شنبه , 29 اردیبهشت 1403 - 10:55 قبل از ظهر

صدای مورچه

صدای مورچه

تقریبا همه ی ما می دانیم صدای مورچه بیشتر از حد توان درک گوش ماست و به صورت علمی تر می توانیم بگوییم صدای مورچه جز صداهای فراصوت هستند حال می خواهیم در این جا بدانیم آیا مورچه ها با هم صحبت می کنند ؟  و بدانیم مورچه ها چگونه صداهایی می توانند از خودشان تولید کنند و این که بدانیم آیا وسیله ای برای اندازه گیری و یا شنیدن صدای مورچه ها آیا وجود دارد ؟ با ما همراه باشید تا به تمام این سوالات پاسخ بدهیم .

انواع صدای تولید شده از مورچه ها

معلوم شد که مورچه ها می توانند موسیقی زیادی بسازند. آنها همچنین می توانند جیرجیر، طبل و جغجغه کنند. هیچ چیز آرامی در مورد مورچه ها وجود ندارد. همانطور که دکتر فرانچسکا باربرو از دانشگاه تورین می گوید، “صدا در تبادل اطلاعات در کلنی های مورچه ها بسیار دست کم گرفته شده است.”

Stridulation

جزئیات پارس استریدنز (به رنگ زرد) روی ترژیت چهارم شکمی در کارگر Pachycondyla villosa (میکروگراف الکترونی اسکن، روبرتو کلر/AMNH)
مورچه هایی با لانه های زیرزمینی گهگاه با فروریختن یک تونل دفن می شوند. دانشمندان نشان داده‌اند که مورچه‌های به دام افتاده از گونه‌های خاصی می‌توانند با مالیدن بخش‌هایی از قسمت پشتی خود یا گاز دادن به یکدیگر صدا ایجاد کنند. در یک بخش از گاستر تکه ای از برجستگی های ریز مانند سوهان وجود دارد. روی دمبرگ یک برآمدگی منحنی به نام اسکراپر وجود دارد. مورچه وقتی آنها را به هم می مالد صدای جیرجیر تولید می کند که به نام stridulation شناخته می شود. شما می توانید با مالیدن یک چوب دستی روی شانه، صدا را به روشی مشابه تولید کنید. وقتی سایر کارگران صدا را تشخیص می دهند، برای کمک به بیرون آوردن مورچه(های به دام افتاده) می شتابند.

آیا محققان توانسته اند صدای مورچه ها را ضبط کنند ؟

محققان توانسته‌اند صداهای هر مورچه را ضبط کنند. صداها در محدوده قابل شنیدن برای انسان هستند و در صورت تقویت به طور مشخص شنیده می شوند. به صدای مورچه آتشی که در حال قدم زدن در Stridulation Sounds of Black Fire Ants اثر دکتر رابرت هیکلینگ است جز صداهای ضبط شده به واسطه ی این شخص است .

دیگر موارد استفاده Stridulation

Stridulation کارکردهای دیگری نیز دارد. مورچه های نر و ماده دروگر هنگام بلند شدن در پرواز جفت گیری خود برای یکدیگر آواز می خوانند. ماده های جفت شده نیز به سرعت به نرهای تعقیب کننده نشان می دهند که دیگر علاقه ای ندارند. در گونه‌های دیگر، علوفه‌جویان ممکن است زمانی که برای جلب کمک غذا پیدا می‌کنند، گام برمی‌دارند، اگرچه اغلب فرومون‌ها را نیز آزاد می‌کنند.

مورچه‌های برگ‌بردار در حین بریدن تکه‌های برگ به راه می‌روند. به نظر می‌رسد صدایی که مورچه‌های برش ایجاد می‌کنند، مورچه‌های دیگر را جذب می‌کند تا تکه‌های برگ را ببرند تا آنها را به لانه ببرند. برخی از دانشمندان مورچه‌ها پیشنهاد کرده‌اند که ارتعاشات توانایی مورچه‌ها را برای بریدن صاف برگ‌ها بهبود می‌بخشد. مورچه های برگ شکن نیز هنگام ساختن لانه در خاک صداهایی تولید می کنند.

واکنش دیگر حشرات با صدای مورچه

برخی دیگر از گونه‌های حشرات مرتبط با مورچه‌ها نیز برای جلب توجه مورچه‌ها به سرعت حرکت می‌کنند. کاترپیلارهای پروانه آبی زیبای امپراتوری «دندان‌هایی» روی شکم خود دارند که آنها را روی یک سری از شیارها می‌تراشند تا غرغر و خش خش ایجاد کنند. آنها همچنین می توانند صدای طبل تولید کنند. به نظر می رسد از همه این تماس های مختلف برای موقعیت های مختلف استفاده می شود، اما هنوز همه جزئیات مشخص نیست. آنچه شناخته شده است این است که وقتی دانشمندان اندام های تولید کننده صدا را با شلاک چسبانده بودند، مورچه ها برای یافتن کرم ها زمان بیشتری را صرف کردند و زمان کمتری را با آنها سپری کردند تا با کسانی که ساکت نشده بودند.

پروانه و صدای مورچه

همانطور که در پست در مورد پروانه های آبی اشاره کردم، اخیرا نشان داده شده است که لاروهای آبی بزرگ Rebel (Maculinea rebeli) صداهای تولید شده توسط مورچه های ملکه میزبان خود را تقلید می کنند تا غذا، مراقبت و حتی نجات را با هزینه خود مستعمره به دست آورند. فرزندان به مقاله «صدای کاترپیلار، مورچه‌ها را فریب می‌دهد» در Science News بروید تا صداهایی را که کرم‌ها و مورچه‌ها می‌سازند بشنوید. ویرایش: لینک های صوتی را اینجا در Science بشنوید.

طبل زدن

من مورچه های نجار را مطالعه کردم و هر زمان که لانه ای را باز می کردم، می توانستم واکنش مورچه ها را بشنوم. کارگران فک پایین و معده خود را به سطح تونل های لانه چوبی خود می زنند تا صدای طبل ایجاد کنند. مورچه‌های عمیق‌تر در لانه به محل آشوب می‌روند و به خواهران خود در دفاع از لانه کمک می‌کنند.

جغجغه کردن

مورچه‌های جغجغه‌ای استرالیایی همچنین هنگام برخورد با مهاجمان دشمن، مانند پرنده‌ای که با هم لانه‌های خود می‌خندد، به گازهای خود ضربه می‌زنند. آنها در لانه های برگ در بالای درختان زندگی می کنند. برگها ممکن است کمی خشک شده باشند و ضربه زدن صدای تق تق شنیدنی تولید می کند که نام این مورچه ها را می دهد.

مورچه‌های حصیری آسیا در تاک‌های حصیری خاردار زندگی می‌کنند. هنگامی که یک مهاجم بیش از حد به لانه خود نزدیک می شود، مورچه ها با فک پایین خود به ساقه گیاه برخورد می کنند. از آنجا که آنها به صورت هماهنگ برخورد می کنند، صدا پالس می کند. (من علاقه مند بودم بدانم که برخی از کاتیدیدها نیز گیاهان را می کوبند یا ارتعاش می دهند، به ویژه گونه هایی که در اعماق شاخ و برگ پنهان می مانند.)

گوش مورچه ها کجاست؟

هیچ کس به طور کامل نمی داند که چگونه همه کار می کند. برخی از مورچه ها راه هایی برای تشخیص ارتعاشات سطحی در پاهای خود دارند. همچنین این احتمال وجود دارد که برخی مورچه ها از حسگرهای مو مانند در نوک آنتن های خود استفاده کنند. هنگامی که موها جابه جا می شوند، مورچه ها سیگنال هایی را تشخیص می دهند که به آنها میدان نزدیک می گویند. این سیگنال ها از منابعی هستند که بسیار نزدیک هستند. مورچه ها کاملاً از صداهای تولید شده توسط اجسام دور بی خبر می مانند، مثلاً ما بر سر آنها فریاد می زنیم.

در هر صورت، همانطور که تجهیزات صوتی انسانی ما اصلاح می شود، مطمئن هستم که بیشتر از مورچه ها خواهیم شنید.

کلیتی در مورد صدای مورچه

بسیاری از مورچه ها با مالیدن دو قسمت سفت شکم خود به یکدیگر جیک می کنند. گونه های مختلف می توانند از این صداهای خراشیدن برای مواردی مانند سازماندهی، برقراری ارتباط با جفت ها و درخواست کمک استفاده کنند.

آیا مورچه ها می توانند فریاد بزنند؟

خوب، مورچه ها “فریاد نمی زنند” زیرا آنها فقط با استفاده از فرمون ها یا سیگنال های صوتی خاص ارتباط برقرار می کنند. … آنچه که اکثر مردم در مورچه ها به عنوان “جیغ زدن” در نظر می گیرند، نوعی صدای جیک است که به نام stridulation شناخته می شود.

مورچه چگونه صحبت می کند؟

دانشمندان جوان یاد می گیرند که مورچه ها چگونه به عنوان یک جامعه کار می کنند و با یکدیگر دوستانه هستند و با استفاده از صداهایی به نام stridulation ارتباط برقرار می کنند. … مورچه ها همچنین با استفاده از سیگنال هایی با پاهای خود ارتباط برقرار می کنند و از آنتن های خود برای تشخیص مواد شیمیایی مختلفی که سایر مورچه ها روی زمین می گذارند به نام فرمون استفاده می کنند.

صدای مورچه ها در دیوارها چگونه است؟

صدای خش خش
صدای خش خش را در دیوارهای خود می شنوید

مورچه های نجار وقتی در چوب نقب می زنند صدا ایجاد می کنند. اکثر مردم این صدا را به عنوان صدای چروک شدن سلفون توصیف می کنند. خش خش معمولاً از داخل دیوارها می آید و ممکن است در شب بیشتر قابل توجه باشد.

آیا مورچه های قرمز سر و صدا می کنند؟

با این حال، بسیاری از گونه‌های مورچه‌ها از طریق صداهای جیر جیر از یک اندام حرکتی روی بدن مورچه، که از مجموعه‌ای از برجستگی‌ها و یک خراش مانند تخته‌شویی تشکیل شده، با هم ارتباط برقرار می‌کنند. صداهای جیرجیر معمولاً بسیار ضعیف هستند اما در کلنی های مورچه ها نفوذ می کنند. … صداها نیز در وب سایت من شنیده می شود.

آیا مورچه ها از صداهای بلند متنفرند؟

آیا مورچه ها به صدا حساس هستند؟ نویز فقط در صورتی روی آنها تاثیر می گذارد که خیلی بلند باشد. لرزش مضرتر است. برای جلوگیری از لرزش آنها را خیلی نزدیک به بلندگوهای خود قرار ندهید.

آیا مورچه ها با صدا کشته می شوند؟

برخلاف آفت کش ها، دستگاه های دافع مورچه صوتی مورچه ها را نمی کشند. … اگرچه این امواج عمدتاً برای گوش انسان بی صدا هستند، حیوانات خانگی و افرادی که شنوایی با فرکانس بالا دارند ممکن است بتوانند مقداری صدای خروجی را از دافع مورچه های اولتراسونیک تشخیص دهند.

آیا مورچه ها احساسات دارند؟

مورچه ها احساسات پیچیده ای مانند عشق، خشم یا همدلی ندارند، اما به چیزهایی که خوشایند می دانند نزدیک می شوند و از ناخوشایند اجتناب می کنند. آنها می توانند با آنتن های خود بو کنند، و بنابراین مسیرها را دنبال می کنند، غذا پیدا می کنند و مستعمره خود را می شناسند. … با این حال، کلنی مورچه ها دارای مغز جمعی به اندازه بسیاری از پستانداران است.

چرا نباید مورچه ها را له کنیم؟

از طرف دیگر مورچه نمی خواهد له شود. مورچه استدلال می کند که مورچه ها در واقع موجوداتی هستند که باید به آنها احترام گذاشت و نباید آنها را له کرد. این مسئله رفتار صحیح با حیوانات را مطرح می کند. آیا ارزش برخی از حیوانات از نظر اخلاقی کمتر از انسان است؟

منابع:

باربرو، اف.، ج.ا. توماس، S. Bonelli، E. Balletto، و K. Schönrogge. 2009. ملکه مورچه ها صداهای متمایزی تولید می کنند که توسط یک انگل اجتماعی پروانه تقلید می شود. علوم 323 (5915) 782.

دوناتو آ. گراسو، مارکو پریانو، جیانی پاوان، الساندرا موری، فرانچسکو لو مولی. 2000. Stridulation در چهار گونه مورچه Messor (Hymenoptera, Formicidae). مجله جانورشناسی ایتالیا، دوره 67، شماره 3: 281 – 283

جادسون، اولیویا 2009. اپراتور؟ آیا می توانید من را به Ant Nest 251 وارد کنید؟ نیویورک تایمز – دیدگاهی تاریخی از برخی از کارهای قبلی در ارتباط با صدای مورچه ارائه می دهد.

Markl, H. 1965. Stridulation در مورچه های برگ برنده. علم 149 (3690), 1392-1393.

Tautz، J.، F. Roces، B. Hölldobler. 1995. استفاده از یک ویبراتوم مبتنی بر صدا توسط مورچه های برگ برنده. علوم 267 (5194)، 84.

مطلب پیشنهادی

 اسامی زندان زنان در تهران و حومه

 اسامی زندان زنان در تهران و حومه

 اسامی زندان زنان در تهران و حومه : در سال‌های اخیر، موضوع زندان‌های زنان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *