شنبه , 1 اردیبهشت 1403 - 2:05 قبل از ظهر

سم قورباغه

سم قورباغه

قورباغه دارتی سمی (معروف به قورباغه سمی دارت ، قورباغه سمی یا قبلاً قورباغه فلش سمی نیز شناخته می شود) نام رایج گروهی از قورباغه ها در خانواده Dendrobatidae است که بومی مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی هستند. این گونه ها روزانه هستند و غالباً دارای بدن روشن هستند. این رنگ آمیزی روشن با سمیت گونه ها ارتباط دارد و آنها را آپوزماتیک می کند. برخی از گونه های خانواده Dendrobatidae دارای رنگ آمیزی بسیار درخشان همراه با سمیت بالا هستند ، در حالی که برخی دیگر دارای رنگی رمزنگاری شده با حداقل یا بدون میزان سمیت مشاهده شده هستند و سم قورباغه دارند . علت این که برخی گونه ها سمیت زیادی دارندرا می توان نشات گرفته از رژیم غذایی آن ها بدانیم ، خوردن مورچه ها ، کنه ها و موریانه ها باعث ایجاد سم قورباغه می شوند . با این حال گونه های دیگر ، که دارای رنگ آمیزی رمزگونه و سمیت کم و بدون هیچ گونه سمی هستند ، طعمه های بسیار بیشتری را می خورند. بسیاری از گونه های این خانواده به دلیل تعدی به زیرساخت های انسانی به زیستگاه هایشان تهدید می شوند.

انواع قورباغه سمی

از بیش از 170 گونه ،قورباغه سمی موجود است که سم قورباغه دارند و فقط چهار گونه برای این منظور استفاده شده است (گیاهان curare بیشتر استفاده می شود) ، همه از تیره Phyllobates است ، که با اندازه نسبتاً بزرگ و سمیت بالا مشخص می شود اعضای آن اکثر گونه های قورباغه های دارت سمی کوچک هستند ، گاهی اوقات کمتر از 1.5 سانتی متر (0.59 اینچ) طول بزرگسال آن ها است ، و طول تعداد کمی از آنها تا 6 سانتی متر (2.4 اینچ) می رسد. وزن آنها 1 اونس است. به طور متوسط  بیشتر قورباغه های دارت سمی دارای رنگ روشن هستند و برای هشدار به شکارچیان بالقوه الگوهای آپوزماتیک را نشان می دهند. رنگ روشن آنها با سمیت و میزان آلکالوئیدها ارتباط دارد. به عنوان مثال ، قورباغه های جنس Dendrobates دارای مقادیر زیادی آلکالوئید هستند ، در حالی که گونه های Colostethus رنگی رمزنگاری شده دارند و سمی نیستند.

علت رنگ روشن قورباغه های سمی

قورباغه های دارت سمی مثالی از ارگانیسم آپوزماتیک هستند این بدان معنیست که رنگ روشن آنها تبلیغ ناخوشایند برای شکارچیان بالقوه است که نشان می دهند قورباغه سمی می باشد . در حال حاضر تصور می شود که آپوزماتیسم حداقل چهار بار در خانواده دارت های سمی با توجه به درختان فیلوژنتیک سرچشمه گرفته باشد و از آن زمان قورباغه های دندروباتید تحت واگرایی های چشمگیر – چه بین نوع و چه در رنگ آمیزی آپوزماتیک خود قرار گرفته اند. این با توجه به ماهیت وابسته به فرکانس این نوع مکانیسم دفاعی تعجب آور است.

روش نگهداری تخم ها در این قورباغه ها

قورباغه های بالغ تخمهای خود را در مکانهای مرطوب ، از جمله روی برگها ، در گیاهان ، در میان ریشه های در معرض ، و جاهای دیگر قرار می دهند. هنگامی که تخمها بیرون می آیند ، بزرگسالان قلک ها را یکی یکی به آب مناسب یا استخر یا آب جمع شده در گلو بروملیادها یا گیاهان دیگر برمی گردانند. قورباغه ها تا زمانی که دگرگونی شوند ، در بعضی از گونه های تغذیه شده با تخمهای غیر بارور که در فواصل منظم و توسط گیاه تغذیه می شوند ، در آنجا می مانند .

سم قورباغه چگونه است ؟

در اصل سم قورباغه در دارت های دنده نخل تیز با برخی از قوی ترین سموم در جهان طبیعی پوشانده شده اند: ترشحات قورباغه های دارت سمی. … هر قورباغه حدود یک میلی گرم باتراوتوکسین دارد که برای از بین بردن بیش از 20000 موش یا 15 مرد بزرگ کافی است. سمی تر از کورار است و هزار برابر کشنده تر از سیانور است.

لمس سم قورباغه

طبق گفته iNaturalist کاملا سمی است و در صورت مصرف  اگر یکی بخورید می میرید. اما وقتی نوبت به مرگ می رسد – به نظر نمی رسد این موارد بلافاصله کشنده باشند. در عوض ، سموم قورباغه ای دارت سمی آبی باعث می شود “درد ، گرفتگی و سفتی هنگام لمس آن به شما دست دهد .

سرعت کشندگی سم قورباغه

در مورد سم قورباغه می توان گفت ، سم معادل دو دانه نمک برای کشتن یک نفر کافی است. این سم به طور دائم از انتقال تکانه های اعصاب جلوگیری می کند که منجر به نارسایی قلبی می شود. مرگ در کمتر از 10 دقیقه اتفاق می افتد و هیچ درمانی وجود ندارد.

سم در قورباغه های مختلف

البته لازم است این نکه را نیز در مورد سم قورباغه بگوییم که اکثر گونه های قورباغه های سمی سمی محسوب می شوند اما کشنده نیستند. سم موجود در پوست آنها در صورت لمس یا خوردن می تواند باعث تورم ، حالت تهوع و فلج شود بدون اینکه لزوماً کشنده باشد. … به عنوان مثال ، قورباغه دارت سمی طلایی دارای پوستی سمی با سم کافی برای از بین بردن 10 مرد بزرگ است .

چگونگی عملکرد سم قورباغه

آنها فقط در صورتی خطرناک هستند که شما را گاز بگیرند و سم خود را به جریان خون تزریق کنند. قورباغه سم طلایی چنین محدودیتی ندارد. این ماده سم خود را در غدد زیر پوست خود نگه می دارد ، بنابراین هر انسان بی احتیاطی را که نیش می زند بلافاصله دچار مشکل می شود.

آیا یک قورباغه دارت سمی می تواند یک فیل را بکشد؟

قورباغه های سمی دارت در سراسر جهان به عنوان یکی از کشنده ترین حیوانات روی زمین شناخته می شوند. سم برخی از قورباغه های Golden Poison-Dart برای کشتن دو فیل بزرگ گاو نر (ظاهرا) کافی است.

مرگبارترین قورباغه در جهان چیست؟

قورباغه سمی طلایی

قورباغه سمی طلایی یکی از سمی ترین حیوانات روی زمین محسوب می شود. یک نمونه واحد به اندازه دو اینچ دارای سم کافی برای کشتن ده مرد بزرگ است. مردم بومی Emberá کلمبیا از قرنها قبل از سموم زهرآگین خود برای شلیک گلوله دارت خود استفاده کرده اند ، از این رو نام این گونه است.

طول عمر قورباغه های سمی

در طبیعت ، Blue Poison Dart قورباغه ها 4-6 سال زندگی می کنند. در اسارت ، آنها می توانند تا 12 سال زنده بمانند.

اگر قورباغه ای را بکشید چه اتفاقی می افتد؟

مردم مائوری معتقدند که کشتن یک قورباغه می تواند سیلاب و باران شدید به بار آورد ، اما برخی قبایل آفریقایی می گویند که مرگ قورباغه خشکسالی به همراه خواهد داشت. برای مصریان باستان ، الهه سر قورباغه هکت نمادی از باروری و تولد بود. اگر می خواهید باردار شوید ، یک قورباغه را لمس کنید.

آیا قورباغه های دارت سمی می خوابند؟

قورباغه های سمی برای تغذیه از بی مهرگان کوچک مختلف شکار می کنند ، از جمله مگس ، مورچه ، سوسک ، عنکبوت ، کنه ، کرم مگس و کتان. آنها روزانه هستند به این معنی که روزها تغذیه می کنند و شب ها می خوابند.

سمی ترین حیوان جهان چیست؟

مار داخلی تایپان

سمی ترین حیوان جهان برای انسان ها: مار داخلی Taipan. یک لقمه از مار داخلی تایپان دارای سم کافی برای کشتن 100 انسان بالغ است! از نظر حجم ، سمی ترین حیوان در جهان برای انسان است.

آیا قورباغه های دارت حیوانات خانگی خوبی هستند؟

قورباغه های دارت سمی یکی از رنگارنگ ترین و جذاب ترین حیوانات خانگی در خزندگان و دوزیستان هستند. این قورباغه ها تعاملات جالب و متنوعی را از خود نشان می دهند و برخی از پیچیده ترین رفتارهای تولید مثل در سرگرمی را دارند .

آیا همه قورباغه ها سمی دارند؟

همه قورباغه ها غدد سمی در پوست خود دارند. اما همان طور که در بالاتر هم گفتیم کشنده می توانند نباشند… سمی ترین قورباغه سمی طلایی است که هر کدام به اندازه کافی سم برای کشتن هشت نفر دارد. وزغ ها نیز از سم استفاده می کنند. در پشت چشم آنها یک جفت غده سمی وجود دارد که غدد پاروتوئید نامیده می شوند.

آیا قورباغه های سمی می توانند خود را مسموم کنند؟

قورباغه های سمی در واقع سم خود را ایجاد نمی کنند: آنها این ماده را از خوردن کنه ها و مورچه ها به دست می آورند. رنگ های روشن سپس به هر حیوان شکارچی احمقانه آنقدر هشدار می دهد که لقمه اش را بخورد. … برخی از قورباغه های سمی دارای ترکیبی شبیه مرفین به نام اپی باتیدین هستند که درست مانند ترکیب استیل کولین که پیام هایی را بین سلولهای عصبی ارسال می کند ، عمل می کند.

مطلب پیشنهادی

 عوارض واکسن گربه چیست

 عوارض واکسن گربه چیست

عوارض واکسن گربه چیست :واکسیناسیون گربه‌ها به عنوان یکی از سیاست‌های حیاتی حفظ سلامت حیوانات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *