سه شنبه , 1 خرداد 1403 - 1:14 بعد از ظهر
کاهش گرمای زمین

۱۴ راهکار مفید جهت کمک به کاهش گرمای کره ی زمین

در میان آتش‌سوزی‌های شدید جنگلی و دمای بی‌سابقه، بسیاری از مردم جهان  می‌پرسند ، در مورد تغییرات آب و هوا چه کاری می‌توانم انجام دهم؟  شاید بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید اقدامات شما می تواند کمک کننده باشد . با هشدار دانشمندان مبنی بر اینکه سال 2023 می‌تواند گرم‌ترین سال باشد و آتش‌سوزی‌های ویرانگر جوامع را فراگرفته است، بحران آب‌وهوایی دیگر تهدیدی دور نیست. و این در محدوده ظاهراً “محدودیت ایمن” گرمایش است: کمتر از 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن.  بدون کاهش فوری انتشار گازهای گلخانه ای، میانگین دمای جهانی تقریباً دو برابر افزایش می یابد و هرج و مرج ایجاد می کند. گزارش‌های متوالی هیئت بین‌دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) به این نتیجه رسیدند که گرمایش شتاب می‌گیرد و انتشار گازهای گلخانه‌ای به اندازه کافی سریع کاهش نمی‌یابد. در نتیجه چنانچه مایل هستید به نوبه ی خود از این اتفاق جلوگیری کنید مقاله ی پیش رو یعنی ۱۴ راهکار مفید جهت کمک به کاهش گرمای کره ی زمین را تا انتها مطالعه کنید .

خبر خوب ،  البته اگر بتوان آن را اینطور نامید ،هنوز یک پنجره کوچک وجود دارد که در آن می‌توانیم گرمایش را تا 1.5 درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی نگه داریم.  با این حال، آن پنجره در حال بسته شدن است.  چنین افزایش دما هنوز هم نمی‌تواند مانع از شدیدتر و رایج‌تر شدن رویدادهای شدید آب و هوایی شود.  اما این اطمینان حاصل می کند که زمین عمدتاً قابل سکونت است. دانشمندان می گویند زمانی برای از دست دادن وجود ندارد.  اقدام رادیکال ، همان چیزی که از دولت‌ها در طول همه‌گیری دیده‌ایم ، به فوریت مورد نیاز است.  سیاستمداران، که بسیاری از آنها هنوز پروژه های سوخت فسیلی را تایید می کنند، ترغیب می شوند که مسیر خود را تغییر دهند و قوانین رادیکال برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای معرفی کنند. مردم عادی نیز می توانند برای کاهش گرمایش تلاش کنند.  در زیر 14 اقدام ذکر شده است که می توانید با کمک آن  ها از گرم شدن بیش از حد زمین جلوکیری نمایید .

در مورد تغییرات آب و هوایی چه کاری می توانم انجام دهم؟

۱ –  یک بانک سبز انتخاب کنید 

برای این یکی حتی لازم نیست از مبل بلند شوید.  با این حال انجام کاری به این سادگی تغییر به یک بانک سبز می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. آدام اسکات، مدیر مشارکت شرکتی در Friends of the Earth توضیح می دهد: «مقدار قابل توجهی از منابع مالی برای صنعت سوخت فسیلی در واقع از بخش بانکداری تامین می شود، و بسیاری از نام های بانکی خانگی بریتانیا در میان بدترین عاملان این کار هستند.  از سپتامبر 2019، از زمان توافق پاریس، نزدیک به 150 میلیارد پوند توسط بانک های بریتانیا در سوخت های فسیلی سرمایه گذاری شده است. خوشبختانه، شرکت‌های مالی نوپا مانند Triodos و Ecology Building Society در حال کمک به قرار دادن بخش بانکی در پایه‌ای پایدارتر هستند.  آنها به جای استفاده از پول سپرده گذاران برای تامین مالی پروژه های سوخت فسیلی، از طرح های سبز حمایت مالی می کنند. Bevis Watts، مدیر عامل Triodos UK، می گوید: «ما در مورد مسائلی مانند تغییرات آب و هوایی، تا زمانی که در مورد نقش بانک ها در جامعه تجدید نظر نکنیم، تهاجم قابل توجهی انجام نخواهیم داد.

بانک سبز

۲ –  رژیم غذایی خود را تغییر دهید

 تحقیقات نشان می دهد که کاهش مصرف گوشت و لبنیات تنها بزرگترین کاری است که مردم می توانند برای کاهش تاثیر آنها بر روی زمین انجام دهند. و به نظر می رسد که اشتهای فزاینده ای برای رژیم های غذایی گیاهی وجود دارد.  No Meat May، یک موسسه خیریه که مردم را به ترک گوشت در ماه مه تشویق می‌کند، گفت که در سال 2021 تعداد بی‌سابقه‌ای از مردم این تعهد را انجام دادند. همینطور کسانی که پشت سر Veganuary هستند، (کمپین برای وگان شدن در ژانویه )، آنها در سال جاری رکورد جذب را گزارش کردند و ادعا کردند که افزایش علاقه تا حدی به دلیل سوپرمارکت ها بوده است که به جذب نیروهای جدید با محصولات و دستور العمل های گیاهی در وب سایت هایشان کمک کرد. تونی ورنلی از Veganuary می‌گوید: «روشی که سوپرمارکت‌های بریتانیا از Veganuary در سال جاری استقبال کرده‌اند، واقعاً بازی را تغییر داده است.

رژیم غذایی گیاهی

۳- به یک گروه حمایت از محیط زیست بپیوندید

به قول معروف، در اعداد قدرت وجود دارد.  بنابراین پیوستن به یک گروه کمپین را در نظر بگیرید تا به تلاش‌های مداوم برای لابی کردن سیاست‌گذاران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای وزن بیفزایید.  گروه‌هایی مانند Share Action همیشه به دنبال اعضای جدید هستند.  موسسه خیریه سرمایه گذاری مسئول سهام شرکت ها را خریداری می کند تا داوطلبان آن بتوانند در جلسات هیئت مدیره شرکت کنند و شرکت ها را از داخل تحت فشار قرار دهند تا مدل های کسب و کار سبز را اتخاذ کنند. قدرت برای مردم یکی دیگر از گروه های کمپین تاثیرگذار است.  سیاستمداران را لابی می‌کند تا روی آوردن به انرژی‌های تجدیدپذیر را تسریع بخشند، و توصیه‌های خوبی برای وادار کردن نماینده شما به اقدام جدی درباره آب و هوا دارد. از طرف دیگر، چرا گروه خود را با گرد هم آوردن همسایگان و دوستان راه‌اندازی نمی‌کنید تا ببینند چگونه می‌توان از طرح‌های سبز در جایی که زندگی می‌کنید بهتر حمایت کرد؟

۴ –  تامین کننده انرژی سبز 

تغییر به یک تامین کننده انرژی سبز یکی دیگر از راه های ساده اما موثر برای کاهش ردپای کربن است.  یکی از این شرکت‌ها، Good Energy است که 100 برق تجدیدپذیر از ژنراتورهای مستقل خریداری می‌کند و آن را به مشتریان می‌فروشد. دیگری Ecotricity است که سود خود را در ساخت منابع جدید انرژی پاک سرمایه گذاری می کند و تعداد فزاینده ای از شرکت های انرژی دیگر نیز ادعا می کنند 100 درصد برق سبز ارائه می دهند. این شرکت ها از منابعی مانند خورشید، باد و ….. استفاده می کنند .

سوخت تجدید پذیر

۵ – استفاده ی هوشمندانه از انرژی 

استفاده هوشمندانه از انرژی، یک راه دیگر برای کاهش اثر کربنی شما است. “بودن مصرف‌کننده هوشمند می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند”، می‌گوید متیو کلیتون، مدیرعامل Thrive Renewables. “این مسئله فقط به میزان انرژی مصرفی شما بستگی ندارد، بلکه زمانی که آن را استفاده می‌کنید نیز مهم است.”تنظیم تایمر برای اجازه به دستگاه‌ها که در طول شب، زمانی که تقاضا کم است، یا در زمانی که تابش خورشیدی بیشتر است، کار کنند می‌تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کند. روش‌های دیگری برای صرفه‌جویی در انرژی شامل خاموش کردن تلویزیون‌ها در طول شب و خاموش کردن سیستم گرمایش هنگام خارج از خانه می‌شود. نصب یک کنتور هوشمند به شما کمک می‌کند تا میزان مصرف انرژی را کنترل کنید.

۶ – سفر فعال را به‌عنوان یک انتخاب بپذیرید 

استنادات نشان می‌دهد که 60 درصد از سفرهایی که در انگلستان بین یک تا دو مایل طول دارند، با وسیله نقلیه موتوری انجام می‌شود. با اینکه حمل‌ونقل سومین منبع آلودگی هایکس کشور بریتانیاست، کاهش قابل توجهی در استفاده از خودرو – به ویژه برای سفرهای کوتاه – تأثیر چشمگیری خواهد داشت. استفاده از پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری علاوه بر بهره‌وری برای سلامتی شما، برای سیاره نیز مفید است. برای سفرهای بلندتر، در نظر داشته باشید که از قطار استفاده کنید. در برخی مواقع، عجیب و پریشانه‌ست که در بریتانیا سفر با قطار، ممکن است گران‌تر از رانندگی با ماشین باشد، که این یک مسئله‌ای است که دولت به طور فوری باید به آن پرداخته و حل کند. در نظر داشته باشید که در خرید کارت قطار سرمایه‌گذاری کنید، که باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

۷ – برای سفر از هواپیما استفاده نکنید

پروازها یکی از بزرگترین موانع در راه به سوی صفر نت آلودگی هستند. اگرچه فقط سه درصد از آلودگی‌های جهانی را تشکیل می‌دهند (بر اساس آمار قبل از شیوع ویروس کووید-۱۹)، اما یکی از سریع‌ترین منابع رشد آلودگی در جهان محسوب می‌شوند. علاوه بر این، این بخش از بخش‌های دشوارتری است که باید تغییر کربنی در آن ایجاد شود.تا زمانی که هواپیماهای باتری و هیدروژن امکان سفر هوایی بدون ایجاد احساس گناه را فراهم کنند، در نظر داشته باشید که کمتر یا به هیچ وجه پرواز نکنید. شرکت‌های سفر بدون پرواز جدید، سفرهای زمینی را جذاب‌تر می‌کنند و تصمیم‌گیری در این زمینه را آسان‌تر می‌کنند. به علاوه، قطارهای شبانه اروپا به عنوان یک راه کم‌کربنی در پاسخ به تقاضای رشد کننده درخواست‌های سفر دارند، دوباره راه‌اندازی می‌شوند.

۸ – پیدا کردن‌ نکات مثبت 

در میان تمام تاریکی‌ها، دلایلی برای خوش‌بینی وجود دارد. رکوردهای انرژی تجدیدپذیر در هر جایی شکسته می‌شوند، آلودگی‌ها نشانه‌های کاهش در برخی مناطق نشان می‌دهند، و نوآوری‌های پایدار بهره‌های متعدد دیگری را برای جامعه به همراه دارند، از جمله هوای تمیز‌تر، شهرهای پراز برگ و هزینه‌های زندگی کمتر. آگاهی از اتفاقات خوبی که در حال رخ دادن هستند، تقوایی برای مقاومت ایجاد می‌کند و به افراد اجازه می‌دهد که مثبت و پیشاکننده باقی بمانند. برای دریافت داستان‌های دلگرم‌کننده، مجله اخبار مثبت را مشترک شوید و برای دریافت خلاصه‌ای هفتگی از تحولات پیشرو، به خبرنامه ما ملحق شوید.

انرژی بادی

۹ – خرید محصولات محلی، فصلی و ایده‌آلاً ارگانیک

شما به یک دانشمند آب و هوا نیاز ندارید تا به شما بگوید که محصولات فصلی که محلی و با استانداردهای محیط‌زیستی بالا تولید می‌شوند، بهتر برای سیاره هستند نسبت به محصولاتی که از نصف جهان با زنجیره تامین مبهم حمل می‌شوند.اگر توانایی خرید محصولات ارگانیک را دارید، این یک سرمایه‌گذاری ارزشمند است – مزارع ارگانیک حمایت بیشتری از جانوران وحشی را نسبت به مزارعی که به کود و آفت‌کش‌ها وابسته هستند، ایجاد می‌کنند.

۱۰ – کاشت گیاهان مختلف در محل زندگی  

به طوری که یک پنجره یا یک محوطه کوچک داشته باشید، کشت خودتان از گیاهان دارویی، گل‌ها یا سبزیجات می‌تواند مفید باشد. نه تنها برای پراکندگان زنبورها که می‌توانند از گیاهان تغذیه کنند، بلکه برای سلامت روحی شما نیز مفید است. البته، کاشت یک باغ کم‌کربنی زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهد. اما به شما کمک می‌کند تا با طبیعت ارتباط برقرار کنید، که تحقیقات نشان می‌دهد برای سلامت روحی ما خوب است – به ویژه در میان اخبار وحشتناک درباره تغییرات آب و هوا.

محصولات ارگانیک

۱۱ – اجناس دست دوم بخرید

تولید محصولات معمولاً فرآیندی با آلودگی کربنی زیاد است و منابع طبیعی ارزشمند را تخریب می‌کند. خوشبختانه، گزینه‌های زیادی برای خرید کالاهای “پیش از این مورد استفاده” وجود دارد. اپلیکیشن Depop به ویژه یک بازار محبوب برای مد لباس‌های دست دوم است. همچنین جنبش رشدی برای امانت دادن به جای خرید لوازم برقی وجود دارد، از طریق ابتکارهایی مانند “کتابخانه چیزها”.

مردم همچنین به فواید تعمیر و بازسازی محصولات ناقص به جای خرید محصولات جدید دست می‌یابند. پروژه Restart که مردم را قادر می‌سازد تا اقلام الکترونیکی را تعمیر کنند، در این زمینه پیشتاز است. همچنین سرویس Sojo، که به عنوان “Deliveroo تعمیرات لباس” شناخته می‌شود، به مردم اجازه می‌دهد تا با چند کلیک لباس‌های خود را تغییر دهند یا تعمیر کنند.

۱۲. یک صندوق بازنشستگی پایدار انتخاب کنید

شاه از گروه کمپین Make My Money Matter می‌گوید: “سرمایه‌گذاری پایدارتر در صندوق بازنشستگی‌تان ممکن است به مقدار 27 برابر قدرتمندتر از تغییر به رژیم گیاهی و متوقف کردن پرواز باشد.” این گروه کمپین تاکید می‌کند که سرمایه‌گذاری‌های بازنشستگی افراد چه راه‌هایی را حمایت می‌کند.مؤسسه Resolution محاسبه می‌کند که بازنشستگی‌های خصوصی بزرگترین بخش از دارایی‌های خانوار در بریتانیا هستند و بیش از 6.1 تریلیون پوند می‌شود. و در حالی که یک مطالعه نشان می‌دهد 68 درصد از جمعیت می‌خواهند در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که به جلوی سود، محیط زیست را بگیرند، از طریق صندوق بازنشستگی‌شان ممکن است ناخودآگاه سرمایه‌گذاری در سوخت‌های فسیلی یا حتی سلاح را حمایت کنند. شاه پیشنهاد می‌دهد: “با کارفرمایتان و ارائه‌دهنده صندوق بازنشستگی‌تان صحبت کنید و بگویید: در واقع، من می‌خواهم گزینه‌ای داشته باشم که در این موارد سرمایه‌گذاری نکنم.”

۱۳ –  بیمه‌گر خود را تعویض کنید

بیمه‌گران پس از صندوق بازنشستگی‌ها، دومین سرمایه‌گذاران بزرگ هستند، بنابراین انتخاب یک شرکت بیمه اخلاقی مطمئن می‌کند که پول شما تمایلی به حمایت از بخش سوخت‌های فسیلی ندارد. به عنوان مثال، Naturesave سود خود را به پروژه‌های محیط زیست اهدا می‌کند و در تلاش است تا صنعت بیمه از سرمایه‌گذاری در سوخت‌های فسیلی منصرف شود.

۱۴ – به سیاست مداران حامی محیط زیست رای دهید

انتخابات به ندرت رخ می‌دهند. اما وقتی رخ می‌دهند، وقت خود را صرف مطالعه برنامه‌های انتخابی احزاب کنید. به سیاست‌های محیطی‌ای که حمایت می‌کنند و سابقه محیطی‌شان نگاه کنید. برای احزاب یا نامزدها که به نظرتان بیشترین نقشه راه قابل اعتماد برای رسیدن به صفر نت دارند، رأی دهید

مطلب پیشنهادی

حقایق آتشفشان ها و انواع آتشفشان

حقایق آتشفشان ها و انواع آتشفشان گذشته از کمربندهای مداوم آتشفشانهای موجود در کف اقیانوس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *