چرا اینقدر متنوع است؟ چرا بچه ها شبیه والدینشان هستند؟

برای پاسخ به این سؤالات، آنها نوعی زیست شناسی به نام ژنتیک (juh-net-icks) را مطالعه می کنند.

معنی کلمه ی ژن

علم ژنتیک علمی بسیار جذاب و دوست داشتنیست که معنی  زیبایی هم در بر دارد . «ژن» به معنای آغاز است.

ژنتیک علم ژن ها و چگونگی انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر است.

افرادی که ژن ها را مطالعه می کنند متخصص ژنتیک هستند (juh-net-i-sists).

هر موجود زنده ای DNA دارد.

DNA یک ماده شیمیایی شگفت انگیز است که در هر سلول وجود دارد. این شامل تمام سلول های اطلاعاتی است که برای تبدیل ماهی به ماهی یا شما نیاز دارید. یک ستاره دریایی، یک کفشدوزک، یک ماهی همه این چیزها چه مشترکاتی دارند به نام  DNA!

DNA چیست ؟

DNA، ماده شیمیایی که به سلول ها می گوید چه کاری انجام دهند. همه انسان ها به عنوان یک سلول شروع می شوند و به تریلیون ها سلول تبدیل می شوند. DNA به تک سلولی می گوید که به دو سلول، سپس چهار و سپس هشت تقسیم شود تا زمانی که یک بدن کامل تشکیل شود. رشد همه چیز، از سر تا انگشتان پا را کنترل می کند.

DNA همچنین بر بسیاری از ویژگی‌های فردی تأثیر می‌گذارد، مانند پسر یا دختر بودن و قد بلند یا کوتاه‌قد بودن. ژن ها از DNA ساخته شده اند.

ویژگی هایی مانند رنگ و شکل چشم از کجا می آیند؟

چرا بیشتر شبیه اقوام خود هستید تا سایر افراد؟ بخش هایی از سلول های شما که این صفات را تعیین می کنند، ژن نامیده می شوند. در گذشته، هیچ کس نمی دانست که ژن چیست. در قرن بیستم، دانشمندان متوجه شدند که آنها در واقع از DNA ساخته شده اند. ژن ها جفت می آیند. نیمی از ژن هایت را از مادرت می گیری و نیمی دیگر را از پدرت. ما با مطالعه ژن ها سرنخ هایی در مورد زندگی جمع آوری می کنیم. همانطور که بیشتر در مورد نحوه عملکرد ژن ها کشف می کنیم، می توانیم درک کنیم که سلول ها چگونه ارگانیسم های پیچیده را می سازند – مانند انسان.

امروزه دانشمندان در حال مطالعه ژن های انسان هستند تا با ویژگی ها و بیماری ها آشنا شوند. ژن‌های زیادی در انسان وجود دارد – حداقل 30000 مورد از آنها – که مطالعه دقیق هر کدام و کشف اینکه چه کاری انجام می‌دهد زمان زیادی طول خواهد کشید.

برجسته کردن یک ژن روی یک رشته DNA

ژن ها حامل اطلاعات هستند. هر چه بیشتر نگاه کنیم، بیشتر یاد می گیریم. ما برای نسل های آینده ژن ها را مطالعه خواهیم کرد! ژنوم تمام DNA موجود در یک سلول، از جمله تمام ژن ها است.اخیراً، فناوری جدید دانشمندان را قادر ساخته است تا کل ژنوم انسان را از نزدیک بررسی کنند.

دستگاه PCR

این دستگاه “PCR” DNA را کپی می کند تا بتوانیم آن را مطالعه کنیم.

کرم میوه

بسیاری از ژن های مگس میوه شبیه به ژن های انسان هستند. آنها همچنین توانسته اند کل ژنوم حیوانات دیگر از جمله ژنوم باکتری ها، کرم ها، مگس ها و موش ها را توصیف کنند. علم ژنومیک در مورد همه این ژن ها به یکباره سوال می پرسد. دانشمندان همچنین می توانند ژنوم حیوانات مختلف را با هم مقایسه کنند و بفهمند که چگونه آنها شبیه و متفاوت هستند. در این علم بی انتهای ژنتیک می توان گفت هر روز به کشف اطلاعات جدیدی می رسیم که ما را متحیر م یکند .

چرا به مطالعه ژن ها تبارشناسی نمی گویند؟

خوب، این نام قبلاً گرفته شده بود. شجره نامه مطالعه ریشه های خانواده است. به این صورت است که مردم نسب خود را دنبال می کنند و یک شجره خانوادگی ایجاد می کنند. این یک علم بیولوژیکی نیست. شجره نامه برای مدت طولانی وجود داشته است – قبل از اینکه ژن ها را کشف کنیم.

تاریخچه آغاز علم ژنتیک

علم ژنتیک در دهه 1800 آغاز شد، زمانی که گرگور مندل متوجه شد که چگونه صفات با مطالعه نخود به ارث می رسد. از زمانی که دانشمندان ژن‌ها را در اواسط دهه 1900 شناسایی کردند، زمینه ژنتیک به سرعت رشد کرده است.

تعریف ساده ژنتیک چیست؟

(jeh-NEH-tix) بررسی ژن ها و وراثت. وراثت عبارت است از انتقال اطلاعات و صفات ژنتیکی (مانند رنگ چشم و افزایش احتمال ابتلا به یک بیماری خاص) از والدین به فرزندان.

3 نوع  بیماری ژنتیک کدامند ؟

بیماری های ژنتیکی را می توان به سه گروه عمده تقسیم کرد:

  • تک ژنی،
  • کروموزومی و
  • چند عاملی.

ژنتیک مطالعه ژن هاست. ژن های ما حامل اطلاعاتی هستند که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. به عنوان مثال، ژن ها به این دلیل هستند که چرا یک کودک مانند مادرش موهای بلوند دارد، در حالی که خواهر یا برادرش مانند پدر موهایشان قهوه ای است. ژن‌ها همچنین تعیین می‌کنند که چرا برخی از بیماری‌ها در خانواده‌ها ایجاد می‌شوند و اینکه نوزادان پسر یا دختر خواهند بود.

ژن ها چیست؟

ژن ها بخش هایی از DNA (دئوکسی ریبونوکلئیک اسید) هستند که در داخل هر سلول انسانی یافت می شوند. آنها به قدری کوچک هستند که فقط در زیر یک میکروسکوپ قدرتمند دیده می شوند. DNA از چهار ماده شیمیایی تشکیل شده است که در ترکیب های مختلف جفت ها را تشکیل می دهند. این ترکیب ها کدهایی را برای ژن های مختلف ایجاد می کنند. هر فرد حدود 20000 ژن دارد. ژن ها برای صفات مختلف مانند رنگ چشم، نوع بدن یا جنسیت مرد یا زن کد می کنند.

کروموزوم چیست؟

در داخل هر سلول، DNA در ساختارهایی به نام کروموزوم به هم پیچیده شده است. هر سلول طبیعی دارای 23 جفت کروموزوم (در مجموع 46) است:

22 جفت کروموزوم در نر و ماده یکسان است. اینها اتوزوم (تلفظ: AW-tuh-soamz) نامیده می شوند.
جفت 23 – کروموزوم های جنسی – جنسیت کودک را تعیین می کند. زنان دارای دو کروموزوم X و مردان دارای یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y هستند.

ژن ها چگونه از والدین به فرزند منتقل می شوند؟

برای تشکیل جنین، یک تخمک از مادر و اسپرم از پدر با هم ترکیب می شوند. تخمک و اسپرم هر کدام نیمی از یک مجموعه کروموزوم دارند. تخمک و اسپرم با هم مجموعه کاملی از کروموزوم ها را به کودک می دهند. به این ترتیب ما می توانیم برخی چیزها را از مادر و برخی از پدرمان به ارث ببریم.

در داخل سلول کروموزوم وجود دارد که از هم جدا می شود و DNA را نشان می دهد. DNA 2 رشته ای است که با نوکلئوتیدها متصل شده اند. یک ژن بخشی از DNA است.

اختلال ژنتیکی چیست؟

یک اختلال ژنتیکی زمانی اتفاق می‌افتد که یک ژن (یا ژن‌ها) با کد خود مشکل داشته باشد و این باعث یک مشکل سلامتی می‌شود. گاهی اوقات یک اختلال ژنتیکی زمانی اتفاق می افتد که کودک آن را از یک یا هر دو والدین به ارث می برد. در سایر مواقع فقط در کودک اتفاق می افتد (و والدین این اختلال ژنتیکی ندارند).

اختلالات ژنتیکی چگونه اتفاق می افتد؟

عوامل مختلفی می توانند باعث اختلال ژنتیکی شوند، مانند:

  • تغییر (جهش) در یک ژن در یک کروموزوم
  • بخش گم شده کروموزوم (به نام حذف)
  • تغییر ژن از یک کروموزوم به کروموزوم دیگر (به نام جابجایی)
  • یک کروموزوم اضافی یا از دست رفته
  • کروموزوم های جنسی بسیار کم یا زیاد

با نگاه به آینده در علم ژنتیک

دانشمندان بیشتر و بیشتر در مورد ژنتیک می آموزند. یک پروژه تحقیقاتی جهانی به نام پروژه ژنوم انسان نقشه ای از تمام ژن های انسان را ایجاد کرد. این نشان می دهد که ژن ها در کجای کروموزوم ها قرار دارند. پزشکان می توانند از این نقشه برای یافتن و درمان یا درمان برخی از انواع اختلالات ژنتیکی استفاده کنند. این امید وجود دارد که درمان بسیاری از اختلالات ژنتیکی در آینده ایجاد شود.

ژن و DNA دو اصطلاحی هستند که عمدتاً در زمینه ژنتیک استفاده می شوند. به طور کلی، یک ژن بخش کوتاهی از DNA است و DNA- اسید دئوکسی ریبونوکلئیک مولکولی است که حامل دستورالعمل های ژنتیکی یا مواد ارثی است.

تفاوت بین ژن و DNA

  • ژن و توضیحاتش

ژن ها واحدهای عملکردی وراثت هستند زیرا از DNA ساخته شده اند. این زیرشاخه ای از DNA است و عمدتاً از والدین به فرزندانشان منتقل می شود. ژن ها به طور کلی در اجزایی به نام کروموزوم سازماندهی و بسته بندی می شوند.

به طور کلی، انسان دارای 23 جفت یا 46 کروموزوم است. مجموعه ای از کروموزوم ها از مادر کودک منتقل می شود و مجموعه دیگری از کروموزوم ها از پدر کودک می آید. در هر سلول بدن انسان حدود سی هزار ژن وجود دارد. آنها نقش حیاتی در کنترل عملکرد DNA و RNA دارند.

  • DNA- اسید دئوکسی ریبونوکلئیک

این یک مولکول زیستی است که از دو رشته طولانی و پیچ خورده ساخته شده است که حاوی اطلاعات ژنتیکی مکمل است. این رشته‌های DNA نقشه‌ای را برای همه موجودات زنده نگه می‌دارد.

تاریخچه ی کشف دی ان ا

DNA در سال 1869 توسط زیست شناس سوئیسی یوهانس فردریش میشر کشف شد. ساختار کامل مولکول DNA شبیه یک نردبان است که در هر دو انتها پیچ خورده است و از نوکلئوتیدها – قند، گروه های فسفات و پایه های نیتروژنی تشکیل شده است. DNA ماده ژنتیکی است که در حمل اطلاعات ارثی، فرآیند تکثیر، جهش ها و همچنین در توزیع مساوی DNA در طول تقسیم سلولی نقش دارد.

درباره ی سلول های بدن بیشتر بدانید .

مطلب پیشنهادی

فشرده سازی خاک و زمین در پروژه های عمرانی

فشرده سازی زمین در ساختمان سازی یک فرآیند ضروری است که برای بهبود خواص مکانیکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *