شنبه , 1 اردیبهشت 1403 - 0:26 قبل از ظهر
کمیته بین المللی المپیک

در مورد کمیته بین المللی المپیک بیشتر بدانید

کمیته بین المللی المپیک چیست

کمیته بین المللی المپیک (International Olympic Committee) یک سازمان ورزشی غیر دولتی است که در لوزان سوئیس مستقر است. این مؤسسه مسئولیت سازماندهی بازی های مدرن المپیک تابستانی و زمستانی را که توسط دیر دو کوبرتین و دمیتریوس ویکلاس ساخته شده است در سال 1894 تأسیس کرده اند به عهده دارند .
IOC هیئت مدیره بدنه کمیته های ملی المپیک می باشد ، که مؤسسات ملی جنبش المپیک در سراسر جهان هستند. از سال 2016 ، 206 کمیته به طور رسمی توسط IOC شناخته شده اند. رئیس کنونی IOC توماس باخ از آلمان است که جانشین ژاک روگ از بلژیک در سپتامبر 2013 شد…

تاریخچه

IOC توسط پیر دو کوبرتین ، در 23 ژوئن 1894 با دیمیتریوس ویکلاس به عنوان اولین رئیس خود ایجاد شد. از آوریل 2019 ، این مجموعه با 95 عضو فعال ، 44 عضو افتخاری ، رئیس افتخاری (ژاک روگ) و دو عضو افتخار (هنری کیسینجر و یوسوفه ندیای) تشکیل شده است. IOC قدرت عالی جنبش المپیک مدرن در سراسر جهان است.

IOC بازی های المپیک مدرن و المپیک جوانان (YOG) را که در تابستان و زمستان برگزار می شود ، هر چهار سال برگزار می کند. اولین المپیک تابستانی در سال 1896 در آتن ، یونان برگزار شد. اولین المپیک زمستانی در سال 1924 در Chamonix ، فرانسه بود. اولین YOG تابستانی در سال 2010 در سنگاپور و اولین YOG زمستانی در اینسبروک در سال 2012 بود.

تا سال 1992 ، هر دو المپیک تابستانی و زمستانی در همان سال برگزار می شدند. با این وجود ، پس از آن سال ، IOC بازی های المپیک زمستانی را به سالهای مشابه بین بازی های تابستانی تغییر داد ، تا به برنامه ریزی این دو رویداد از یک دیگر کمک کند و تراز مالی IOC را که درآمد نسبتاً بیشتری در المپیک دریافت می کند ، بهبود بخشد.

در سال 2009 ، مجمع عمومی سازمان ملل به وضعیت دائم ناظر IOC اعطا شد. این تصمیم IOC را قادر می سازد تا مستقیماً در دستور کار سازمان ملل شرکت کند و در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند که در آن جای خود را بگیرد. در سال 1993 ، مجمع عمومی قطعنامه ای را برای تحكیم بیشتر همکاری IOC – سازمان ملل با احیای آتش بس المپیك تصویب كرد.

ماموریت و برنامه ها

مأموریت اعلام شده IOC ارتقاء المپیک در سراسر جهان و رهبری جنبش المپیک است:

  • تشویق و حمایت از سازماندهی ، توسعه و هماهنگی مسابقات ورزشی و ورزشی.
  • برای اطمینان از جشن منظم بازی های المپیک؛
  • همکاری با سازمانها و مقامات ذیصلاح دولتی یا خصوصی در تلاش برای قرار دادن ورزش در خدمت بشریت و از این طریق برای ایجاد صلح.
  • علیه هر نوع تبعیضی که بر جنبش المپیک تأثیر بگذارد ، عمل کند.
  • تشویق و حمایت از ارتقاء زنان در ورزش در همه سطوح و در همه ساختارها با هدف اجرای اصل برابری زن و مرد؛

بازاریابی های المپیکی

در نیمه اول قرن بیستم ، IOC بودجه كمی را به دست آورد. به عنوان رئیس IOC از 1952 تا 1972 ، اوری برانداژ تمام تلاش ها برای پیوند المپیک را با علاقه تجاری رد کرد. برانداژ معتقد بود که لابی منافع شرکتها به طرز غیرقانونی بر تصمیم گیری IOC تأثیر خواهد گذاشت. مقاومت برانداژ در برابر این جریان درآمدی به معنای آن است که IOC کمیته های سازماندهی را برای مذاکره درباره قراردادهای حمایت مالی خود و استفاده از نمادهای المپیک ترک کرده است. وقتی بروندج بازنشسته شد ، 2 میلیون دلار دارایی داشت. هشت سال بعد ، تابستان IOC به 45 میلیون دلار افزایش یافت. این امر در درجه اول ناشی از تغییر ایدئولوژی به سمت گسترش بازی ها از طریق حمایت مالی شرکت ها و فروش حقوق تلویزیون بود. هنگامی که خوان آنتونیو سامارانچ در سال 1980 به عنوان رئیس IOC انتخاب شد ، آرزوی او این بود كه IOC را از لحاظ اقتصادی مستقل كنند. سمنانچ ، ریچارد پوند ، عضو IOC کانادایی را برای رهبری ابتکار عمل به عنوان رئیس “کمیسیون منابع جدید منابع مالی” منصوب کرد

در سال 1982 ، IOC بازاریابی ISL ، یک شرکت بازاریابی ورزشی سوئیس را تهیه کرد تا یک برنامه بازاریابی جهانی برای جنبش المپیک تهیه کند. ISL با موفقیت برنامه را توسعه داد اما توسط Meridian Management ، شرکتی که بخشی از آن متعلق به IOC در اوایل دهه 1990 بود جایگزین شد.

 

مطلب پیشنهادی

اسم تیم پرسپولیس قبل از انقلاب

اسم تیم پرسپولیس قبل از انقلاب

اسم تیم پرسپولیس قبل از انقلاب :باشگاه پرسپولیس، با تاریخچه‌ای گرانقدر و موفقیت‌های بسیار، یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *