یکشنبه , 26 فروردین 1403 - 11:37 قبل از ظهر

اولین جام جهانی فوتبال کجا و چگونه بود ؟ 

اولین جام جهانی فوتبال کجا و چگونه بود ؟

جام جهانی فوتبال 1930 اولین جام جهانی فوتبال، مسابقات قهرمانی جهان برای تیم‌های ملی فوتبال مردان بود. این مسابقات از 13 تا 30 ژوئیه 1930 در اروگوئه برگزار شد. فیفا، نهاد بین المللی حاکم بر فوتبال، اروگوئه را به عنوان میزبان انتخاب کرد، زیرا این کشور صدمین سالگرد اولین قانون اساسی خود را جشن می گرفت و تیم ملی فوتبال اروگوئه با موفقیت عنوان فوتبال خود را در این کشور حفظ کرد. بازی های المپیک تابستانی 1928 همه مسابقات در مونته ویدئو، پایتخت اروگوئه برگزار شد، اکثریت آن در ورزشگاه سنتناریو، که برای مسابقات ساخته شده بود، برگزار شد.

تعداد تیم های شرکت کننده ی در اولین جام جهانی

سیزده تیم (هفت از آمریکای جنوبی، چهار تیم از اروپا و دو تیم از آمریکای شمالی) وارد مسابقات شدند. تنها چند تیم اروپایی به دلیل سختی سفر به آمریکای جنوبی شرکت را انتخاب کردند. تیم ها به چهار گروه تقسیم شدند که برنده هر گروه به نیمه نهایی راه یافت. دو بازی اول جام جهانی به طور همزمان برگزار شد و فرانسه و ایالات متحده برنده شدند که به ترتیب مکزیک را 4-1 و بلژیک را 3-0 شکست دادند. لوسین لوران فرانسوی اولین گل تاریخ جام جهانی را به ثمر رساند، در حالی که جیمی داگلاس دروازه بان ایالات متحده اولین کلین شیت را در همان روز ثبت کرد.

آرژانتین، اروگوئه، ایالات متحده و یوگسلاوی هر کدام در گروه های مربوط به خود پیروز شدند و جواز حضور در نیمه نهایی را کسب کردند. در فینال، اروگوئه میزبان و محبوب پیش از مسابقات، آرژانتین را با نتیجه 4–2 در حضور تماشاگران 68346 نفر شکست داد و اولین کشوری بود که قهرمان جام جهانی شد.

اولین جام جهانی چطور بود؟

در اولین فینال جام جهانی، که در 30 ژوئیه 1930 برگزار شد، 93000 تماشاگر به اروگوئه نگاه کردند که آرژانتین را 4-2 در یک مسابقه مجدد از بازی مدال طلای المپیک 1928 شکست داد. اروگوئه در سال 1950 با پیروزی 2-1 مقابل برزیل در ریودوژانیرو دومین قهرمانی خود در جام جهانی را به دست آورد.

چه کسی اولین جام جهانی را ساخت؟

اولین رقابت برای جام در سال 1930 توسط فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) برگزار شد و اروگوئه برنده شد. در 13 ژوئیه 1930، فرانسه 4-1 مکزیک را شکست داد و ایالات متحده بلژیک را 3-0 در اولین مسابقات فوتبال جام جهانی که به طور همزمان در شهر میزبان مونته ویدئو، اروگوئه برگزار شد، شکست داد. جام جهانی از آن زمان به پربیننده ترین رویداد ورزشی جهان تبدیل شده است.

پس از حذف فوتبال (فوتبال، به آمریکایی ها) از برنامه بازی های المپیک 1932 لس آنجلس، ژول ریمه، رئیس فیفا به سازماندهی یک تورنمنت بین المللی در سال 1930 کمک کرد. تا حد زیادی با ناراحتی فوتبالیست های اروپایی، اروگوئه، برنده بازی برگشت به- مدال های طلای بازی های المپیک 1924 پاریس و المپیک 1928 آمستردام، به عنوان میزبان افتتاحیه جام جهانی انتخاب شد.

بازیکنان و اولین دوره های جام جهانی

به دلیل افسردگی در اروپا، بسیاری از بازیکنان اروپایی که می‌ترسیدند شغل روزانه‌شان در زمان بازگشت وجود نداشته باشد، یا نتوانستند یا تمایلی به حضور در مسابقات نداشتند. در نتیجه، برخی از موفق‌ترین تیم‌های اروپایی، از جمله انگلیس برنده سه مدال طلای المپیک و علاقه‌مندان به فوتبال ایتالیا، اسپانیا، آلمان و هلند در اولین جام جهانی حضور نداشتند. با این حال، زمانی که اروگوئه با پرداخت هزینه های سفر موافقت کرد، ریمت توانست بلژیک، فرانسه، رومانی و یوگسلاوی را متقاعد کند که این سفر را انجام دهند. در رومانی، کینگ کارول خود اعضای تیم را انتخاب کرد، به آنها یک مرخصی سه ماهه از محل کارشان داد و تضمین کرد که بازیکنان پس از بازگشت به کار خواهند آمد.

جام جهانی از اول تا کنون

با ورود به این مسابقات، اروگوئه و آرژانتین مورد علاقه‌های اصلی بودند، در حالی که فرانسه و ایالات متحده نیز در دو طرف رقابتی حضور داشتند. در دور اول، لوسین لوران فرانسوی اولین گل تاریخ جام جهانی را به ثمر رساند. در دومین بازی خود، فرانسه در میان جنجال بر سر داوری که بازی را 6 دقیقه زودتر به پایان رساند، 1-0 مقابل آرژانتین شکست خورد. پس از مشخص شدن مشکل، داوران مجبور شدند بازیکنان آرژانتین را برای بازی دقایق پایانی به زمین بازگردانند. پس از غلبه بر بلژیک، ایالات متحده پاراگوئه را شکست داد تا بازی نیمه نهایی را با آرژانتین ترتیب دهد که 6-1 شکست خورد. با این حال، حضور در نیمه نهایی بهترین پایان جام جهانی ایالات متحده تا به امروز بود.

در اولین فینال جام جهانی، که در 30 ژوئیه 1930 برگزار شد، 93000 تماشاگر به اروگوئه نگاه کردند که آرژانتین را 4-2 در یک مسابقه مجدد از بازی مدال طلای المپیک 1928 شکست داد. اروگوئه در سال 1950 با پیروزی 2-1 مقابل برزیل در ریودوژانیرو برای دومین بار قهرمان جام جهانی شد.

شركت كنندگان

تیم های جام جهانی فوتبال 1930

نقشه جهانی که کشورهای رقیب را برجسته می کند، با کد رنگی بر اساس موقعیت پایانی که چهار نفر برتر به طور جداگانه مشخص شده اند (اروگوئه 1، آرژانتین 2، ایالات متحده 3، یوگسلاوی 4). بیشتر قاره آمریکا در سایه قرار دارد و نمایندگی کمی در اروپا دارد. سایر قاره ها کاملاً بدون سایه هستند.

آیا اولین جام جهانی بدون جواز بود ؟

اولین جام جهانی تنها جام جهانی بدون جواز بود. هر کشور وابسته به فیفا برای شرکت در مسابقه دعوت شد و مهلت 28 فوریه 1930 برای پذیرش داده شد. تعداد 16 تیم به دست نیامد و جواز حضور نداشتند. کشورهای قاره آمریکا علاقه زیادی نشان دادند. آرژانتین، برزیل، بولیوی، شیلی، مکزیک، پاراگوئه، پرو و ​​ایالات متحده همگی وارد شدند. در مجموع هفت تیم آمریکای جنوبی شرکت کردند، که بیشتر از هر فینال جام جهانی بعدی بود. با این حال، به دلیل سفر طولانی و پرهزینه با کشتی در سراسر اقیانوس اطلس و طول مدت غیبت مورد نیاز برای بازیکنان، تعداد بسیار کمی از تیم های اروپایی تمایل به شرکت داشتند. برخی در هر شرایطی از سفر به آمریکای جنوبی خودداری کردند،  و هیچ ورودی اروپایی قبل از مهلت فوریه دریافت نشد. در تلاش برای به دست آوردن مشارکت اروپایی، اتحادیه فوتبال اروگوئه نامه‌ای دعوت به اتحادیه فوتبال ارسال کرد، حتی اگر کشورهای خانگی بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) در آن زمان از فیفا کناره‌گیری کردند. این مورد توسط کمیته FA در 18 نوامبر 1929 رد شد.

دو ماه قبل از اولین جام جهانی

دو ماه قبل از شروع مسابقات، هیچ تیمی از اروپا به طور رسمی وارد نشده بود. ژول ریمه رئیس فیفا مداخله کرد و چهار تیم اروپایی در نهایت از طریق دریا به این سفر رفتند: بلژیک، فرانسه، رومانی و یوگسلاوی. رومانیایی ها با مدیریت کنستانتین رادولسکو و مربیگری کاپیتان خود رودولف وتزر و اکتاو لوشید، پس از مداخله کارول دوم، پادشاه تازه تاجگذاری شده، وارد رقابت شدند. او تیم را شخصا انتخاب کرد و با کارفرمایان مذاکره کرد تا اطمینان حاصل شود که بازیکنان پس از بازگشت همچنان شغل خواهند داشت. فرانسوی ها با مداخله شخصی ریمه وارد شدند، اما نه مانوئل آناتول، مدافع ستاره فرانسه و نه گاستون بارو، مربی همیشگی تیم، نتوانستند این سفر را متقاعد کنند. بلژیکی‌ها به تحریک Rodolphe Seeldrayers نایب رئیس آلمانی-بلژیکی فیفا شرکت کردند.

اولین قهرمانی جام جهانی فوتبال چه کسی بود؟

به عنوان اولین قهرمان جام جهانی می توانیم به تیم ملی فوتبال اروگوئه اشاره کنیم که به عنوان اولین برنده در اولین دوره های جام جهانی فوتبال به حساب می آیند . تیم ملی فوتبال اروگوئه نماینده اروگوئه در فوتبال بین‌المللی است و توسط اتحادیه فوتبال اروگوئه، نهاد حاکم بر فوتبال در اروگوئه، کنترل می‌شود. تیم اروگوئه معمولاً به عنوان La Celeste شناخته می شود. اروگوئه 15 بار قهرمان کوپا آمه ریکا شده استوسین لوران
رومانیایی ها در جنوا، ایتالیا سوار کشتی SS Conte Verde شدند. فرانسوی‌ها و یوگسلاوی‌ها در 21 ژوئن 1930 در Villefranche-sur-Mer، فرانسه دستگیر شدند؛  و بلژیکی‌ها در بارسلون، اسپانیا سوار شدند.کنته ورد ریمه، جام و سه داور اروپایی تعیین شده را حمل می کرد: بلژیکی ها جان لانگنوس و هانری کریستوف، همراه با توماس بالوای، ​​یک پاریسی که احتمالا انگلیسی بود. تیم برزیل در 29 ژوئن قبل از رسیدن به اروگوئه در 4 ژوئیه، هنگامی که قایق در ریودوژانیرو پهلو گرفت، سوار شدند.

تیم یوگسلاوی با کسب مقام چهارم به بزرگترین موفقیت مشترک در تاریخ فوتبال یوگسلاوی و صربستان بعدی جام جهانی دست یافت، نتیجه ای که در سال 1962 تکرار شد.

کدام تیم ها قهرمان جام جهانی فوتبال شده اند؟

فهرستی از تمام برندگان جام جهانی از سال 1930 که اولین تورنمنت جهانی برگزار شد را در این جا می توانید مشاهده کنید . هشت کشور در تاریخ 92 ساله خود قهرمان جام جهانی شده اند فرانسه برای دومین بار در سال 2018 قهرمان جام جهانی قطر شد. برزیل با پنج بار قهرمانی، موفق ترین تیم تاریخ جام جهانی است. و به صورت کلی باقی بدنگان به قرار زیر می باشند :

 • 1930 اروگوئه – اروگوئه میزبان افتتاحیه جام جهانی بود و با شکست آرژانتین در فینال، قهرمان شد.
 • 1934 ایتالیا – ایتالیا اولین قهرمانی از چهار جام جهانی خود را در سال 1934 برد.
 • 1938 ایتالیا – ایتالیا آخرین جام جهانی را قبل از اینکه جنگ جهانی دوم به مدت 12 سال متوقف کند، قهرمان شد.
 • 1950 اروگوئه – لا سلسته در فینال ماراکانا برزیل را شکست داد و دومین جام جهانی خود را به دست آورد.
 • 1954 آلمان غربی – آلمان غربی قهرمان جام جهانی به میزبانی سوئیس شد.
 • 1958 برزیل – پله 17 ساله شش گل به ثمر رساند که برزیل اولین جام جهانی خود را بالای سر برد.
 • 1962 برزیل – برزیل پس از ایتالیا به دومین تیمی تبدیل شد که با موفقیت از تاج جام جهانی دفاع کرد.
 • 1966 انگلستان – فوتبال برای اولین و تنها بار تا به حال در سال 1966 هنگامی که انگلستان جام جهانی را در ومبلی به دست آورد، به خانه بازگشت.
 • 1970 برزیل – پله برای سومین بار در سال 1970 جام را به دست آورد. هیچ بازیکنی در تاریخ به اندازه او جام جهانی را فتح نکرده است.
 • 1974 آلمان غربی – به رهبری گرد مولر، آلمان غربی دومین قهرمانی خود در جام جهانی را کسب کرد.
 • 1978 آرژانتین – آرژانتین اولین قهرمانی خود در جام جهانی را در سال 1978 با شکست هلند در فینال برد.
 • 1982 ایتالیا – ایتالیایی با الهام از پائولو روسی در مسابقات 1982 قهرمان شد.
 • 1986 آرژانتین – افسانه دیگو مارادونا در جام جهانی 1986 مکزیک نوشته شد، جایی که نابغه جیوه تقریباً به تنهایی آرژانتین را به افتخار رساند.
 • 1990 آلمان غربی – آرژانتین مارادونا در سال 1990 نیز به فینال رسید اما توسط آلمان غربی ناکام ماند.
 • 1994 برزیل – اولین جام جهانی در آمریکای شمالی توسط برزیل به قهرمانی رسید که چهارمین عنوان خود را به دست آورد.
 • 1998 فرانسه – فرانسه با بازیکنانی مانند زین الدین زیدان، تری هانری و پاتریک ویرا قهرمان مسابقات در خانه شد که دوران جدیدی از موفقیت را برای لس بلوز آغاز کردند.
 • 2002 برزیل – برزیل با غلبه بر آلمان در فینال، پنجمین رکورد جام جهانی را به دست آورد.
 • 2006 ایتالیا – علیرغم اینکه سری آ توسط اتهامات مربوط به تبانی بازی متزلزل شد، ایتالیا عزم زیادی برای قهرمانی در نسخه 2006 نشان داد.
 • 2010 اسپانیا – سبک مالکیت فوتبال اسپانیا باعث شد که آنها اولین قهرمانی خود در جام جهانی را در آفریقای جنوبی در سال 2010 انجام دهند.
 • 2014 آلمان – آلمان پس از رسیدن به نیمه نهایی در هر یک از دو دوره قبلی، سرانجام در سال 2014 به جام دست یافت.
 • 2018 فرانسه – دیدیه دشان که کاپیتان فرانسه در سال 1998 بود، در سال 2018 برای دومین بار قهرمان جام جهانی شد.

اطلاعات بیشتر در مورد جام جهانی 1998 و نکات ماندگار آن را می توانید در این جا بخوانید کلیک کنید . 

مطلب پیشنهادی

 بهترین پاسورهای والیبال جهان

 بهترین پاسورهای والیبال جهان

 بهترین پاسورهای والیبال جهان :مقاله شما در مورد بهترین پاسورهای والیبال جهان است که موضوعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *