پنجشنبه , 31 خرداد 1403 - 11:33 قبل از ظهر

معروف ترین موزه های دنیا

معروف ترین موزه های دنیا

در اینجا می خواهیم در مورد معروف ترین موزه های دنیا صحبت کنیم و بدانیم ده موزه ی برتر دنیا کدامند و همین طور بزرگ ترین موزه ها را بشناسیم و بدانیم این موزه ها چرا معروف و این قدر شناخته شده به حساب می آیند .

10 موزه برتر جهان

چه از علاقه مندان به هنرهای زیبا باشید و چه از علاقه مندان به تاریخ، تعداد انگشت شماری موزه وجود دارد که مطمئناً نفس شما را بند می آورد و باید (حداقل یک بار) در طول زندگی خود از آنها دیدن کنید. معتبرترین موزه‌ها و گالری‌های جهان تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای از تماشای بزرگ‌ترین آثار هنری را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهند و در عین حال از مجموعه‌های چشمگیر خود برای نسل‌های آینده محافظت می‌کنند. از نیویورک تا پاریس و از رم تا سنت پترزبورگ، در اینجا لیست من از 10 معروف ترین موزه های دنیا (یا حداقل، آنهایی که بیش از همه مرا تحت تأثیر قرار دادند) با نمایش هایی بی نظیر که هم آموزش می دهند و هم الهام بخش است، آورده شده است .

10. RIJKSMUSEUM، آمستردام، هلند

موزه Rijksmuseum که در قلب میدان موزه آمستردام واقع شده است، یکی از مشهورترین موسسات هنری جهان است. این موزه برای اولین بار در سال 1800 با نام “Nationale Kunstgalerij” افتتاح شد. در آن زمان، این موزه در Huis ten Bosch در لاهه قرار داشت، اما در سال 1808، موزه به پایتخت جدید آمستردام منتقل شد. این موزه 8000 شی از هنر و تاریخ را به نمایش گذاشته است، از مجموع مجموعه 1 میلیون شیء آنها از سال های 1200 تا 2000، حتی اگر زمان کمی برای استراحت داشته باشید، قدم زدن در گالری افتخار به شما نگاهی اجمالی می دهد.

9. پرادو، مادرید، اسپانیا

ساختمانی که امروزه موزه ملی دل پرادو را در خود جای داده است توسط معمار Juan de Villanueva در سال 1785 طراحی شده است. به دستور شاه چارلز سوم برای قرار دادن کابینه تاریخ طبیعی ساخته شد. با این حال، هدف نهایی ساختمان – به عنوان موزه سلطنتی جدید نقاشی ها و مجسمه ها – تصمیم نوه پادشاه، پادشاه فردیناند هفتم بود که توسط همسرش ملکه ماریا ایزابل د براگانزا تشویق شد. پرادو در سال 1819 به روی عموم باز شد و امروزه با 3 میلیون بازدید کننده سالانه و حضور آنلاین که بیش از 10 میلیون بازدید کننده دارد، یکی از محبوب ترین مکان ها در دنیای هنر است.

 آثار متعدد فرانسیسکو گویا، هنرمند مجردی که بیشترین نمایندگی را دارد، و همچنین هیرونیموس بوش، ال گرکو، پیتر پل روبنس، تیتیان، و دیگو ولاسکز، برخی از نکات برجسته این مجموعه هستند.

8. موزه هنرهای مدرن (MOMA)، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

موزه هنر مدرن (MoMA) که در سال 1929 به عنوان یک موسسه آموزشی تأسیس شد، به عنوان برترین موزه هنر مدرن در جهان اختصاص یافته است. موزه این تعهد را با ایجاد، حفظ و مستندسازی مجموعه‌ای با بالاترین مرتبه نشان می‌دهد که سرزندگی، پیچیدگی و الگوهای آشکار هنر معاصر را منعکس می‌کند. از هدیه اولیه هشت چاپ و یک طراحی، مجموعه MoMA به 150000 نقاشی، مجسمه و اشیاء طراحی و همچنین حدود 22000 فیلم، ویدئو، آثار رسانه ای، عکس های فیلم، فیلمنامه و اسناد تاریخی افزایش یافته است.

 این مجموعه شامل آثار هنری معروفی مانند شب پرستاره اثر ونسان ون گوگ، Les Demoiselles d’Avignon اثر پابلو پیکاسو، قوطی سوپ کمبل از اندی وارهول، و خودنگاره فریدا کالو است.

7. موزه های واتیکان، شهر واتیکان، ایتالیا

در حالی که شهر واتیکان خانه هیئت حاکمه کلیسای کاتولیک رومی و رئیس آن، پاپ است، این شهر-دولت کوچک مستقل در رم، جاذبه‌های فرهنگی فراوانی را برای بازدیدکنندگان از هر مذهبی ارائه می‌کند. هیچ بازدیدی از شهر واتیکان بدون بازدید از موزه های مشهور جهانی واتیکان کامل نخواهد بود. آنها آثاری از مجموعه عظیمی را که کلیسای کاتولیک و پاپ در طول قرن ها جمع آوری کرده اند، از جمله چندین مجسمه از مشهورترین مجسمه های رومی و مهمترین شاهکارهای هنر رنسانس در جهان را به نمایش می گذارند.

بیشتر مسافران برای دسترسی به کلیسای سیستین که به خاطر سقف زیبای نقاشی شده توسط میکل آنژ معروف است، از موزه های واتیکان دیدن می کنند.

6. مؤسسه اسمیتسونیان، واشنگتن دی سی، ایالات متحده

موسسه اسمیتسونیان بزرگترین موزه، مجموعه آموزشی و تحقیقاتی جهان است که 19 موزه و ناتی دارد.

باغ وحش اونال این مؤسسه در سال 1846 با سرمایه‌ای از جیمز اسمیتسون انگلیسی (1765-1829) بنا به خواسته‌های او «تحت نام مؤسسه اسمیتسونیان، تأسیسی برای افزایش و انتشار دانش» تأسیس شد. چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد که اگر یک دقیقه شبانه روز را صرف تماشای هر شی در نمایشگاه کنید، در ده سال فقط 10٪ از کل سایت را خواهید دید. بنابراین، عاقلانه است که فقط روی یک یا دو نمایشگاه در دو یا سه موزه مختلف تمرکز کنید.

 بروشور برادران رایت 1903، روح سنت لوئیس، و ماژول فرماندهی آپولو 11 در موزه ملی هوا و فضا در فهرست سطلی اکثر بازدیدکنندگان قرار دارد

5. موزه دولتی هرمیتاژ، سنت پترزبورگ، روسیه

دومین موزه بزرگ هنر در جهان، موزه دولتی هرمیتاژ در سال 1764 تاسیس شد، زمانی که امپراتور کاترین کبیر مجموعه ای چشمگیر از آثار تاجر برلینی یوهان ارنست گوتزکوفسکی را به دست آورد. امروزه، موزه شامل بیش از 3 میلیون اثر هنری و مصنوعات فرهنگ جهانی است. این شامل نقاشی ها، آثار گرافیکی، مجسمه ها، آثار هنری کاربردی، مصنوعات باستان شناسی و اشیاء سکه شناسی است. این مجموعه ها مجموعه بزرگی از شش ساختمان تاریخی را در امتداد خاکریز قصر، از جمله کاخ زمستانی، محل اقامت سابق امپراتوران روسیه، اشغال می کنند.

 اتاق های طلایی گالری گنج، شاهکارهای طلایی از اوراسیا، ساحل دریای سیاه در دوران باستان، و مشرق زمین را به نمایش می گذارد.

4. گالری‌های اوفیزی، فلورانس، ایتالیا

گالری های اوفیزی در فلورانس طبقات اول و دوم یک ساختمان بزرگ را اشغال می کند که بین سال های 1560 و 1580 ساخته شده و توسط جورجیو وازاری طراحی شده است. این شهر به خاطر مجموعه های برجسته مجسمه ها و نقاشی های باستانی (از قرون وسطی تا دوره مدرن) مشهور است. مجموعه نقاشی های قرن چهاردهم و دوره رنسانس شامل برخی از شاهکارهای مطلق است. علاوه بر این، گالری دارای مجموعه ارزشمندی از مجسمه‌ها و مجسمه‌های باستانی از خانواده مدیچی است که راهروها را زینت می‌دهد و از کپی‌های رومی باستان مجسمه‌های یونانی گمشده تشکیل شده است.

 موزه عمدتاً به خاطر نقاشی های هنرمندان ایتالیایی (جوتو، سیمون مارتینی، پیرو دلا فرانچسکا، بیتو آنجلیکو، فیلیپو لیپی، بوتیچلی، مانتگنا، کورجو، لئوناردو، رافائلو، میکل آنژ و کاراواجو) و همچنین بسیاری از آثار گرانبها شناخته شده است. توسط نقاشان اروپایی (عمدتاً آلمانی، هلندی و فلاندری).

3. موزه بریتانیا، لندن، بریتانیا

موزه بریتانیا در لندن در سال 1753 تاسیس شد و درهای خود را در سال 1759 افتتاح کرد. این اولین موزه ملی بود که تمام زمینه های دانش بشری را پوشش می داد و برای بازدیدکنندگان از سراسر جهان باز است. هیچ موزه دیگری مسئول مجموعه هایی با عمق و وسعت، زیبایی و اهمیت نیست. هشت میلیون شیء آن به ما اجازه می‌دهد تا تنوع خارق‌العاده فرهنگ‌های بشری، از جوامع کوچک گرفته تا امپراتوری‌های وسیع را کشف کنیم، شکل‌ها و عبارات بسیاری را که انسان‌ها به هر جنبه‌ای از زندگی داده‌اند، کشف کنیم، و متوجه شویم که آنها چقدر به هم مرتبط هستند.

گالری مصر دارای دومین مجموعه عالی جهان از آثار باستانی مصر در خارج از مصر است، از جمله سنگ روزتا که در سال 196 قبل از میلاد تراشیده شده است.

2. موزه هنر متروپولیتن، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

موزه هنر متروپولیتن شهر نیویورک، که به زبان محاوره ای «مت» نامیده می شود، بزرگترین موزه هنر در ایالات متحده است. این موزه با ارائه بیش از 5000 سال هنر از سراسر جهان برای تجربه و لذت بردن همه، در دو مکان نمادین در شهر نیویورک زندگی می کند: خیابان پنجم Met و The Met Cloisters. The Met از زمان تأسیسش در سال 1870 همیشه آرزو داشته است که چیزی بیش از گنجینه ای از اشیاء کمیاب و زیبا باشد. هر روز، هنر در گالری‌های موزه و از طریق نمایشگاه‌ها و رویدادهای آن زنده می‌شود و ایده‌های جدید و ارتباطات غیرمنتظره را در طول زمان و فرهنگ‌ها آشکار می‌کند.

Met برای نقاشی های اروپایی خود (آثار بوتیچلی، رامبراند، ورمیر، دگا، رودن، و غیره …)، مجموعه مصری، و نقاشی های آمریکایی شناخته شده است.

1. لوور، پاریس، فرانسه

بازدید از لوور و مجموعه‌های آن به بازدیدکنندگان امکان می‌دهد هنر غربی از قرون وسطی تا ۱۸۴۸ و همچنین تعداد زیادی از تمدن‌های باستانی را کشف کنند. با این حال، تاریخ دیگری را نیز برای کاوش ارائه می دهد. کاخ بزرگی که موزه را در خود جای داده است، که قدمت آن به اواخر قرن دوازدهم بازمی گردد، یک درس واقعی در معماری است: از سال 1200 تا 2011، نوآورترین معماران به نوبه خود ساخته و توسعه داده اند.

موزه لوور. این اقامتگاه سلطنتی که تا سال 1870 مقر قدرت بود، همچنین محل استقرار سران دولت فرانسه بود و یکی از پس‌زمینه‌های مهم تاریخ پاریس و فرانسه است.

بزرگترین موزه جهان در سال 2022 کدام است؟

موزه بزرگ مصر، جیزه . وقتی موزه بزرگ مصر در نوامبر 2022 افتتاح شد، بزرگترین موزه در جهان خواهد بود که به یک تمدن اختصاص یافته است. این هتل در جیزه، در فاصله ای نزدیک از اهرام بزرگ و 40 دقیقه رانندگی از پایتخت، قاهره، واقع شده است.

3 موزه محبوب اروپا کدامند؟

برخی از بهترین موزه های اروپا عبارتند از موزه بریتانیا، لوور و موزه پرادو. این موزه ها در اروپا همگی به خاطر مجموعه هایشان شهرت جهانی دارند و تجربه فرهنگی منحصر به فردی را به مسافران ارائه می دهند.

معرفی موزه بریتانیا به صورت کامل و جامع کلیک کنید. 

مطلب پیشنهادی

معرفی بهترین جاذبه‌های گردشگری بابلسر+ عکس و توضیحات

بابلسر یکی از زیباترین شهرهای ساحلی ایران و استان مازندران است که به‌دلیل وجود جاذبه‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *