شنبه , 29 اردیبهشت 1403 - 10:28 قبل از ظهر

پایتخت لهستان کجاست ؟ 

پایتخت لهستان کجاست ؟

ورشو در میان پایتخت های اروپا نه به دلیل وسعت، قدمت یا زیبایی، بلکه به دلیل تخریب ناپذیری اش قابل توجه است. ققنوس است که بارها و بارها از خاکستر جنگ برخاسته است. پس از صدمات وحشتناکی که در طول اشغال سوئد و پروس در سال‌های 1655-1656 متحمل شد، دوباره در سال 1794 مورد حمله قرار گرفت، زمانی که ارتش روسیه جمعیت حومه ساحلی پراگا را قتل عام کرد. در سال 1944، پس از شکست قیام ورشو، به دستور آدولف هیتلر شهر ویران شد. حومه های کرانه چپ، تحت کنترل آلمانی ها، از جمعیت باقی مانده خود خالی شدند. و ساختمان ها به طور سیستماتیک توسط آتش و دینامیت به آوار تبدیل شدند. با این حال، در سال 1945، مردم ورشو، وارسویان، بازگشتند و شهر نقش خود را به عنوان پایتخت لهستان و مرکز زندگی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی این کشور از سر گرفت. بسیاری از خیابان‌ها، ساختمان‌ها و کلیساهای تاریخی دقیقاً مطابق شکل اصلی خود بازسازی شده‌اند.

نشان پایتخت لهستان چیست ؟

از نیمه دوم قرن هجدهم، نشان ورشو (در اصل آژیر) یک پری دریایی با شمشیر و سپر در دست است، که نشان دهنده موجودی است که در افسانه ها شاهزاده ای را به محل ورشو هدایت کرده و به او دستور داده تا شهر را تأسیس کند. . شعار این شهر، به درستی، «مخالفت با پروسلاس» است («طوفان ها را به چالش می کشد»).

موقعیت جغرافیایی ورشو

پایتخت لهستان یعنی همان ورشو چشم انداز های بسیار زیبا و چشم نوازی دارد که در این جا می خواهیم در موردشان توضیحات کاملی بدهیم . ورشو در رودخانه ویستولا (ویسلا) در حدود 240 مایل (386 کیلومتر) جنوب شرقی شهر ساحلی بالتیک گدانسک قرار دارد. این در وسط دشت ورشو واقع شده است، حوضه ای از یخچال های طبیعی که بین 250 تا 380 فوت (76 تا 116 متر) بالاتر از سطح دریا قرار دارد. این شهر که توسط رودخانه به بخش های سمت راست و چپ تقسیم شده است، حدود 18 مایل از شمال به جنوب و 16 مایل از شرق به غرب امتداد دارد. عرض رودخانه در این نقطه حدود 3900 فوت (1190 متر) است، اگرچه بستر رودخانه به طور مصنوعی توسط خاکریز به یک سوم این عرض باریک شده است.

وضعیت آب و هوایی پایتخت لهستان

آب و هوا معتدل و نسبتاً خنک است، بادهای غالب غربی تغییرات مکرر آب و هوا را به همراه دارند. میانگین دمای سالانه در اواسط 40 درجه فارنهایت (حدود 8 درجه سانتیگراد)، با میانگین جولای در اواسط 60 درجه فارنهایت (حدود 19 درجه سانتیگراد) و میانگین ژانویه در اواسط دهه 20 درجه فارنهایت (حدود -3 درجه سانتیگراد) است. ). میانگین بارندگی سالانه 21 اینچ (541 میلی متر) است که بیشتر آن در تابستان است. پوشش برف 50 تا 64 روز در سال ادامه دارد.

وضعیت شهری این شهر چگونه است ؟

وسعت ورشو نشان دهنده ثروت های تاریخی این شهر است. از حدود 0.5 مایل مربع (1.25 کیلومتر مربع) در قرن هفدهم، تا سال 1937 به 50 مایل مربع (130 کیلومتر مربع) و در دوره پس از جنگ تا سال 1957 به 172 مایل مربع (445 کیلومتر مربع) گسترش یافت. رشد ادامه دارد. از آنجا که. این تقسیم‌بندی به هفت ناحیه – Śródmieście (مرکز شهر)، Żoliborz، Wola، Ochota، Mokotów، Praga-Południe (جنوب پراگا) و Praga-Północ (پراگا شمالی) – نشان دهنده نام‌های محلی چند صد ساله است، اما ورشو در حال حاضر تقریباً چنین است. خلقتی جدید، با طرحی که فقط تا حدی شبیه شهر تاریخی است. تغییرات منعکس کننده برنامه ریزی آگاهانه کارکردهای اجتماعی و اقتصادی است. صنایع و انبارها در حومه یا بین توسعه های مسکن مدرن واقع شده اند. مساحت پارک ها سه برابر شده است. و خیابان ها، اگرچه هنوز عمدتاً بر اساس شبکه قدیمی است، تعریض شده اند. از سوی دیگر، شهرهای قدیم و جدید، خیابان Nowy Świat، و کلیساها و کاخ های شهر، همگی با دقت بازسازی شده اند.

معماری شهر ورشو چگونه است ؟

ورشو دارای طیف گسترده ای از بناهای معماری است، چه به صورت ماکت یا اصلی. در شهر قدیمی، که در سال 1980 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی تعیین شد، کلیسای جامع سنت جان به سبک گوتیک و استحکامات آجر قرمز معروف به باربیکن از دوره قرون وسطی باقی مانده است. خانه های میدان بازار شهر قدیمی با شکوه و جلال به سبک قرن پانزدهمی خود بازسازی شده اند. کلیساهای باروک زیادی در دوره ضد اصلاحات وجود دارد، از جمله کلیسای یسوعی در کنار کلیسای جامع و کلیسای صلیب مقدس که قلب فردریک شوپن آهنگساز فرانسوی لهستانی را در خود جای داده است. قلعه سلطنتی با شکوه بازسازی شده، که به سبک اواخر قرن 18 تزئین شده است، در میدان Zamkowy قرار دارد. سایر کاخ‌های سلطنتی و اشرافی در پارک Łazienkowski و در Wilanów اثر جان سوم سوبیسکی هستند. در جنوب پارک Łazienkowski، کاخ Belweder (Belvedere) قرار دارد، یک اقامتگاه ریاست جمهوری سابق که اکنون برای مناسبت های تشریفاتی استفاده می شود. بقایای دوران تزار در کلیسای سنت اسکندر در وسط میدان Trzech Krzyży و در قلعه وسیع الکساندر در کنار رودخانه، در شمال شهر جدید مشهود است.

بزرگترین بنای تزاری، کلیسای جامع ارتدکس عظیم (1911)، توسط دولت لهستان در دهه 1920 تخریب شد، اما نقش نمادین آن در شهر توسط کاخ عظیم فرهنگ و علم (1949) که توسط شوروی ساخته شده است، بر عهده گرفته شده است. جنوب شهر قدیمی معماری مدرن شهر به طور کلی غیرقابل تشخیص در نظر گرفته می شود. اگرچه حومه باغ های قبل از جنگ Żoliborz و Saska Kępa باقی مانده است، اما گستره وسیع حومه معاصر در بخش بزرگی از وسعت به ظاهر بی پایان بلوک های آپارتمانی بتنی یکنواخت و پیش ساخته تشکیل شده است.

شرایط سیاسی و بافت تاریخی ورشو

بناهای تاریخی متعددی ورشو را زینت می دهند که برخی از آنها موضوع درگیری های سیاسی بوده اند. دولت پس از جنگ نسبت به بناهای تاریخی حساس بود و تمایل داشت از نمایش غیرمجاز مردم و رویدادها جلوگیری کند. به عنوان مثال، زیارتگاه ملی مقبره سرباز گمنام، که حاوی جسد یک جوان لهستانی است که در نبرد برای Lwów در سال 1919 کشته شده است، فقط کتیبه هایی دارد که با شروع جنگ داخلی اسپانیا در سال 1937 آغاز شده است. یک بنای تاریخی باشکوه وجود دارد که در آن رونمایی شده است. در سال 1948 در منطقه مورانتیو به افتخار قهرمانان قیام گتوی ورشو (1943)، اما تا سال 1989، سالی که همبستگی اولین دولت ملی غیرکمونیستی کشور را پس از جنگ جهانی دوم تشکیل داد، یادبودی برای قدردانی از ارتش داخلی وجود داشت که می‌جنگید. آلمانی ها در قیام ورشو در سال 1944. مجسمه فلیکس دزرژینسکی (لهستانی: Dzierżyński)، بنیانگذار پلیس امنیت شوروی، که در میدان ساکسون در محلی که تزار نیکلاس اول مجسمه ژنرال های وفادار لهستانی خود را برافراشته بود، در سال 1990 برداشته شد. سایر بناهای تاریخی که تحت تأثیر سیاست قرار گرفتند. شامل مجسمه نیکلاس کوپرنیک در Ulica (خیابان) Krakowskie Przedmieṡcie، که هدف مبارزه با اشغالگران نازی بود، و مجسمه شوپن، در پارک Łazienkowski، که توسط نازی ها در سال 1940 تخریب شد، اما بازسازی شده است.

ورشو کجای لهستان قرار دارد ؟

ورشو، ورشوای لهستانی، شهر، پایتخت لهستان. ورشو که در بخش شرقی و مرکزی کشور واقع شده است، مرکز استان Mazowieckie województwo (استان) نیز می باشد.

ورشو به چه چیزی معروف است ؟

ورشو که از انقلاب متولد شده است به خاطر تابلوهای نئونی درخشان خود مشهور است و موزه نئون فرصتی برای کشف این تابلوها و همچنین برخی از طرح‌های منحصربه‌فرد الکترو گرافیک دوران جنگ سرد در یک فضای خوب است.

ورشو چه چیزی را به جهانیان می گوید ؟

ورشو یک جشن روشنفکری است که سرشار از تاریخ و پر از جذابیت است. این شهر از شما دعوت می‌کند که به گذشته‌ی تلخ خود نگاه کنید، که در طول جنگ جهانی دوم قسمت‌های زیادی از این مکان مسطح شده بود. در عوض، می توانید از یک مقصد تازه، اصلاح شده و اختراع شده در قلب لهستان لذت ببرید. همانطور که در خیابان های آن حرکت می کنید، همه کاره بودن ورشو شگفت زده خواهید شد. آسمان‌خراش‌ها و خرده‌فروشی‌های مجلل در مجاورت موزه‌ها و کتابخانه‌ها در فضایی که هم جهان‌وطنی و در عین حال خام به نظر می‌رسد. این شهر با انرژی برق‌زا و احیاکننده، تعطیلات آخر هفته عالی است. اگر آماده هستید که عاشق «پاریس شرق» احیا شده شوید، به برترین کارهایی که در ورشو باید انجام دهید نگاهی بیندازید.

 

در ورشو به کجاها برویم ؟

برای یک بعدازظهر با جذابیت کلاسیک دنیای قدیم آماده شوید تا به محله تاریخی شهر قدیمی بروید. این منطقه در طول جنگ جهانی دوم کاملاً ویران شد، اما دوباره از خاکستر و آوار برخاست. به گذرگاه‌های سنگ‌فرش‌شده جذاب، میدان‌های زیبا و ساختمان‌های به سبک قرون وسطایی فکر کنید.

در میدان تاریخی Plac Zamkowy، روبروی قلعه سلطنتی و زیر ستون King Sigismund، در پای راست اکتشافی پیاده شوید. در مرحله بعد، مجموعه هنری و شکوه معماری کلیسای جامع سنت جان باپتیست را تحسین کنید. سپس در یکی از غذاخوری‌های متنوع که در کوچه پس کوچه‌ها و میدان‌های غافلگیرکننده پنهان شده‌اند، بنشینید و از غذاهای پخته شده خانگی To Lubie یا گزینه‌های غذاخوری کنار پارک در فضای باز کافکا لذت ببرید.

اول به میدان هیپستر بروید

Plac Zbawiciela که با نام مستعار «میدان هیپستر» شناخته می شود، در وسط ورشو قرار دارد و نقطه شروعی عالی در ماجراجویی لهستانی شماست. به‌عنوان مرکز فرهنگی، بوتیک‌ها و یافته‌های آشپزی واقع در مرکز، با گردشی ملایم در اطراف کافه‌های عجیب، رستوران‌های هیپستر و میخانه‌های فرقه‌ای که در این منطقه تاریخی زندگی می‌کنند، بیدار شوید.

یک فنجان قهوه قوی لهستانی بنوشید و با تماشای مردم در حال قدم زدن و در عین حال تحسین آثار هنری که دیوارها را زیبا می کند، میل کنید. در وسط میدان، میدانی قرار دارد که در طول سال‌ها میزبان بسیاری از آثار هنری سیاسی و بنرها، از جمله رنگین کمان خیره‌کننده LGBT بوده است. و سنگ بنای این میدان نمادین؟ محلی آرام و فضایی مدرن به نام Plan B که موسیقی زنده جاز و راک ارائه می‌کند.

به موزه تاریخ یهودیان لهستانی POLIN

با بازدید از موزه سازمان یافته، آموزنده و احساسی POLIN تاریخ یهودیان لهستان، در روزهای گذشته قدم بزنید. از داستان های مسافران بازرگان و ایجاد شهرها و شهرها تا جنگ جهانی دوم و ظهور و سقوط کمونیسم، این فضای خوش ساخت، گذشته یهودیان لهستانی را از ورود آنها به اروپای مرکزی در قرن دوازدهم تا به امروز نشان می دهد.

این موزه متحرک که درست در قلب ورشو قرار دارد، تقریباً 2 ساعت طول می کشد تا کاوش شود، اما در سفرهای لهستانی شما ضروری است. می‌توانید به یک تور با راهنما بروید یا با سرعت خودتان کاوش کنید. از نمایشگاه اصلی بازدید کنید، در 8 گالری مختلف که فرهنگ و میراث یهودیان لهستان را به نمایش می گذارند، تقسیم شده است، و احساس قدرتمندی از قدردانی نسبت به وضعیت فعلی خواهید داشت.

باغ‌های پارک سرسبز برای استراحت با یک صندلی آرام

شیک و باشکوه، مسیر رویال یک تور عالی است که می‌توان با خانواده و دوستان از آن لذت برد. با دویدن به مدت 7 مایل از شهر قدیمی باستانی تا دیوارهای کاخ ویلانو، می توانید تاریخ غنی شهر را در طول مسیر ببینید. موارد برجسته شامل قلعه سلطنتی قرن پانزدهمی، ستون پادشاه زیگمونت سوم وازا و کاخ ریاست جمهوری است.

 

با قدم زدن در اطراف باغ های سرسبز کاخ کراسینسکی، سمت سبزتر این مسیر را در آغوش بگیرید و با استراحت در پارک سلطنتی Łazienki لحظه ای فکر کنید. برای مسیری که گام‌های کمی کمتری دارد، می‌توانید به‌جای آن مسیر ۲ مایلی را انتخاب کنید و از دوربرگردان شارل دوگل به سمت شهر قدیمی بروید. همانطور که در باغ‌های کاخ پرسه می‌زنید و به داستان‌های خانواده‌های سلطنتی که زمانی در آنجا زندگی می‌کردند گوش می‌دهید، تاریخ وسیع و جالب ورشو را درک خواهید کرد. هیچ سفری به پایتخت لهستان بدون پیاده روی در مسیر رویال کامل نمی شود.

dget یک پل گدانسکی

سازه درخشان فولادی و چوبی پل گدانسکی بر فراز رودخانه خوش منظره ویستولا معلق است. این پل دوطبقه چشمگیر با 4 خط جاده و یک پیاده رو در عرشه بالایی و ترامواهایی که در امتداد سطح پایین تر آن حرکت می کنند، مکانی عالی برای کاهش سرعت کارها ایجاد می کند.

سوار تراموا شوید و از ایستگاه Wybrzeże Helskie حرکت کنید تا مناظر وسیعی از خط افق باشکوه ورشو را تماشا کنید. شهر قدیمی را با آسمان‌خراش‌های سر به فلک کشیده‌ای که در پس‌زمینه آن بلند شده‌اند، به‌راحتی می‌بینید. حتی ممکن است یک یا دو زوج تازه ازدواج کرده را ببینید که از منظره به عنوان پس‌زمینه برای عکس‌های عروسی خیره‌کننده استفاده می‌کنند. همانطور که به سمت ایستگاه بعدی تور ورشو حرکت می‌کنید، فراموش نکنید که تابلوی نئونی خیره‌کننده در سمت دیگر پل را ببینید که روی آن نوشته شده است: «از دیدن شما خوشحالم».

موزه قیام ورشو

این موزه قابل توجه که در منطقه وولا واقع شده است، همانطور که از نامش پیداست، به قیام ورشو در سال 1944 اختصاص دارد. همه چیز را در مورد این رویداد تاریخی باورنکردنی از همان شهری که در آن اتفاق افتاد، بیاموزید. به عنوان یک تجربه منحصر به فرد، چشمان شما را برای دیدن ورشو در نوری متفاوت باز می کند.

که به‌عنوان یکی از بهترین موزه‌های کل شهر شناخته می‌شود، با نمایش‌های منحصربه‌فرد، عکس‌های تاریخی و فیلم‌های ویدئویی، و مجموعه‌ای از نمایشگاه‌های متفرقه که مطمئناً اثری از خود به جا می‌گذارند، کمی تعامل داشته باشید. شما می توانید همه چیز را در مورد زندگی تحت حاکمیت نازی ها بیاموزید و حتی در یک فاضلاب ساختگی بخزید تا تجربه ای واقعا به یاد ماندنی داشته باشید.

موزه نئون

ورشو که از انقلاب متولد شده است، به‌خاطر تابلوهای نئونی درخشانش مشهور است، و موزه نئون فرصتی برای کشف آن‌ها و همچنین برخی از طرح‌های الکترو گرافیک منحصربه‌فرد از دوران جنگ سرد، در یک فضای خوب است. بلیط این نمایش نورپردازی 10 زلوتی به شما باز می گرداند.

این موزه که در یکی از شیک‌ترین بخش‌های شهر – منطقه پراگا – واقع شده است، به حفظ تابلوهای نئونی مربوط به گذشته نزدیک ورشو اختصاص یافته است، که نشانه‌هایی از موفقیت و شکوفایی اقتصادی در زمان ایده‌گیری بودند. این موزه چشمگیر که در محوطه کارخانه سوهو پنهان شده است، در کوچه پس کوچه ها قرار گرفته است، بنابراین یافتن آن می تواند دشوار باشد. پس از پا گذاشتن به داخل، می توانید فید اینستاگرام خود را با عکس های خیره کننده بیش از 100 تابلوی نئونی خیره کننده پر کنید.

بلو سیتی مال

مکانی برای پر کردن کیف و چکمه های فرهنگی

دوست دارید ببینید که یک ولگردی و قانونی شکنی کوچک در ورشو به نظر می رسد؟ با لذت بردن از لذت های مرکز خرید بلو سیتی، کمی به استراحت خود اضافه کنید. این مرکز خرید معروف که به راحتی با اتوبوس، تراموا و زیرزمین قابل دسترسی است، اولین مرکز خرید بزرگ لهستان بود و مردم محلی آن را به‌عنوان «شهری درون شهر» می‌شناسند. به عنوان آخرین فروشگاه مستقل در کل ورشو، درست خارج از مرکز شهر قرار دارد و بیش از 200 فروشگاه خرده فروشی را در خود جای داده است که 30 مورد از آنها به طراحی داخلی اختصاص دارد.

این مکان عالی برای پذیرایی از خود و همچنین برای برداشتن سوغاتی است. همانطور که از پر کردن کیسه های خرید خود استراحت می کنید، بنشینید و طراحی معماری خود مرکز خرید را در کنار فواره چشمگیر که زیر گنبدی شیشه ای در مرکز مرکز خرید قرار دارد، تحسین کنید. حتی یک پارک اسکیت، و «منطقه بازی اینکاها» رنگارنگ وجود دارد – یک نمایشگاه کوچک تفریحی که گفته می‌شود روح جزیره گنج را هدایت می‌کند.

پیروگی را بخور

از غذاهای سنتی لهستانی لذت ببرید همانطور که در خیابان‌های جذاب ورشو پرسه می‌زنید، اجازه دهید رایحه معطر معروف‌ترین غذای راحتی لهستان شما را به مرکز غذای آن راهنمایی کند. بله، زمان آن فرا رسیده است که در یک پیروگی کوچک افراط کنید. این کوفته‌های پر از لذت با منشأ اروپای مرکزی و شرقی که عاشقانه توسط سرآشپزهای سرتاسر شهر خلق شده‌اند، می‌توانند با گوشت، سبزیجات و سبزی‌ها پر شوند تا میان‌وعده‌ای لطیف و خوش طعم ایجاد کنند، یا با میوه‌های تازه و مربای چسبناک به‌عنوان یک خوراکی خوش طعم و شیرین همراه شوند.

هر کجا که در ورشو قرار بگیرید، بدون شک pierogi را در منو خواهید دید. اما مردم محلی شما را در مورد یک راز کوچک راه می‌دهند – بهترین پیروگی‌ها را معمولاً می‌توانید از رستوران‌های معتبر لهستانی‌تر در سراسر شهر پیدا کنید. یکی از موارد مورد علاقه داون اسماکی در ul Nowy Świat است. وقتی اولین طعم خود را چشیدید، چرا یک تور طعم پیروگی را شروع نکنید؟ از رستوران به r

رستورانی که در هر مکان از یک پیروگی خوش طعم لذت می برد. این غذای لذیذ لهستانی را از دست ندهید که دستور غذا را از سرآشپزهای محلی بخواهید.

منطقه پراگا

بارها و رستوران‌های شلوغ برای پایان دادن به روز

درست روبروی شهر قدیمی، مرکز شلوغ ناحیه پراگا قرار دارد که رودخانه درخشان ویستولا را در آغوش گرفته است. پراگا یکی از گران‌ترین و مرفه‌ترین بخش‌های شهر را در خود جای داده است زیرا بخشی از این منطقه در طول جنگ حفظ شده است. از آنجایی که بیشتر ساختمان‌ها خانه‌های معتبر لهستانی هستند، این منطقه متمایز به دلیل داشتن برخی از نمادین‌ترین معماری‌های لهستانی امروزی شهرت دارد.

رستوران‌هایی را کشف کنید که انواع غذاهای اروپایی و بین‌المللی را سرو می‌کنند، از طعم‌های مدیترانه‌ای مدرن Szklarnia گرفته تا منوی روزانه در حال تغییر Centrum zarządzania światem. و هنگامی که شکم خود را پر کردید، به بارهای پر جنب و جوش منطقه بروید. برای انتخاب غیرمعمول ارواح و حتی غیرمعمول‌تر از عینک‌های غول‌پیکر، حتماً W oparach absurdu را بررسی کنید – که به “در مه پوچ” ترجمه می‌شود. شب را با یک نوشیدنی مشروب سنتی لهستانی – Krupnik – و همراهی خوب به پایان برسانید.

مطلب پیشنهادی

هرآنچه باید از امکانات قطار سبز بدانید

هرآنچه باید از امکانات قطار سبز بدانید رجا، یکی از محبوب‌ترین شرکت‌های ریلی ایران است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *