پنجشنبه , 30 فروردین 1403 - 2:17 قبل از ظهر

حقایق اژدها کومودو

حقایق اژدها کومودو

اژدها های کومودو بزرگترین مارمولک های زنده جهان هستند. آنها با اندازه بزرگ ، سرهای صاف ، پاهای تعظیم و دمهای بلند و ضخیم آنها مشخص می شوند. این نام ناشی از شایعاتی مبنی بر وجود موجودی شبیه اژدها در جزیره کومودو اندونزی است. به گفته باغ وحش سن دیگو ، هیچ دانشمند غربی تا سال 1912 اژدهای کومودو را ندیده بود. مردم محلی آنها را “اورا” یا “تمساح زمین” می نامند.

اندازه و مشخصات اژدها کومودو

اندازه متوسط یک اژدهای نر نژاد کومودو 8 تا 9 فوت و حدود 200 پوند است. طبق گفته پارک ملی جانورشناسی اسمیتسونیان ، آنها می توانند به طول 10 فوت (3 متر) برسند. رشد زنان تا 6 فوت (1.8 متر)

کومودوس در رنگهای مختلفی از جمله آبی ، نارنجی ، سبز و خاکستری به چشم می خورد. پوست آنها زبر و بادوام است ، با صفحات استخوانی تقویت شده به نام استئودرم تقویت می شود. آنها دارای پنجه های بلند و دم بزرگ عضلانی هستند.

کومودوس دید خوبی دارد؛ طبق بررسی های باغ وحش اسمیتسونیان ، آنها می توانند اشیاء را تا فاصله 985 فوت (300 متر) ببینند. آنها همچنین موجودات پرسرعتی هستند و می توانند به طور خلاصه تا 13 مایل در ساعت حرکت کنند (20 کیلومتر در ساعت) اما ترجیح می دهند در خفا و مخفی شکار کنند ساعت ها منتظر بمانید تا طعمه ها از مسیر خود عبور کنند.

با این حال حس بویایی ردیاب اصلی مواد غذایی  برای آنها است. طبق گفته باغ وحش اسمیتسونیان ، اژدهایان کومودو مانند مارها از زبانهای  خود برای نمونه برداری از هوا استفاده می کنند و سپس زبان را تا سقف دهان خود لمس می کنند ، جایی که اندام های ویژه مولکول های موجود در هوا را آنالیز می کنند. اگر نوک زبان چپ “بوی غلیظ” بیشتری داشته باشد ، اژدها می داند که طعمه آنها از سمت چپ نزدیک می شود.

زیستگاه اژدها کومودو 

کومودوس بسیار نادر است و فقط در پنج جزیره در وحشی یافت می شود: جزایر کوچک ساندا کومودو ، رینکا ، جیلی مونتانگ و جیلی داسامی – همه در پارک ملی کومودو – و جزیره فلورس ، جایی که کومودو آزادانه پرسه می زند.

زیستگاه مارمولک می تواند از جنگلهای گرمسیری گرمسیری گرفته تا ساوانا تا یک جنگل موسمی برگریز باشد. مهم نیست که آنها در کجا زندگی می کنند ، کومودو گرمای شدید را دوست دارد. طبق اعلام باغ وحش سن دیگو ، معمولاً حدود 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتیگراد) با رطوبت 70 درصد در جزایر اندونزی است.

کومودوس ها دارای خانه های دو منظوره هستند. برای گرم ماندن در شب ، آنها آروغ هایی را ایجاد می کنند که می توانند داخل آن بچرخند. در طول روز ، همان آروغ آنها را خنک نگه می دارد.

رژیم غذایی

اژدهایان کومودو گوشتخوار هستند ، به این معنی که آنها گوشت می خورند. آنها چنین شکارچیانی سرسخت هستند که می توانند طعمه های بسیار بزرگی مانند گاوی های بزرگ آب ، گوزن ، گاو ، خوک و حتی انسان بخورند. آنها همچنین اژدها کوچکتر می خورند. طبق گزارش National Geographic ، آنها می توانند 80 درصد از وزن بدن خود را در یک وعده غذایی بخورند.

کومودو یک روش منحصر به فرد برای کشتن طعمه خود دارد. اول ، آن را چشمه می زند و طعمه ها را با پای بزرگ خود می کوبد. سپس آنها از دندانهای تیز و دندانه دار خود استفاده می کنند – که شباهت زیادی با کوسه ها دارند – طعمه های خود را برای مرگ خرد می کنند. اگر طعمه فرار کند ، طی 24 ساعت مسمومیت با خون می میرد زیرا بزاق کومودو شامل 50 گونه باکتری است. با احساس بوی فوق العاده ، کومودو حیوان مرده را پیدا کرده و وعده غذایی خود را تمام می کند.

به گفته باغ وحش سن دیگو ، در حالی که تحقیقات اخیر حاکی از آن است که اژدهایان کومودو به دلیل بزاق خود سمی هستند ، قبل از انجام چنین نتیجه گیری مطالعات بیشتری لازم است.

فرزندان

اژدها های کومودو عموماً در خارج از فصل جفت گیری انفرادی انجام می دهند. مردان یک قلمرو را حفظ و از آن محافظت می کنند و حداکثر 1.2 مایل (2 کیلومتر) در روز گشت می زنند. اژدهایان کومودو بین ماه های می و آگوست با هم جفت می شوند و ماده ها در ماه سپتامبر حدود 30 تخم دارند.

مادران اژدهای کومودو نیز برای سردرگمی شکارچیان و ایمن نگه داشتن تخم های خود ، لانه های طعمه ای را بنا می کنند. سپس او تخم مرغ های اندازه گریپ فروت را به مدت حدود سه ماه انکوبه می کند. به این گروه از تخم ها کلاچ گفته می شود.

اژدهایان زن کومودو می توانند زایمان باکره داشته باشند. این بدان معناست که آنها نیازی به یک پسر ندارند تا بتواند تخم را برای تخم بارور کند. ایجاد فرزندان بدون کمک جنس مخالف ، تولید مثل غیر جنسی نامیده می شود. اژدهایان کومودو می توانند از طریق تولید مثل جنسی و جنسی غیر جنسی تولید مثل کنند.

به گفته باغ وحش اسمیتسونیان ، هیچ مدرکی مبنی بر مراقبت والدین از کومودوس تازه تخلیه شده وجود ندارد. در بدو تولد اژدهایان کودک تنها 12 اینچ (30 سانتی متر) طول دارند. به محض اینکه جوجه ریزی می کنند ، جوانان فرار می کنند و از درختان بالا می روند تا از خوردن آن توسط مادر یا دیگر کومودوس خودداری کنند. به گفته باغ وحش سن دیگو ، وقتی آنها 4 سال سن دارند و حدود 4 فوت (1.2 متر) دارند ، كومودوس كوچك پایین می آید و روی زمین زندگی می كند. آنهایی که زنده مانده اند می توانند منتظر یک زندگی طولانی باشند. کومودو می تواند بیش از 30 سال زندگی کند.

 

مطلب پیشنهادی

 عوارض واکسن گربه چیست

 عوارض واکسن گربه چیست

عوارض واکسن گربه چیست :واکسیناسیون گربه‌ها به عنوان یکی از سیاست‌های حیاتی حفظ سلامت حیوانات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *