شنبه , 29 اردیبهشت 1403 - 11:14 قبل از ظهر
فیلتر ماشین های صنعتی

انتخاب نوع فیلتر اتصالی ماشین های صنعتی

فیلتر Filter نوعی از اتصالات صنعتی می باشد که با هدف جذب و حذف آلاینده ها در فاز های مختلف از سیال بر روی ماشین های صنعتی اتصال پیدا می کند. فیلتر ها هم می توانند در مسیر جریان های سیال در فاز مایع مانند آب، بنزین، گازوئیل، روغن، روغن هیدرولیک و … غیره قرار گیرند و هم می توانند بر روی مسیر جریان گاز مانند هوا و یا گاز متان، اتان و … مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به نوع سیال و نوع آلاینده ها دسته بندی های مختلفی از فیلتر ها در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند که شناخت این دسته بندی ها به انتخاب بهتر و مناسب تر محصول می انجامد.

فیلتر ماشین های صنعتی

فیلتر ماشین های صنعتی علاوه بر دسته بندی های مختلف در شکل های مختلفی نیز بسته به نوع کاربری مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از شکل های فیلتر صنعتی نوعی از اتصال را به همراه داشته که مزایای و معایب مربوط به خود را دارند. در زیر ابتدا به شکل هندسی فیلتر ها و دسته بندی های مربوط به آنها می پردازیم.

  • فیلتر های استوانه ای پیچی Spin-on: این سری از فیلتر های صنعتی در واقع پر کاربرد ترین نوع بوده و سرعترین اتصال را پدید می آورند. فیلتر های پیچی از یک استوانه فلزی تشکیل می شوند که کارتریج در داخل آن قرار گرفته و جریان ورودی و خروجی سیال از داخل سوراخ های پایین قوطی بر قرار می شود. اتصال فیلتر صننعتی پیچی با بکار گیری واشر های لاستیکی یا اورینگ صورت می پذیرد.
  • فیلتر های خطی Inline: این سری از فیلتر ها بر سر راه جریان بصورت خطی قرار می گیرند. یک کارتریج در وسط این فیلتر ها که دارای یک محفظه با ورودی و خروجی هایی مانند شلنگ در دو سر هستند که با ورود به دو شلنگ ورودی و خورجی اتصال پیدا می کنند. فیلتر های خطی کاربری محدودی دارند و بعنوان مثال برای تصفیه روغن مورد استفاده قرار می گیرند.
  • فیلتر های کارتریجی Filter Media: در واقع مغزی فیلتر های پیچی گاهی بصورت تک نیز در بسیاری از کاربری ها مورد استفاده قرار می گیرد که به فیلتر های کارتریجی شناخته می شود. هوزینگ پیرامون فیلتر های کارتریجی در واقع بخشی از بدنه ماشین های صنعتی می باشد. در اغلب موارد فیلتر های کارتریجی در سایز های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع فیلتر های سوخت مایع

در ماشین آلات صنعتی سوخت مایع اغلب یا از نوع بنزینی و یا از نوع گازوئیل مورد استفاده قرار می گیرند. به جز ماشین های سبک مانند خودرو های شخصی اغلب ماشین آلات سنگین صنعتی با بکارگیری گازوئیل در موتور های دیزلی عمل می کنند. سوخت گازوئیل دارای انواع مختلفی آلودگی می باشد که اغلب آنها در مخازن و تانک های نگهدارنده گازوئیل با آن ترکیب می شوند. این آلاینده ها نه تنها به شکل گرد و غبار، دوده و انواع الیاف هستند بلکه سطح بالایی از قطرات آب و روغن نیز در گازوئیل یافت می شود. انواع فیلتر های سوخت گازوئیل به قرار زیر هستند.

  • فیلتر گازوئیل: از فیلتر گازوئیل در صنایع به شکل سنتی از گذشته دور استفاده می شده است.شکل های سنتی فیلتر گازوئیل دارای کارتریج هایی متشکل از کاغذ های سلولزی بودند که تنها قابلیت جذب ذرات جامد معلق را داشت. این فیلتر های گازوئیل به شکل پیچی مورد استفاده قرار می گرفتند.
  • فیلتر سپراتور گازوئیل: این سری از فیلتر های صنعتی که به فیلتر آبگیر سپراتور نیز شناخته می شوند دارای کارتریج های دو مرحله ای هستند. بدین معنا که کارتریج آنها نه تنها دارای بخش بیرونی سلولزی است بلکه در داخل دارای الیاف مصنوعی بوده که قابلیت جذب و افزایش حجم قطرات ریز آب را داشته که در نهایت با گسترش سایز قطره وزن آن بالا رفته و در داخل مخزنی در پایین فیلتر سپراتور سقوط می کنند.

انواع فیلتر های روغن

روغن های صنعتی با مشخصات مکانیکی مختلف و با اهدا مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. دو مورد از پر کاربرد ترین نوع روغن در صنعت روغن موتور و روغن هیدرولیک می باشد. در حالی که روغن موتور به منظور روانکاری اجزای موتور های احتراق داخلی مورد استفاده قرار می گیرد روغن هیدرولیک به منظور انتقال نیرو و تحت فشار در سیستم های هیدرولیکی مورد استفاده قرار می گیرد. بر همین مبنا نیز انواع مختلفی از فیلتر روغن در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. فیلتر روغن صنعتی اغلب به شکل استوانه ای پیچی مورد استفاده قرار می گیرد هر چند که در ماشین آلات با دبی جریان بسیار بالای روغن مانند دستگاه های تراش گاهی از فیلتر های سطلی یا کارتریجی نیز استفاده می شود.

  • فیلتر روغن موتور Engine Lube filter: روغن در گردش در موتور های بنزینی یا دیزلی اولا به منظور روانکاری موتور و ثانیا با هدف بهبود فرایند خنک کاری مورد استفاده قرار می گیرند. این روغن به جذب آلاینده های موتور که بخشی از آن بر اثر سایش رینگ پیستون در داخل بوش سیلندر به صورت پلیسه های فلزی بوده و برخی به شکل دوده می باشند پرداخته و نیاز به تصفیه دارد. فیلتر روغن موتور اغلب دارای کارتریج های سلولزی بوده و به صورت پیچی با اورینگ متصل می شود. سایز و حجم فیلتر روغن بر حسب دبی جریان روغن مشخص می شود.
  • فیلتر روغن هیدرولیک Hydraulic filter: در سیستم های هیدرولیکی از روغن در فشار بالا برای انتقال نیرو استفاده می شود. انواع جرثقیل ها، لیفتراک ها، گیوتین ها و … دارای جریان روغن هیدرولیک بوده و از فیلتر هیدرولیک نیز در اتصالات استفاده می کنند. فیلتر هیدرولیک اغلب دارای یک کارتریج استوانه ای متشکل از مش های فلزی می باشد تا در برابر دما و فشار بالای جریان سیال مقاومت مناسبی داشته باشد. فیلتر هیدرولیک در دو نوع کم فشار برای اتصال قبل پمپ و پر فشار جهت اتصال بعد از پمپ تولید می شود و اغلب بصورت استوانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. نقش فیلتر هیدرولیک در افزایش طول عمر اجزای سیستم هیدرولیک از جمله آکومولاتور ها بسیار محسوس می باشد.

مطلب پیشنهادی

 اسامی زندان زنان در تهران و حومه

 اسامی زندان زنان در تهران و حومه

 اسامی زندان زنان در تهران و حومه : در سال‌های اخیر، موضوع زندان‌های زنان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *