یکشنبه , 31 تیر 1403 - 8:46 قبل از ظهر
دیابت بارداری چه علائمی دارد

دیابت بارداری چه علائمی دارد

دیابت بارداری یک مشکلی است که در طول دوره بارداری رخ می‌دهد. این مشکل اغلب به عنوان دیابت بارداری یا دیابت بارداری نوع دوم شناخته می‌شود. در این حالت، سطح قند خون در زن باردار به طور موقت افزایش می‌یابد.
علل اصلی دیابت بارداری عبارتند از افزایش هورمون‌های تولید شده توسط پلاسنتا ، کاهش حساسیت انسولین (هورمون کنترل قند خون) و ژنتیک. این مشکل می‌تواند برای مادر و جنین مشکلاتی ایجاد کند، از جمله افزایش خطر دیابت نوع دو در آینده برای مادر و کودک، افزایش خطر پیش‌ آگهی‌های زایمانی و وزن زیاد هنگام تولد برای نوزاد. چنانچه مایل هستید بدانید دیابت بارداری چه علائمی دارد با ما همراه باشید .

راهنمای تشخیص دیابت بارداری

برای تشخیص دیابت بارداری، زنان باردار به طور معمول در هفته‌های 24-28 بار دیابتی تحت آزمون قند خون پس از خوردن قرار می‌گیرند. در صورت تشخیص دیابت بارداری، معمولاً با رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی کنترل می‌شود. در موارد نیاز، ممکن است به انسولین یا داروهای خوراکی نیاز باشد.
مهم است که زنان باردار با دیابت بارداری تحت نظر پزشک قرار گیرند تا مشکلات پیش‌آمده را کنترل کنند و اطمینان حاصل شود که سلامت خود و نوزاد در خطر نیستند.

علائم دیابت بارداری

علائم دیابت بارداری ممکن است به طور مشخص وجود نداشته باشند یا بسیار نامشخص باشند. اما در برخی موارد، ممکن است زنان باردار علائم زیر را تجربه کنند:
 1.  عطش افزایش یافته: افزایش تشنج آب و مایعات ناشی از افزایش قند خون می‌تواند منجر به افزایش عطش شود.
 2.  ترشح بیشتر ادرار: ترشح بیشتر ادرار نیز ممکن است یک علامت باشد. این به دلیل افزایش قند خون و تلاش بدن برای از بین بردن آن از طریق ادرار است.
 3.  عفونت های مکرر: تحقیقات نشان داده که ابتلا به دیابت خطر عفونت را افزایش می دهد .
 4.  کاهش وزن ناشی از توده بدنی با وجود اشتهای زیاد : در برخی موارد، بخصوص اگر قند خون به اندازه کافی کنترل نشود، ممکن است زنان باردار وزن کمتری پیدا کنند.
 5. تاری دید : یکی دیگر از علايم دیابت بارداری تاری دید می باشد به دلیل تغیرات هورمون ها .
 6. خستگی : خستگی بیش از حد خبر نی یک زنگ هشدار است که باید به پزشک مراجعه کنید .

در ادامه با ما همراه باشید تا به توضیح کامل دیابت بارداری چه علائمی دارد بپردازیم . 

1- عطش افزایش یافته

تشنگی در طول بارداری امری طبیعی است، زیرا برای افزایش حجم خون و کمک به کلیه‌ها در دفع مواد اضافی، نیاز به مصرف بیشتر آب دارید. اما باید توجه داشته باشید که افزایش تشنگی یکی از علائم دیابت، از جمله دیابت بارداری، می‌تواند باشد. زمانی که قند خون بالا باشد، بدن تلاش می‌کند آب بیشتری را از سلول‌ها جذب کند تا قند را رقیق کند. این ممکن است منجر به افزایش تشنگی شود.

در دوران بارداری، توصیه می‌شود روزانه حداقل ۱۰ لیوان آب مصرف کنید تا از کم آبی جلوگیری کنید. اگر به مقدار بیشتری آب نیاز دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین راهکار را برای شما تعیین کند.

2-ترشح بیشتر ادرار

ترشح زیاد ادرار در دوران ابتلا به دیابت بارداری یک علامت معمول است. در این بیماری، بدن بیشترین تلاش را برای دفع قند اضافی از طریق ادرار انجام می‌دهد. به همین دلیل، افزایش ترشح ادرار امری طبیعی و شایع در این وضعیت است. برای مدیریت و کنترل بهتر دیابت بارداری و کاهش ترشح ادرار، همکاری مستمر با پزشک و پیروی از برنامه درمانی او بسیار مهم است.

3-عفونت های مکرر

تحقیقات نشان می‌دهند که افراد مبتلا به دیابت، در خطر بیشتری قرار دارند تا عفونت‌ها را تجربه کنند. بارداری نیز باعث افزایش خطر عفونت‌های واژینال و مسیر ادراری در خانم‌ها می‌شود، و اگر دیابت بارداری داشته باشند، این خطر بیشتر افزایش می‌یابد. این افزایش خطر به دلیل این است که باکتری‌ها و قارچ‌ها از گلوکز در خون تغذیه می‌کنند و افزایش قند خون می‌تواند به رشد آن‌ها کمک کند. همچنین، قند خون بالا ممکن است به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند و توانایی مقابله با عفونت‌ها را کاهش دهد. اگر علائم عفونت پس از بارداری ادامه دارد، حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا علت اصلی مشکل مشخص شود.

4- کاهش وزن ناشی از توده بدنی با وجود اشتهای زیاد

رابطه بین وزن و دیابت بارداری واقعی است. بر اساس تحقیقات، خانم‌هایی که به دیابت بارداری مبتلا می‌شوند، معمولاً قبل از بارداری اضافه وزن داشته یا چاق بوده‌اند. بنابراین، اهمیت حفظ وزن سالم قبل از بارداری و کنترل وزن در طول بارداری بیش از پیش مشخص می‌شود. اما باید توجه داشته باشید که کاهش وزن در طول بارداری باید تحت نظر پزشک باشد و به هیچ عنوان خودسرانه انجام نشود.

در دیابت، زمانی که سلول‌ها نمی‌توانند قند را به عنوان منبع انرژی استفاده کنند، بدن به شکل غلطی گرسنگی را تحریک می‌کند و اشتها را افزایش می‌دهد. این موضوع می‌تواند به یک چرخه نادرست منجر شود و باعث کاهش وزن شود، زیرا غذاهای مصرفی به درستی استفاده نمی‌شوند و از طریق ادرار دفع می‌شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که خانم‌های چاقی که به دلیل دیابت بارداری دچار کاهش وزن می‌شوند، نوزادهایی با جثه بزرگ‌تر دارند و بیشتر دچار زایمان زودرس می‌شوند.

5- تاری دید

در دیابت بارداری، اختلال‌های هورمونی باعث تنظیم نامناسب قند خون می‌شوند. تشخیص این مشکل معمولاً از طریق علائمی که به شکل شایع در دوران بارداری رخ می‌دهند، دشوار است. به همین دلیل، آزمایش تشخیص دیابت بارداری بسیار اهمیت دارد. در این آزمایش، خانم باردار به مصرف یک مایع شیرین تحتاج دارد تا بررسی شود که چگونه بدنش با قند برخورد می‌کند.

بعضی از نشانه‌ها هم وجود دارند که اگر آن‌ها را تجربه کردید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. یکی از این نشانه‌ها تاری دید است. وقتی سطح گلوکز خون بالا باشد، تاثیرات آن بر روی ساختار چشم قابل مشاهده است و تمرکز دید را کاهش می‌دهد. اگر تازه‌اگر یا پس از وعده‌های غذایی بزرگ دچار مشکلات دیدیزی که ممکن است به خاطر قند خون بالا باشد، این موضوع نشان دهنده وجود مشکلی است. در این صورت، باید سریعاً با پزشکتان تماس بگیرید تا سطح قند خونتان کنترل شود و دیدتان به حالت عادی بازگردد.

6 ـ خستگی

خستگی زیاد در دیابت بارداری ناشی از تغییرات هورمونی است که در این دوره رخ می‌دهد. هورمون‌های بارداری مثل هورمون آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) و کورتیزول تراز قند خون را تنظیم می‌کنند. این تغییرات هورمونی می‌توانند به خستگی و کاهش انرژی منجر شوند.

علاوه بر این، تغذیه مناسب و پایداری در سطح قند خون بسیار مهم است. افزایش و کاهش ناگهانی قند خون می‌تواند احساس خستگی را شدت ببخشد.

در نهایت، بارداری به طور کلی می‌تواند به افزایش خستگی منجر شود زیرا بدن برای حمایت از جنین انرژی بیشتری مصرف می‌کند. این همراه با تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی در دوران بارداری، می‌تواند خستگی را افزایش دهد.

دیابت بارداری

جنبه های مختلفی از هیپرگلیسمی در بارداری وجود دارد که شامل دیابت نوع 1 یا 2 از قبل در بارداری و دیابت بارداری است. بروز این شرایط در حال افزایش است و با افزایش احتمال پیامدهای نامطلوب پری ناتال مانند ماکروزومی، آسیب های هنگام تولد و هیپوگلیسمی همراه است.
 علاوه بر این، زنان مبتلا به دیابت در دوران بارداری از خطر بیشتری برای زایمان زودرس، عوارض زایمان و سزارین های ناخواسته رنج می برند. اختلالات غدد درون ریز مرتبط با متابولیسم گلوکز مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک از عوامل خطر اصلی برای ابتلا به دیابت بارداری هستند. تا به امروز، نقش پیشگیری از طریق تشخیص زنانی که در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستند و همچنین کسانی که دیابت ناشناخته در بارداری دارند، جنبه حیاتی دارد.

 

دیابت بارداری چه علائمی دارد

در این مقاله بخوانید : عوارض دیابت بر روی رابط جنسی

خطرات دیابت بارداری برای جنین

 دیابت بارداری می‌ تواند چنانچه تحت درمان و پیشگیری قرار نگیرد برای جنین خطرناک باشد همان طور که گفته شد اگر به درستی مدیریت نشود. وضعیت کنترل شده دیابت بارداری معمولاً مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند. اما اگر قند خون به طور مداوم بالا بماند و مدیریت نشود، می‌تواند به مشکلاتی منجر شود.
        برخی از خطرات دیابت بارداری برای جنین عبارتند از:
1. بزرگی نوزاد (ماکروسومی): قند خون بالا می‌تواند منجر به رشد بیش از حد نوزاد در رحم شود که می‌تواند مشکلات زایمانی و تولدی ایجاد کند.
2. پیش‌آگهی زایمانی: دیابت بارداری می‌تواند خطر پیش‌آگهی زایمانی را افزایش دهد، که ممکن است نیاز به زایمان زودرس داشته باشد.
3. افزایش خطر مشکلات قلبی و عروقی: نوزادان متعددی از مشکلات قلبی و عروقی را ممکن است در دوره‌های بعدی زندگی تجربه کنند.
4. افزایش خطر دیابت نوع دو در آینده: مادرانی که دیابت بارداری داشته‌اند، در آینده با خطر ابتلا به دیابت نوع دو درگیر می‌شوند.
با انجام آزمون‌ها و تشخیص دقیق، و با پیگیری منظم از سوی پزشک، می‌توان این خطرات را کاهش داد و به سلامتی جنین و مادر کمک کرد.

هورمون مسئول دیابت بارداری

 انسولین هورمونی است که توسط پانکراس ترشح می‌شود و منجر به کاهش سطح قند در جریان خون می‌شود. در بارداری، هورمون هایی که از جفت ترشح می شوند، بدن مادر را کمتر به انسولین پاسخ می دهند. این به عنوان مقاومت به انسولین شناخته می شود.

خطرارت دیابت بارداری برای مادر

 اگر دیابت بارداری دارید، احتمال ابتلا به پره اکلامپسی بیشتر است، یعنی زمانی که در نیمه دوم بارداری دچار فشار خون بالا و پروتئین بیش از حد در ادرار می شوید.
پره اکلامپسی می تواند مشکلات جدی یا تهدید کننده زندگی برای شما و کودکتان ایجاد کند. تنها راه درمان پره اکلامپسی زایمان است. اگر به پره اکلامپسی مبتلا هستید و به هفته 37 بارداری رسیده اید، ممکن است پزشک بخواهد نوزادتان را زودتر به دنیا بیاورد. قبل از 37 هفته، شما و پزشکتان ممکن است گزینه های دیگری را برای کمک به رشد هر چه بیشتر کودک قبل از تولد در نظر بگیرید. پیوند خارجی NIH درباره پره اکلامپسی بیشتر بدانید.
دیابت بارداری ممکن است شانس شما را برای داشتن پیوند خارجی سزارین، که سزارین نیز نامیده می شود، افزایش دهد، زیرا ممکن است جنین شما بزرگ باشد. سزارین یک جراحی بزرگ است.
اگر دیابت بارداری دارید، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در مراحل بعدی زندگی شما بیشتر است. با گذشت زمان، داشتن گلوکز بیش از حد در خون می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند رتینوپاتی دیابتی، بیماری قلبی، بیماری کلیوی و آسیب عصبی شود. می‌توانید برای کمک به جلوگیری یا تأخیر تایپ اقداماتی انجام دهید .
دیابت بارداری چه علائمی دارد

در دیابت بارداری، به طور کلی  خطراتی که  مادر را تحدید می‌ کند عبارتند از  :

1. پیش‌آگهی زایمانی: دیابت بارداری می‌تواند خطر پیش‌آگهی زایمانی (زایمان زودرس و ناگهانی) را افزایش دهد، که ممکن است به مشکلات جدی مانند نیاز به مداخله جراحی منجر شود.
2. ارتفاع فشار خون: دیابت بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود که مشکلات قلبی و عروقی را ایجاد کرده و خطر افزایشی از پیش‌آگهی زایمانی را به همراه داشته باشد.
3. عفونت‌های ادراری: زنان باردار با دیابت بارداری به عفونت‌های ادراری حساس‌تر هستند که می‌تواند به مشکلات جدی منجر شود.
4. کم‌خونی (آنمیا): مصرف طولانی‌مدت قند خون بالا می‌تواند به کم‌خونی منجر شود که انرژی کافی به مادر و نوزاد نمی‌رساند.
5. خطر عفونت‌های جلدی: دیابت می‌تواند باعث خشکی و ترک‌های پوستی شود که در نهایت به عفونت‌های جلدی منجر می‌شود.
مهم است که زنان باردار با دیابت بارداری مراقبت‌های پزشکی منظم داشته باشند تا خطرات احتمالی را کاهش دهند و سلامت خود و نوزادشان را حفظ کنند.

دلایل ابتلا به دیابت بارداری

زنان بارداری که نمی توانند انسولین کافی در اواخر بارداری تولید کنند، دچار دیابت بارداری می شوند. اضافه وزن یا چاقی با دیابت بارداری مرتبط است. زنانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند ممکن است در زمان بارداری مقاومت به انسولین داشته باشند.
 مهمتر از جستجوی علائم و نشانه های دیابت بارداری، دانستن اینکه آیا در معرض خطر هستید یا خیر اساسی تر می باشد . برخی از زنان ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری باشند، از جمله:
 •  زنان بالای 25 سال
 •  سابقه خانوادگی دیابت نوع 2
 •  سابقه شخصی پیش دیابت
 •  دیابت بارداری در بارداری های قبلی
 •  اضافه وزن یا چاق

دیابت بارداری از چه زمانی در بارداری شروع می شود؟

 دیابت بارداری معمولا در اواسط بارداری ظاهر می شود. پزشکان اغلب بین هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری آن را آزمایش می کنند. اغلب دیابت بارداری را می توان با خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم کنترل کرد. گاهی اوقات یک زن مبتلا به دیابت بارداری نیز باید انسولین مصرف کند.

راهکار های پیشگیری از دیابت بارداری

یکی دیگر از اطلاعت مهمی که به غیر از دانستن دیابت بارداری چه علائمی دارد می تواند به شما کمک کند اطلاعات پیشگیرانه در این زمینه می باشد .  شما نمی توانید به طور کامل از دیابت بارداری جلوگیری کنید، اما کارهای خاصی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید، از جمله: خوردن غذای سالم ،داشتن فعالیت بدنی و کاهش وزن بیش از حد قبل از بارداری.

۸ علامت هشدار دهنده دیابت بارداری چیست؟

 1.  احساس تشنگی بیشتر از حد معمول.
 2.  اغلب ادرار کردن.
 3.  کاهش وزن بدون تلاش
 4.  وجود کتون در ادرار …
 5.  احساس خستگی و ضعف.
 6.  احساس تحریک پذیری یا تغییرات خلقی دیگر.
 7.  داشتن تاری دید
 8. داشتن زخم هایی که دیر ترمیم می شوند

آیا مصرف زیاد قند می تواند باعث دیابت بارداری شود؟

در ادامه ی مقاله ی دیابت بارداری چه علائمی دارد  ؟ می رسیم به مصرف زیاد قند در دوران بارداری . از آنجایی که غذاها و نوشیدنی های شیرین معمولاً کالری زیادی دارند، این بدان معناست که اگر به طور منظم کالری بیشتری نسبت به نیاز بدن خود دریافت کنید، می توانید وزن اضافه کنید، که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 یا بارداری را افزایش می دهد.

تغذیه مناسب افراد مبتلا به دیابت بارداری

دیابت بارداری چه علائمی دارد

 

تغذیه در دیابت بارداری بسیار مهم است، زیرا کنترل قند خون از طریق رژیم غذایی میسر می‌شود. در ادامه ی مقاله ی دیابت بارداری چه علائمی دارد مشاوره‌های تغذیه برای دیابت بارداری آورد شده است:

1. مصرف کربوهیدرات معقول: مصرف کربوهیدرات باید توسط پزشک مشاوره شود. انتخاب کربوهیدرات با شکلات کم و مصرف آرام و متعادل آنها مهم است تا جلوگیری از افزایش قند خون.

2. مصرف فیبر: مصرف مواد غذایی حاوی فیبر (مانند میوه‌ها، سبزیجات، و غلات کامل) تشویق می‌شود زیرا می‌تواند تأثیر مثبتی بر کنترل قند خون داشته باشد.

3. مصرف پروتئین: پروتئین‌های مرغوب مانند گوشت سفید، ماهی، تخم مرغ، و سویا می‌توانند جزء رژیم غذایی باشند. از پروتئین‌های پرچرب و پرقند خودداری کنید.

4. مصرف مکمل‌های ویتامین و معدنی: مصرف مکمل‌های ویتامین D، کلسیم، و اسید فولیک اهمیت دارد و ممکن است پزشک شما توصیه‌های خاصی در این زمینه داشته باشد.

5. مدیریت اندازه قسمت‌های غذایی: مصرف غذاها به اندازه مناسب می‌تواند کنترل قند خون را تسهیل کند. پیگیری دقیق از اندازه قسمت‌های غذایی توسط متخصص تغذیه یا پزشک اهمیت دارد.

6. مانیتور کردن قند خون: باید مانیتور کننده قند خون را به توصیه پزشک خود استفاده کنید تا بفهمید چگونه مخفی انجام می‌دهید و رژیم غذایی‌تان را تنظیم کنید.

7. مدیریت وزن: اگر چاق هستید، کاهش وزن می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند. اما باید این کاهش وزن تحت نظر پزشک باشد.

همچنین، مهم است که همیشه با پزشک یا متخصص تغذیه خود در مورد نیازها و رژیم غذایی خود مشورت کنید، زیرا هر فرد و وضعیت دیابت بارداری ممکن است متفاوت باشد.

درمان دیابت بارداری

ما در ادامه ی مقاله ی دیابت بارداری چه علائمی دارد  ؟ به درمان دیابت بارداری اشاره خواهیم نمود پس با ما همراه باشید .  درمان دیابت بارداری نیازمند نظارت دقیق پزشک و تطابق با سطح قند خون در طول روز است. اعتماد به نظرات پزشک بسیار مهم است. اغلب، پزشک توصیه می‌کند که قبل و بعد از وعده‌های غذایی آزمایش قند خون انجام دهید و با تغذیه سالم و ورزش، تلاش کنید تا سطح قند خون را کنترل کنید. اگر لزوم داشته باشد، انسولین ممکن است به برنامه درمانی اضافه شود. همچنین، ابزارهای اندازه‌گیری گلوکز ممکن است به شما توصیه شود تا بتوانید قند خون خود را نظارت کنید. زمان تزریق انسولین باید توسط پزشک مشخص شود و او نیز به شما توصیه‌هایی خواهد داد که در صورت بالا یا پایین بودن نادرست سطح قند خون چه اقداماتی انجام دهید.

اولین علائم دیابت چیست؟

 اگر هر یک از علائم دیابت زیر را دارید، برای آزمایش قند خون خود به پزشک مراجعه کنید:
 •  ادرار کردن (بیف کردن) زیاد، اغلب در شب.
 •  خیلی تشنه هستند
 •  بدون تلاش وزن کم کنید.
 •  خیلی گرسنه هستند
 •  تاری دید داشته باشید.
 •  دست یا پا بی حس یا گزگز داشته باشید.
 •  خیلی احساس خستگی کنید
 • پوست بسیار خشکی داشته باشید.

جمع بندی کلی :

دیابت بارداری به افزایش موقت قند خون در زنان باردار می‌گویند. این اتفاق به خاطر تغییرات هورمونی در دوره بارداری و کاهش حساسیت به انسولین رخ می‌دهد، که می‌تواند باعث مشکلاتی برای مادر و نوزاد شود. زنانی که به دیابت بارداری مبتلا می‌شوند، در خطر بیشتری برای مشکلات پیش‌آمده مانند بزرگی نوزاد، پیش‌آگهی‌های زایمانی و دیابت نوع دو در آینده قرار دارند. بنابراین، تشخیص و مدیریت صحیح این وضعیت بسیار مهم است.
برای تشخیص دیابت بارداری، آزمون قند خون در هفته‌های 24-28 بار برای زنان باردار توصیه می‌شود. اگر نتایج آزمون نرمال نباشند، ممکن است نیاز به تغییرات در رژیم غذایی و یا حتی مصرف داروها باشد. در برخی موارد، به انسولین نیز نیاز ممکن است.
اگر شما یا کسی که می‌شناسید به دیابت بارداری مبتلا شده‌اید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند برنامه مدیریتی مناسب برای کنترل قند خون و محافظت از سلامت شما و نوزادتان داشته باشد .‌

مطلب پیشنهادی

 درمان خروپف با روغن بنفشه

 درمان خروپف با روغن بنفشه

 درمان خروپف با روغن بنفشه : اختلال خروپف، یک مشکل پوستی مزمن است که معمولاً …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *