یکشنبه , 31 تیر 1403 - 8:19 قبل از ظهر

غذای قناری

غذای قناری

پرورش قناری به بهترین شکل ممکن به معنای تضمین یک رژیم غذایی صحیح و متعادل است. غذای مورد علاقه آنها چیست و چقدر باید بخورند؟ امروز قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد رژیم غذایی مناسب قناری ها به شما ارائه دهیم! در مورد غذای قناری در این جا به صورت کامل بدانید .

رژیم غذایی قناری

قناری ها دانه خوار هستند، به این معنی که عمدتا از گندم و سایر غلات تغذیه می کنند. با این حال، در طبیعت، این پرندگان کوچک حشرات، انواع توت ها و میوه های کوچک را نیز می خورند که آنها را مستقیماً از گیاه می گیرند و آنها را بسیار مغذی تر از آنهایی می کند که برای ماه ها در بسته بندی نگهداری می شوند. این بدان معناست که قناری های اهلی برای جبران هر چیزی که ممکن است کمبود داشته باشند، به رژیم غذایی متنوعی نیاز دارند.

دانه

رژیم غذایی قناری تا حد زیادی از دانه ها تشکیل شده است. مخلوط های آماده ای از انواع مختلف دانه ها وجود دارد:

 1. دانه های علف قناری،
 2. کلزا قرمز ونیزی،
 3. ارزن سفید،
 4. جو پوست کنده،
 5. بذر کتان،
 6. کاردون و پریلا.

با این حال، اکیداً توصیه می شود که برای جلوگیری از کمبود ویتامین ها و مواد مغذی، قناری خود را فقط با این مخلوط ها برای مدت طولانی تغذیه نکنید.

MASH

ماش برای قناری ها مخلوطی از غذاهای مبتنی بر آرد و سایر مواد آسیاب شده است. بر اساس وجود یا عدم وجود تخم مرغ می تواند نرم یا خشک و سفید یا زرد باشد. پرنده به این پوره نیاز دارد، زیرا پروتئین و لیپید را در رژیم غذایی خود تامین می کند و به ویژه در فصل زمستان مفید است. دادن پوره به پرنده 2 تا 3 بار در هفته کافی است.

میوه و سبزیجات

قناری‌های وحشی همیشه راهی برای یافتن میوه برای خوردن دارند، با بال زدن از درختی به درخت دیگر، اما کسانی که در خانه و در قفس زندگی می‌کنند، هنوز به این غذاهای خوشمزه و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند. سیب یکی از میوه های مورد علاقه آنهاست و آنها عاشق خربزه، موز، انگور، تمشک و زردآلو هستند. آنها حریص سبزیجات برگی مانند رادیکیو، کاسنی، کاهو، اندیو بلژیکی و اسفناج هستند و از هویج رنده شده، کلم بروکلی و قاصدک قدردانی می کنند. عاقلانه است که در پایان روز باقی مانده از قفس را بردارید تا از رشد باکتری ها جلوگیری کنید.

مکمل ها و استخوان کاسه ماهی

در طول سال لحظاتی وجود دارد که استرس قناری بیشتر است – اینها لحظه تولید مثل و تغییر فصل است که همزمان با تغییر پرها است. برای کمک به او در این لحظه، ایده خوبی است که مکمل های غذایی، محصولات ویتامینی و نمک های معدنی را در اختیار او قرار دهید. اینها را می توان به صورت قطره، برای اضافه کردن به آب او، یا به صورت پودر برای افزودن به ماش یافت. به منظور اطمینان از مقادیر کافی کلسیم، عاقلانه است که همیشه یک استخوان دهنه در دسترس قناری خود بگذارید، که این یک مزیت است که به شما امکان می دهد پرنده خود را نوازش کنید و انرژی خود را تامین کنید!

اکنون ما مطمئن هستیم که شما در این زمینه آگاه هستید و قناری شما از این بابت از شما تشکر خواهد کرد!

اطلاعات کلی

دانش ما از تغذیه پرندگان به دلیل افزایش آگاهی از اهمیت تغذیه و افزایش تحقیقات در مورد نیازهای مختلف پرندگان، دائماً در حال تغییر است. مانند سایر حیوانات، پرندگان به تعادل مناسبی از کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب نیاز دارند. گونه های مختلف پرندگان اغلب به غذاهای متفاوتی نیاز دارند.

آیا باید نگران این باشم که قناری من چه می خورد؟

تغذیه معمولاً در مورد پرندگان خانگی نادیده گرفته می شود. شما باید در مورد تغذیه پرنده خود با دامپزشک خود صحبت کنید. اغلب، صاحبان آنها تصور می کنند که قناری خود را با یک رژیم غذایی مناسب تغذیه می کنند در حالی که در واقع اینطور نیست. تغذیه نامناسب یکی از دلایل رایج بسیاری از مشکلات سلامتی در پرندگان است. صاحبان پرندگان باید به طور مستمر برای بهبود رژیم غذایی پرندگان خود تلاش کنند. این بدان معناست که خود را در مورد آخرین توصیه‌ها در مورد تغذیه مناسب آموزش دهند – چیزی که یک دامپزشک که به خوبی در مراقبت از پرندگان مسلط است می‌تواند به آن کمک کند. درست مانند ما، پرندگان می توانند با غذای بی کیفیت زنده بمانند. با این حال، هدف باید کمک به رشد و شکوفایی پرندگان ما باشد، نه فقط زنده ماندن. مانند ما، سلامت پرنده تا حد زیادی به نحوه تغذیه آن بستگی دارد.

قناری من به طور طبیعی چه می خورد؟

قناری های وحشی عموماً دانه خوار هستند و انواع دانه ها (از جمله دانه های علف) را مصرف می کنند. در طبیعت، از آنجایی که فصل در دسترس بودن بذر را تعیین می کند، زمان هایی از سال وجود دارد که حشرات و برخی میوه ها، انواع توت ها و پوشش گیاهی بخش عمده ای از رژیم غذایی قناری ها را تشکیل می دهند.

به قناریم چی بدم؟

قناری های خانگی باید همیشه از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع تغذیه شوند. قناری هایی که مقادیر زیادی دانه می خورند در برابر چاقی و سایر مشکلات تغذیه ای آسیب پذیر هستند.قناری هایی که مقادیر زیادی دانه می خورند در برابر چاقی و سایر مشکلات تغذیه ای آسیب پذیر هستند.
دانه
قناری های وحشی انواع زیادی از انواع بذر را در طبیعت می خورند، زیرا گیاهان مختلف فصل می شوند. مخلوط دانه های موجود در بازار برای قناری های خانگی ممکن است حاوی 2-5 نوع مختلف بذر باشد. با این حال، این نوع دانه ها چربی و کربوهیدرات بالایی دارند و در بسیاری از مواد مغذی کمبود یا عدم تعادل دارند.

تغذیه نا مناسب قناری چه عوارضی در پیش دارد ؟

رژیم غذایی تمام دانه از نظر تغذیه ای برای قناری کامل نیست. تغذیه نامناسب می تواند منجر به بیماری شود و به طور بالقوه عمر قناری شما را کوتاه کند. قناری ها تمایل دارند به طور انتخابی فقط 1 یا 2 نوع از دانه های مورد علاقه خود را از مخلوط بخورند. دانه ارزن، که اغلب توسط صاحبان به عنوان اسپری یا شاخه ارزن ارائه می شود، اغلب ترجیحا انتخاب می شود. ارزن فقط شکل دیگری از دانه است و از نظر تغذیه ای کامل نیست.

نقش عسل در تغذیه قناری ها

در غذای قناری ها چوب عسل نیز اغلب ارائه می شود. اما بار دیگر، اینها فقط دانه هایی هستند که با شکر و عسل به هم چسبیده اند و از نظر تغذیه ای نامتعادل هستند. برای قناری ها غذاهای پوست اندازی، غذای آهنگ و غذاهای حالت دهنده نیز موجود است. این محصولات به سادگی ترکیب های متفاوتی از دانه های بیشتر هستند که عمدتاً چربی هستند و نباید به قناری ها ارائه شوند. پوست‌اندازی سالم، آواز پر جنب و جوش و شرایط قوی زمانی حاصل می‌شود که به قناری‌ها رژیم‌های پلت‌شده متعادلی که برای قناری‌ها تهیه شده است، همراه با مقدار بسیار محدودی از دانه‌ها و مقدار کمی سبزی تازه ارائه شود.

اثرات تغذیه سالم در قناری

پوست‌اندازی سالم، آواز پر جنب و جوش و شرایط قوی زمانی به دست می‌آید که به پرندگان جیره‌های پلت‌شده به خوبی متعادل و فرموله‌شده برای قناری‌ها ارائه شود.
دانه ها بسیار خوش طعم هستند، ترجیحاً مورد توجه قرار می گیرند، اما از نظر تغذیه ای ناقص هستند. دانه ها فقط باید بخش کوچکی از رژیم غذایی قناری باشد اما هرگز نباید کل رژیم غذایی قناری باشد.

چقدر دانه پیشنهاد می شود ؟

به عنوان یک راهنما، اکثر قناری ها را می توان با 1 تا 2 قاشق چای خوری به ازای هر پرنده در روز از انواع مختلف دانه، که در ظرف کم عمق عرضه می شود، نگهداری کرد. اگر بیش از یک قناری در قفس وجود داشته باشد، باید برای هر پرنده از ظروف جداگانه استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که همه پرندگان به طور مساوی به غذا دسترسی دارند. در شرایط گله، ظرف غذا باید به اندازه ای بزرگ باشد که به چندین پرنده اجازه دهد در یک زمان غذا بخورند.

گلوله رژیم غذایی ایده آل است

انواع مختلفی از جیره های پلت شده به صورت تجاری در رنگ ها، شکل ها و اندازه های مختلف برای رفع نیازهای غذایی پرندگان ایجاد شده است. گلوله ها رژیم غذایی ایده آل برای اکثر پرندگان است، بنابراین پرندگان دانه خوار باید به آرامی از دانه ها جدا شوند و به جیره های پلت شده بروند. گلوله ها در حالت ایده آل باید حدود 75 تا 80 درصد از جیره پرنده را تشکیل دهند. تبدیل قناری های بالغی که با جیره های بذری پرورش می یابند به سختی به جیره پلت شده تبدیل می شوند. فرمولاسیون های مختلف پلت شده برای مراحل مختلف زندگی و برای مدیریت بیماری های خاص موجود است. کودکانی که با دست بزرگ می شوند معمولاً ساده ترین راه برای شروع رژیم غذایی پلت هستند.

چگونه پرنده خود را به جیره پلت تبدیل کنم؟

تبدیل پرندگان دانه خوار به رژیم غذایی فرموله شده همیشه آسان نیست. در ابتدا، پرندگان ممکن است گلوله ها را به عنوان غذا تشخیص ندهند. به پرندگان ممکن است گلوله ها در یک کاسه جدا از هر غذای دیگری و در حالت ایده آل اول صبح، زمانی که گرسنه هستند، ارائه شود. اگر پرندگان آنها را به درستی نخورند، ممکن است طی چند هفته به آرامی دانه ها را از شیر جدا کنند، در حالی که گلوله ها به طور مداوم از بین می روند.

استفاده از ظرف جداگانه برای انواع تغذیه قناری

گلوله ها و دانه ها را نباید با هم مخلوط کرد، زیرا پرندگان به سادگی دانه هایی را که بیشتر دوست دارند انتخاب می کنند. ممکن است روزها، هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا رژیم غذایی پرنده اصلاح شود. غذای پلت شده ممکن است خرد شود و به صورت پودر درآید و روی غذای مرطوب پاشیده شود تا پرنده مزه گلوله ها را بچشد. به تدریج، گلوله ها ممکن است کمتر خرد شوند و با مقادیر کمتری غذای سفره مخلوط شوند تا زمانی که دیگر نیازی به غذای سفره نباشد تا پرنده بتواند گلوله بخورد.

چه زمانی لازم است قناری را وزن کنیم ؟

پرندگان کوچک مانند قناری ها باید روزانه وزن شوند زیرا به جیره های پلت تبدیل می شوند تا اطمینان حاصل شود که وزن زیادی از دست نمی دهند. تبدیل قناری به رژیم غذایی غالباً پلت شده می تواند زمان استرس زایی برای شما و قناری شما باشد.
اگر در این انتقال یا سلامت پرنده خود با مشکلی مواجه شدید، با دامپزشک خود مشورت کنید.

آیا قناری من باید میوه و سبزیجات بخورد؟

میوه ها، سبزیجات و سبزیجات باید تقریباً 20 تا 25 درصد از رژیم غذایی روزانه را تشکیل دهند. سبزیجات کم رنگ با ترکیب آب زیاد (مانند یخ‌سبرگ یا کاهو و کرفس) ارزش غذایی بسیار کمی دارند و نباید عرضه شوند. گزارش شده است که آووکادو بالقوه سمی است و هرگز نباید به پرنده داده شود.

میوه ها و سبزیجات باید قبل از تغذیه کاملاً شسته شوند تا مواد شیمیایی از بین بروند. آنها باید به قطعات بسیار کوچک متناسب با اندازه پرنده بریده شوند. لازم نیست پوست را جدا کنید. میوه ها و سبزیجات را در ظرفی جداگانه بریزید. اگر به نظر می رسد که پرنده شما علاقه خاصی به یک ماده غذایی دارد، حجم این غذا را کاهش دهید یا به طور موقت تغذیه آن را متوقف کنید تا پرنده را به خوردن غذاهای دیگر تشویق کنید.

آب مورد نیاز قناری

آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس باشد. بسته به کیفیت آب لوله کشی خود، ممکن است از آب بطری استفاده کنید. ظروف باید هر روز به طور کامل با آب و صابون تمیز شوند.

غذای مردم چطور؟

به عنوان یک قاعده، هر غذای سالم و مغذی که شما و خانواده تان می خورید پرنده می تواند در مقادیر بسیار کم بخورد. دستورالعمل های کلی که در بالا مورد بحث قرار گرفت را دنبال کنید. برخی از پرندگان گاهی اوقات از مقدار کمی گوشت، ماهی، تخم مرغ یا پنیر پخته شده کم چربی لذت می برند. لبنیات باید در حد اعتدال مصرف شوند، زیرا پرندگان به لاکتوز حساسیت ندارند. غذاهای ناسالم، شکلات، غذاهای بسیار شور (چیپس، چوب شور، ذرت بو داده)، و محصولات حاوی کافئین و نوشیدنی های الکلی ممکن است برای پرندگان سمی باشند و نباید ارائه شوند.

آیا پرنده من در طول زندگی خود نیازهای غذایی متفاوتی خواهد داشت؟

پرندگانی که بسیار جوان هستند، تحت استرس، زخمی هستند، تخم‌گذاری می‌کنند یا بچه پرورش می‌دهند ممکن است شرایط خاصی داشته باشند. غذاهای پلت شده مخصوص پرندگان با نیازهای غذایی خاص موجود است. در مورد این شرایط با دامپزشک خود مشورت کنید.

آیا پرنده من به ویتامین ها، مواد معدنی یا اسیدهای آمینه اضافی نیاز دارد؟

دامپزشک می تواند به شما در ارزیابی رژیم غذایی پرنده و نیازهای خاص آن کمک کند. پرندگانی که 75 تا 80 درصد جیره را به شکل غذای پلت شده می خورند، معمولاً نیازی به مکمل ندارند. ویتامین‌ها یا مواد معدنی خاص ممکن است در دوره‌های مختلف زندگی پرنده اهمیت بیشتری داشته باشند (به عنوان مثال، تخم‌گذاری ممکن است نیاز به مکمل کلسیم داشته باشد). در مورد نیازهای خاص پرنده خود با دامپزشک خود صحبت کنید. مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مختلف و همچنین مکمل‌های اسید چرب امگا برای پرندگان در دسترس هستند و فقط باید تحت راهنمایی یک دامپزشک آگاه در مورد پرندگان تجویز شوند.

به پرندگانی که در رژیم غذایی تمام دانه هستند، ممکن است مکمل های پودری داده شود تا زمانی که به رژیم غذایی پلت شده تبدیل شوند. قرار دادن این پودرها در قسمت بیرونی دانه ها ارزش کمی دارد، زیرا قناری ها قبل از خوردن دانه ها، پوسته بیرونی دانه ها را جدا می کنند. مقدار کمی از مکمل های ویتامین پودری ممکن است روی غذای مرطوب تجویز شود، اما معمولاً پس از تبدیل پرنده به گلوله ضروری نیست.

آیا پرنده من به شن یا شن نیاز دارد؟

قناری ها نیازی به سنگ ریزه یا شن ندارند زیرا پوسته بیرونی دانه را قبل از خوردن هسته جدا می کنند. قبلاً اعتقاد بر این بود که شن برای تجزیه مکانیکی غذا در سنگدان ضروری است و به هضم کمک می کند. با این حال، ما اکنون می دانیم که فقط پرندگانی مانند کبوتر و کبوتر که دانه ها را به طور کامل مصرف می کنند، بدون برداشتن پوسته بیرونی، به شن برای کمک به هضم نیاز دارند. در واقع، برخی از پرندگان، زمانی که شن و ماسه عرضه می شود، بیش از حد مصرف می کنند و دچار انسدادهای دستگاه گوارش می شوند که به طور بالقوه تهدید کننده زندگی هستند. به همین دلیل، شن و ماسه نباید به قناری ها ارائه شود.

نکات مهم در مورد غذا دادن به قناری

همیشه مقدار غذایی که هر پرنده در روز می خورد را کنترل کنید.

هر روز آب تازه ارائه دهید.
هر روز انواع غذاهای تازه مانند مقادیر کمی میوه و سبزیجات را به آنها بدهید.
همه ظروف غذا و آب را روزانه تمیز کنید.
نه یک روز به یک ماده غذایی به معنای نه برای همیشه نیست – به تلاش خود ادامه دهید زیرا ممکن است روزی پرنده شما را شگفت زده کند و آن مورد را بخورد.

برخی از مواد غذایی پیشنهادی عبارتند از:

 • گیلاس سیب (نه هسته)
 • گلابی
 • زردآلو
 • سبزیجات چینی (بوک چوی)
 • نخود فرنگی
 • مارچوبه
 • فلفل
 • نارگیل (قرمز/سبز و تند)
 • موز
 • ذرت
 • لوبیا
 • آناناس (پخته)
 • خیار آلو
 • نخود
 • قاصدک
 • برگ انار
 • کلیه خرما
 • سیب زمینی
 • عدس
 • اندیو
 •  کدو حلوایی
 • لیما
 • انجیر
 • راپینی
 • مانگ
 • انگور
 • تمشک
 • نارنگی
 • گریپ فروت
 • برنج (قهوه ای)
 • سویا
 • کلم پیچ رومی
 • کاهو رومی
 • کاهو
 • چغندر
 • کیوی
 • اسفناج
 • پروتز
 • کلم
 • پرتقال
 • سیب زمینی شیرین
 • طالبی
 • پاپایا
 • گوجه فرنگی
 • هویج
 • ازگیل
 •  کدو سبز
 • هلو

 

چه چیزی را نمی توان به قناری ها غذا داد؟

آن‌ها سمی هستند و می‌توانند باگیز، قناری و فنچ را بسیار بیمار کنند، یا حتی ممکن است کشنده باشند. بنابراین، از غذاهای زیر به طور کامل اجتناب کنید: الکل. آووکادو.

قناری ها چه چیزی را دوست دارند؟

آنها از اسباب بازی هایی مانند نوارهای چرمی که می توانند از منقار خود برای بازی با آنها استفاده کنند، لذت می برند. قناری ها عاشق سوف هستند و خوب است که گزینه های زیادی را در پرندگان خود بگنجانند. شاید دوست داشته باشید یک شاخه خوب پیدا کنید که بتواند در تمام عرض قفس استراحت کند

آیا قناری ها می توانند تخم مرغ آب پز بخورند؟

تخم مرغ سفت برای قناری ها مفید است. تخم مرغ یکی دیگر از غذاهای انسان است که به عنوان غذای قناری نیز استفاده می شود. قناری ها به رژیم غذایی غنی از پروتئین نیاز دارند و تخم مرغ پخته شده ساده و پر از پروتئین است. بذر غذای قناری با کیفیت بالا معمولا حاوی نوعی تخم مرغ به شکل بذر است .

مطلب پیشنهادی

چه مقدار آب برای گربه ها لازم است؟

چه مقدار آب برای گربه ها لازم است؟

چه مقدار آب برای گربه ها لازم است؟  :گربه‌ها به عنوان حیوانات خانگی محبوب، از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *