شنبه , 29 اردیبهشت 1403 - 10:30 قبل از ظهر

بزرگترین سونامی تاریخ در کجا بوده است ؟

سونامی چیست ؟

قبل از بررسی اینکه بزرگتری سونامی تاریخ زمین کجا بوده است بهتر است که اول بدانیم سونامی چیست و چگونه به وجود می اید …

سونامی در واقع لرزش شدید آب دریاست که بدنبال زمین‌لرزه‌های زیر دریا شکل می‌گیرد. یعنی اگر زمین‌لرزه‌ای در زیر آب رخ دهد، انرژی حاصل از آن در اقیانوس آزاد شده و موجب وقوع امواج بزرگ سونامی می‌شود. این امواج سهمگین وقتی به ساحل برسند ویرانی‌های بسیاری را به بار خواهند آورد.

تسونامی زمانی شروع می‌شود که حجم وسیعی از آب به‌سرعت بالا برود. این حرکتِ سریع می‌تواند در نتیجهٔ یک زلزلهٔ زیرآبی رخ دهد یا بر اثر لغزیدن صخره، یا یک انفجار آتشفشانی یا هر حادثهٔ دیگری که انرژی زیادی دارد، ایجاد شود.

 

بزرگترین سونامی تاریخ

بزرگترین سونامی تاریخ در خلیج لیتویا (Lituya) در آلاسکا با ارتفاع 1720 پا رخ داده است 

بزرگترین سونامی زمین در شب نهم ژوئیه سال 1958 ، زمین لرزه ای در امتداد گسل Fairweather در آلاسکا پان handle حدود 40 میلیون متر مکعب (30.6 میلیون متر مکعب) سنگی با ارتفاع بسیار بلند در بالای ساحل شمال شرقی خلیج Lituya را لرزاند و تحت تاثیر قرار داد  . این توده سنگ از ارتفاع تقریباً 3000 پا (914 متر) در آبهای گیلبرت اینتل فرو ریخته . نیروی ضربه این سونامی به گونه ای بود که سنگ های بسیار زیادی را از قسمت جنوب غربی این سنگ عظیم را دچار ریزش و تخریب کرد ..

بزرگترین سونامی دنیا با چنان نیرویی برخورد کرد که کاملاً بر سر زمینی که گیلبرت اینتل را از بدنه اصلی خلیج Lituya جدا می کند ، متلاشی نمود . موج پس از آن به طول خلیج Lituya ، بالای لا Chaussee تف و تا خلیج آلاسکا ادامه یافت. نیروی موج تمام درختان و پوشش گیاهی را از ارتفاعات به ارتفاع 1720 پا (524 متر) از سطح دریا حذف کرد. میلیون ها درخت از موج طغیان و از بین رفتند. این بالاترین موج است که تاکنون شناخته شده است.

تاریخچه سونامی

در حالی که ژاپن ممکن است طولانی ترین تاریخ ثبت شده سونامی ها را داشته باشد ، تخریب نابسامان ناشی از زلزله اقیانوس هند در سال 2004 و واقعه سونامی ، آن را به عنوان ویرانگرترین نوع در دوران مدرن دانست و باعث کشته شدن حدود 230،000 نفر شد. منطقه سوماتران نیز به سونامی ها عادت کرده است که زمین لرزه هایی با بزرگی های مختلف به طور منظم در سواحل جزیره رخ می دهد.

سونامی ها یک خطر اغلب کم ارزش در دریای مدیترانه و بخش هایی از اروپا است. از اهمیت تاریخی و فعلی (با توجه به فرضیات ریسک) اهمیت زلزله و سونامی لیسبون در سال 1755 (که توسط گسل تحولات آزوروس – جبل الطارق ایجاد شده است) ، زلزله های سال 1783 کالابریا ، هر کدام باعث مرگ ده ها هزار نفر و زلزله مسیا در سال 1908 شد. و سونامی. این سونامی جان بیش از 123000 نفر را در سیسیل و کالابریا گرفت و یکی از کشنده ترین بلایای طبیعی در اروپا مدرن است. اسلایدی Storegga در دریای نروژ و برخی از نمونه های سونامی ها که در جزایر بریتانیا تأثیر می گذارند ، به لغزش زمین و meteotsunamis بطور عمده و کمتر به امواج ناشی از زلزله اشاره دارد.

در اوایل سال 426 قبل از میلاد مسیح ، مورخ یونانی توكیدید در كتاب خود “تاریخ جنگ Peloponnesian” در مورد علل سونامی سؤال كرد ، و اولین کسی بود كه استدلال می كرد كه زمین لرزه های اقیانوس باید علت باشد.

به نظر من علت این پدیده را باید در زمین لرزه جستجو کرد. در جایی که شوک آن خشن ترین دریا بوده است ، به عقب رانده می شود و ناگهان بازیابی مجدد با نیروی مضاعف ، باعث غرق شدن می شود. بدون زلزله نمی بینم چطور ممکن است چنین حادثه ای رخ دهد.

مورخ رومی  Ammianus Marcellinus توالی معمولی یک سونامی ، از جمله زلزله اولیه ، عقب نشینی ناگهانی دریا و موج غول پیگیر بعد از سونامی 365 میلادی ، اسکندریه را توصیف کرد.

 

مطلب پیشنهادی

مولکول‌ های قطبی چیست ؟

مولکول‌ های قطبی چیست ؟

مولکول‌ های قطبی چیست ؟ما در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم پس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *