جمعه , 25 خرداد 1403 - 10:24 قبل از ظهر

قدمت دیوار چین

قدمت دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین مجموعه ای از دیوارها و استحکامات باستانی است که طول آن بیش از 13000 مایل طول دارد و در شمال چین واقع شده است. شاید قابل تشخیص ترین نماد چین و تاریخ طولانی و واضح آن ، دیوار بزرگ در ابتدا توسط امپراطور Qin Shi Huang در قرن سوم B.C ساخته شده است. به عنوان ابزاری برای جلوگیری از هجوم عشایر بربری. بخش شناخته شده ترین و بهترین حفظ دیوار بزرگ در قرن 14th تا 17th A.D. ، در دوره سلسله مینگ ساخته شده است. گرچه دیوار بزرگ هرگز به طور مؤثر مانع ورود مهاجمان به چین نشد ، اما به عنوان سمبل قدرتمند ماندگاری تمدن چین عمل کرد.

ساخت و ساز سلسله شین

گرچه از آغاز دیوار بزرگ چین می توان به قرن پنجم قبل از میلاد ردیابی کرد ، بسیاری از استحکامات موجود در این دیوار از صدها سال پیش از آن ، یعنی زمانی که چین در طی به اصطلاح کشورهای متخاصم به چندین پادشاهی مجزا تقسیم شد ، در حدود 220 سال قبل از میلاد ، شین شی هوانگ ، اولین امپراتور یک چین متحد تحت سلسله شین ، دستور داد که استحکامات اولیه بین ایالات برداشته شود و تعدادی از دیوارهای موجود در امتداد مرز شمالی به یک سیستم واحد ملحق شود که بیش از 10،000 لی (لی لی حدود یک سوم مایل) و از چین در برابر حملات شمال محافظت می کند.

ساخت “وان لی چانگ چنگ” یا دیوار 10،000 لی-لانگ ، یکی از جاه طلب ترین پروژه های ساختمانی است که تاکنون توسط هر تمدنی انجام شده است. ژنرال معروف چینی منگ تیان در ابتدا کارگردانی این پروژه را انجام داد و گفته می شود که از ارتش عظیم سربازان ، محکومان و افراد عادی به عنوان کارگر استفاده کرده است.

این دیوار که عمدتا از زمین و سنگ ساخته شده ، از بندر Shanhaiguan دریای چین در بیش از 3000 مایل غربی به استان گانسو کشیده شده است. در بعضی از مناطق استراتژیک ، بخش هایی از دیوار برای حداکثر امنیت (از جمله کشش بدالینگ ، شمال پکن ، که بعداً در زمان سلسله مینگ ترمیم شد) روی هم قرار گرفته اند.

 

قدمت دیوار چین

دیوار بزرگ چین در طول قرن ها

با کشته شدن شین شی هوانگ و سقوط سلسله شین ، بخش اعظم دیوار بزرگ به بی مهری افتاد. پس از سقوط سلسله بعدی هان ، مجموعه ای از قبایل مرزی کنترل را در شمال چین به دست گرفتند. قدرتمندترین آنها سلسله ویلی شمالی بود که دیوار دفاع را برای دفاع در برابر حملات قبایل دیگر تعمیر و گسترش داد.

پادشاهی بی کی (550-577) بیش از 900 مایل دیوار احداث یا ترمیم کرد ، و سلسله کوتاه مدت اما مؤثر سوئی (581-618) چندین بار دیوار بزرگ چین را تعمیر و گسترش داد.

با سقوط سوئی و ظهور سلسله تنگ ، دیوار بزرگ اهمیت خود را به عنوان یک استحکام از دست داد ، زیرا چین قبیله Tujue را به سمت شمال شکست داده بود و گذشته مرزهای اصلی را که توسط دیوار محافظت شده بود ، گسترش داد.

اهمیت دیوار بزرگ چین

در اواسط قرن هفدهم میلادی ، مانچوس از منچوریای مرکزی و جنوبی از طریق دیوار بزرگ شکسته و به پکن تجاوز کرد و سرانجام سقوط سلسله مینگ و آغاز سلسله چینگ را مجبور کرد.

در بین سده های 18 و 20 ، دیوار بزرگ به عنوان رایج ترین نماد چین برای جهان غرب ظهور کرده است ، و سمبل هر دو جسمی – به عنوان مظهر قدرت چینی – و بازنمایی روانشناختی از سدی که دولت چین برای دفع آن حفظ کرده است. تأثیرات خارجی را کنترل می کند و بر شهروندان خود کنترل می کند.

امروزه ، دیوار بزرگ به طور کلی به عنوان یکی از برجسته ترین شاهکارهای معماری در تاریخ بشر شناخته می شود. در سال 1987 ، یونسکو دیوار بزرگ را میراث جهانی معرفی کرد و ادعای عامیانه ای که در قرن بیستم ظهور کرد ، معتقد است که این تنها ساختار دست ساز است که از فضا قابل مشاهده است.

با گذشت سالها ، جاده های جاده ای در نقاط مختلفی از طریق دیوار بریده شده و بسیاری از بخش ها پس از قرنها غفلت بدتر شده اند. شناخته شده ترین بخش دیوار بزرگ چین – بدلینگ ، واقع در 43 مایلی (70 کیلومتری) شمال غربی پکن – در اواخر دهه 1950 ساخته شد و روزانه هزاران گردشگر ملی و خارجی را به خود جلب می کند.

مطلب پیشنهادی

هرآنچه باید از امکانات قطار سبز بدانید

هرآنچه باید از امکانات قطار سبز بدانید رجا، یکی از محبوب‌ترین شرکت‌های ریلی ایران است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *