سه شنبه , 1 خرداد 1403 - 1:40 بعد از ظهر

دین اکثریت مردم مصر چیست ؟

مصر کشوری با تاریخ غنی و فرهنگی منحصر به فرد است که در تقاطع آفریقا و خاورمیانه قرار دارد. تمدن باستانی این سرزمین، اساطیر و بناهای تاریخی آن، همواره توجه جهانیان را به خود جلب کرده است. اما در کنار این ها، دین نیز نقش مهمی در هویت و زندگی مردم مصر ایفا می کند. در این مقاله به بررسی دین اکثریت مردم مصر و نقش آن در جامعه این کشور می پردازیم.

اسلام، دینی با ریشه های عمیق در مصر

طبق آمار، اسلام با 94 درصد جمعیت، دین اکثریت قاطع مردم مصر را تشکیل می دهد. این دین در قرن هفتم میلادی با فتح مصر توسط مسلمانان به این سرزمین راه یافت و از آن زمان تاکنون بر تار و پود زندگی مصری ها تنیده شده است.

نشانه های اسلام را می توان در گوشه و کنار مصر مشاهده کرد. از مساجد باشکوه و مذنه های بلند گرفته تا آداب و رسوم و شعائر مذهبی که در زندگی روزمره مردم جاری است، همگی حکایت از نقش پررنگ اسلام در این کشور دارد.

مذاهب مختلف در کنار اکثریت

اما در کنار اکثریت مسلمان، اقلیت های مذهبی دیگری نیز در مصر حضور دارند. مسیحیان قبطی با حدود 5 درصد جمعیت، بزرگترین اقلیت مذهبی این کشور را تشکیل می دهند. مسیحیت قبطی یکی از قدیمی ترین شاخه های مسیحیت است و سابقه ی آن در مصر به قرن اول میلادی باز می گردد.

اقلیت های مذهبی دیگری مانند یهودیان و بهاییان نیز در تعداد محدودتر در مصر زندگی می کنند.

نقش دین در جامعه مصر

دین در مصر نقشی فراتر از صرف اعتقادات مذهبی دارد. دین در این کشور با هویت ملی، سیاست و زندگی روزمره مردم عجین شده است.

الازهر:

الازهر به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان اسلام، مرکز مهمی برای آموزش علوم دینی و اسلامی در جهان به شمار می رود.

الازهر که به عنوان مرکز اصلی آموزش علوم دینی و مذهبی در جهان اسلام شناخته می شود، نقشی فراتر از صرف آموزش ایفا می کند. این نهاد کهن در طول تاریخ خود با جامعه مصر پیوند عمیقی داشته و در عرصه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این کشور اثرگذار بوده است.

در ادامه به برخی از ابعاد مهم نقش دین در الازهر و جامعه مصر می پردازیم:

 1. 1. مرجعیت مذهبی: الازهر به عنوان مرجعیت اصلی دینی در مصر، در تفسیر قرآن و احادیث و صدور فتوا نقش کلیدی دارد. فتواهای الازهر در زمینه های مختلف از جمله مسائل مربوط به عبادات، معاملات، ازدواج و طلاق مورد توجه مسلمانان در مصر و سراسر جهان اسلام قرار می گیرد.
 2. 2. مشروعیت بخشیدن به قدرت سیاسی: در طول تاریخ، الازهر اغلب به عنوان حامی و مشروعیت بخش قدرت سیاسی در مصر عمل کرده است. حاکمان مصر از نفوذ و اعتبار الازهر برای جلب حمایت مردم و تثبیت قدرت خود استفاده می کردند.
 3. 3. حفظ هویت اسلامی: الازهر در حفظ هویت اسلامی مصر نقش مهمی ایفا می کند. این نهاد با ترویج آموزه های اسلام و مبارزه با افراط گرایی و انحرافات دینی، به حفظ هویت دینی مردم مصر کمک می کند.
 4. 4. آموزش و پرورش: الازهر علاوه بر آموزش علوم دینی، در زمینه های مختلف علوم انسانی و اجتماعی نیز فعالیت دارد. این دانشگاه طلاب و فارغ التحصیلان زیادی را به جامعه مصر تحویل داده است که در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این کشور نقش آفرینی می کنند.
 5. 5. گفتگوی بین ادیان: الازهر در سال های اخیر به عنوان مرکزی برای گفتگوی بین ادیان نیز مطرح شده است. این نهاد با برگزاری نشست ها و کنفرانس های بین المللی، سعی در ایجاد تفاهم و همزیستی مسالمت آمیز بین مسلمانان و پیروان دیگر ادیان دارد.
 6. 6. چالش ها و تحولات: نقش دین در الازهر و جامعه مصر همواره با چالش هایی نیز روبرو بوده است. مدرنیته، سکولاریسم و ظهور گروه های افراطی از جمله چالش هایی هستند که الازهر در دنیای امروز با آنها مواجه است.

با این وجود، الازهر همچنان به عنوان نهاد مهمی در جهان اسلام به فعالیت خود ادامه می دهد و تلاش می کند تا با حفظ هویت دینی خود، به نیازهای جامعه مصر در دنیای رو به تحول پاسخ دهد.

نقش دین در الازهر و جامعه مصر موضوعی پیچیده و چندوجهی است که درک آن نیازمند مطالعه عمیق تاریخ، فرهنگ و سیاست این کشور است.

رمضان:

ماه رمضان در مصر با شور و اشتیاق خاصی برگزار می شود و بازارها و خیابان ها در این ماه حال و هوای دیگری به خود می گیرند. ماه مبارک رمضان، نهمین ماه از تقویم قمری و یکی از مهمترین رویدادهای مذهبی در جهان اسلام، در مصر با شور و اشتیاق خاصی برگزار می شود.

از آغاز ماه شعبان کوچه ها و خیابان های مصر حال و هوای دیگری به خود می گیرند. مردم برای استقبال از این ماه مبارک، به تکاپو و خرید مایحتاج می پردازند. فانوس های رنگارنگ در خانه ها و مغازه ها آویزان می شوند و نوای منظومه های رمضان در فضا طنین انداز می شود.

آداب و رسوم رمضان در مصر:

 • سحری و افطار: روزه داران مصری در ماه رمضان از اذان صبح تا اذان مغرب روزه می گیرند. سحری خوردن که معمولاً شامل نان، پنیر، خرما، چای یا قهوه است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. افطار نیز با صدای اذان مغرب آغاز می شود و خانواده ها و دوستان دور هم جمع شده و افطار را با انواع غذاهای سنتی و لذیذ صرف می کنند.
 • نماز تراویح: نماز تراویح که بعد از نماز عشاء در مساجد برگزار می شود، یکی از مهمترین سنت های رمضان در مصر است. مردم با حضور در مساجد، به قرائت قرآن و ادعیه می پردازند و ثواب این ماه پربرکت را کسب می کنند.
 • مهمانی افطاری: مهمانی افطاری دادن از دیگر سنت های رایج در ماه رمضان مصر است. مردم در این ماه با دعوت از اقوام، دوستان و همسایگان خود به افطاری، صمیمیت و همدلی را در جامعه تقویت می کنند.
 • برنامه های مذهبی و فرهنگی: در طول ماه رمضان، برنامه های مذهبی و فرهنگی متعددی در مساجد، مراکز فرهنگی و رسانه های ملی مصر برگزار می شود. برگزاری سخنرانی های مذهبی، تلاوت قرآن، مسابقات قرآنی و برنامه های نمایشی از جمله این برنامه ها هستند.
 • اعمال معنوی: ماه رمضان فرصتی برای ارتقای معنویت و تقرب به خداوند است. روزه داران مصری در این ماه با انجام اعمال عبادی مانند نماز، قرائت قرآن، دعا و ذکر سعی می کنند تا از برکات این ماه فیض بخش بهره مند شوند.

رمضان در مصر فراتر از یک ماه مذهبی است. این ماه فرصتی برای تقویت روابط خانوادگی و اجتماعی، ترویج صبر و همدلی و ایجاد روحیه نوع دوستی در جامعه مصر است.

رمضان در این کشور با شور و اشتیاق خاصی برگزار می شود و رنگ و بوی منحصر به فردی به خود می گیرد. بازارها و خیابان ها در این ماه حال و هوای دیگری به خود می گیرند و مردم با حضور در مساجد و برنامه های مذهبی، به عبادت و دعا می پردازند.

رمضان در مصر نمادی از وحدت و همبستگی مسلمانان این کشور است و نقش مهمی در حفظ هویت دینی و فرهنگی این سرزمین کهن ایفا می کند.

جشن ها و مناسبت های مذهبی :

جشن ها و مناسبت های مذهبی مانند عید فطر، عید قربان و میلاد پیامبر (ص) در مصر با شکوه خاصی برگزار می شوند.جامعه مصر با اکثریت مسلمان، دارای جشن ها و مناسبت های مذهبی متعددی در طول سال است که در فرهنگ و زندگی مردم این کشور نقش مهمی دارند.

در اینجا به برخی از مهمترین این جشن ها و مناسبت ها اشاره می کنیم:

 • عید فطر: عید فطر که در اول ماه شوال جشن گرفته می شود، مهمترین عید مسلمانان است. این عید پس از یک ماه روزه داری در ماه رمضان فرا می رسد و مردم مصر با حضور در مساجد و برگزاری جشن و شادمانی، این عید بزرگ را گرامی می دارند.
 • عید قربان: عید قربان که در دهم ماه ذی الحجه جشن گرفته می شود، به یاد قربانی حضرت ابراهیم (ع) می باشد. در این عید، مسلمانان در سراسر جهان به ذبح گوسفند و قربانی می پردازند و گوشت قربانی را بین نیازمندان توزیع می کنند.
 • میلاد النبی (ص): میلاد النبی (ص) که در دوازدهم ربیع الاول جشن گرفته می شود، به مناسبت تولد پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) می باشد. این عید در مصر با برگزاری جشن ها و چراغانی در خیابان ها و میادین و همچنین برگزاری همایش ها و سخنرانی های مذهبی گرامیداشته می شود.
 • شب قدر: شب قدر که در یکی از شب های ده شب آخر ماه رمضان اتفاق می افتد، شب نزول قرآن کریم بر پیامبر اسلام (ص) می باشد. مسلمانان در این شب تا سحر به عبادت و دعا می پردازند و قرآن کریم را قرائت می کنند.
 • ماه محرم: ماه محرم که اولین ماه از تقویم قمری است، به مناسبت شهادت امام حسین (ع) و یارانش در واقعه کربلا عزاداری می شود. در این ماه، مردم مصر با برگزاری مجالس عزاداری، روضه خوانی و سینه زنی به سوگ خاندان پیامبر (ص) می نشینند.
 • نیمه شعبان: نیمه شعبان که در پانزدهم شعبان جشن گرفته می شود، به مناسبت تولد امام مهدی (عج)، امام دوازدهم شیعیان، می باشد. این عید در مصر با برگزاری جشن ها و چراغانی و همچنین برگزاری مراسم دعا و توسل گرامیداشته می شود.

جشن ها و مناسبت های مذهبی در مصر، نقشی مهم در تقویت هویت دینی و ایجاد وحدت و همبستگی در میان مردم این کشور ایفا می کنند. این مناسبت ها فرصتی برای ارتقای معنویت، ترویج ارزش های اخلاقی و حفظ و نشر فرهنگ و سنت های اسلامی در جامعه مصر به شمار می روند.

علاوه بر این جشن ها و مناسبت های مذهبی، اقلیت های مذهبی موجود در مصر نیز جشن ها و اعیاد خاص خود را دارند. به عنوان مثال، مسیحیان قبطی در مصر کریسمس و عید پاک را جشن می گیرند.

جشن ها و مناسبت های مذهبی جزئی جدایی ناپذیر از فرهنگ و زندگی مردم مصر هستند و نقش مهمی در هویت ملی و دینی این کشور ایفا می کنند.

چالش ها و تنوع

با وجود اکثریت قاطع مسلمان در مصر، این کشور در سال های اخیر با چالش هایی مانند افراط گرایی و تفرقه مذهبی نیز روبرو بوده است.

با این حال، دولت مصر تلاش می کند تا با ترویج مذهب میانه رو و احترام به آزادی مذهب، ثبات و انسجام را در جامعه حفظ کند.

در نهایت، می توان گفت که دین نقش مهمی در زندگی مردم مصر ایفا می کند و درک درستی از دین اکثریت و اقلیت های مذهبی این کشور، کلیدی برای شناخت بهتر جامعه مصر و فرهنگ غنی آن به شمار می رود.

آیا در مصر داشتن دین اسلام اجباریست ؟

خیر، در مصر داشتن دین اسلام اجباری نیست.

طبق قانون اساسی مصر، آزادی مذهب یکی از حقوق اساسی شهروندان این کشور است. این به این معنی است که هر کس آزاد است دین خود را انتخاب کند و آن را به طور آزادانه و بدون هیچ گونه تبعیضی دنبال کند.

اکثریت قریب به اتفاق مردم مصر مسلمان هستند، اما اقلیت های مذهبی نیز مانند مسیحیان قبطی، یهودیان و بهائیان در این کشور زندگی می کنند و آزادانه به انجام اعمال مذهبی خود می پردازند.

با این حال، در مصر مانند هر کشور دیگری، ممکن است برخی افراد به دلیل مذهبی که دارند با تبعیض یا آزار و اذیت مواجه شوند. اما این موضوع بر خلاف قانون اساسی مصر است و دولت موظف است از حقوق تمام شهروندان خود، صرف نظر از دین آنها، محافظت کند.

در اینجا به چند نکته دیگر در مورد آزادی مذهب در مصر اشاره می کنیم:

تغییر دین: افراد در مصر آزاد هستند که دین خود را تغییر دهند. با این حال، ممکن است تغییر دین با برخی چالش ها و موانع قانونی مواجه شود.
مذهب و ازدواج: در مصر، ازدواج بین مسلمانان و غیرمسلمانان مجاز نیست. همچنین، زنان مسلمان نمی توانند با مردان غیرمسلمان ازدواج کنند.
مذهب و آموزش: در مصر، مدارس دولتی بر اساس آموزه های اسلام آموزش می دهند. با این حال، مدارس خصوصی مذهبی نیز وجود دارند که به تدریس مذاهب دیگر می پردازند.
در مجموع، می توان گفت که در حالی که اسلام دین اکثریت در مصر است، آزادی مذهب یکی از حقوق اساسی شهروندان این کشور است و اقلیت های مذهبی نیز آزادانه به انجام اعمال مذهبی خود می پردازند.

آیا بانوان مسلمان در مصر باید حجاب داشته باشند ؟

در مصر، حجاب اجباری برای بانوان مسلمان وجود ندارد.

طبق قانون اساسی مصر، آزادی پوشش یکی از حقوق اساسی شهروندان این کشور است. این به این معنی است که هر کس آزاد است لباس مورد نظر خود را انتخاب کند و آن را به طور آزادانه و بدون هیچ گونه تبعیضی بپوشد.

با این حال، اکثریت زنان مسلمان در مصر به طور سنتی با حجاب حضور می یابند. حجاب در مصر تنوع زیادی دارد و از روسری ساده گرفته تا عبایات بلند و پوشیده را شامل می شود.

نژاد مردم مصر چیست کلیک کنید تا بیشتر بدانید . 

عوامل متعددی بر انتخاب زنان مصری برای پوشیدن حجاب تاثیر می گذارند:

اعتقادات مذهبی: بسیاری از زنان مسلمان در مصر حجاب را به عنوان بخشی از اعتقادات مذهبی خود می دانند و آن را نشانه ای از ایمان و تعهد خود به اسلام می پندارند.
هنجارهای اجتماعی: حجاب در بسیاری از جوامع مصری به عنوان هنجاری اجتماعی پذیرفته شده است و زنان ممکن است برای جلوگیری از قضاوت یا آزار و اذیت از سوی دیگران حجاب بپوشند.
انتخاب شخصی: برخی از زنان مصری حجاب را به عنوان انتخابی شخصی و بدون هیچ فشار خارجی می پوشند. آنها ممکن است حجاب را به عنوان طریقی برای اظهار سبک شخصی خود یا حفظ حریم خصوصی خود بدانند.
مهم است که به این نکته توجه کنیم که انتخاب حجاب یک انتخاب شخصی است و هیچ زنی نباید به خاطر پوشیدن یا نپوشیدن حجاب مورد قضاوت یا تبعیض قرار گیرد.

در سال های اخیر، در مصر بحث هایی در مورد حجاب و نقش آن در جامعه وجود داشته است. برخی از افراد از افزایش استفاده از حجاب در این کشور انتقاد می کنند و آن را نشانه ای از اپression زنان می دانند. در مقابل، برخی دیگر از حجاب به عنوان بخشی از هویت و فرهنگ اسلامی دفاع می کنند و آن را حقی اساسی برای زنان مسلمان می دانند.

بحث در مورد حجاب در مصر یک بحث پیچیده و چندوجهی است که هیچ پاسخ آسانی برای آن وجود ندارد. مهم است که به تمام نظرات در این مورد احترام گذاشته شود و گفتگویی باز و صادقانه در مورد نقش حجاب در جامعه مصری ادامه یابد.

مذاهب دیگر در مصر

 1. مسیحیت قبطی:مسیحیت قبطی قدیمی ترین شاخه مسیحیت در جهان است و قدمت آن به قرن اول میلادی باز می گردد. مسیحیان قبطی حدود 5 درصد از جمعیت مصر را تشکیل می دهند و بزرگترین اقلیت مذهبی این کشور هستند.
 2. یهودیت:یهودیان سابقه ای طولانی در مصر دارند و قدمت حضور آنها در این کشور به هزاران سال قبل می رسد. امروزه، تعداد یهودیان در مصر بسیار کم است و تنها چند هزار نفر یهودی در این کشور زندگی می کنند.
 3. بهائیت:آئین بهایی یکی از ادیان نوظهور است که در قرن نوزدهم در ایران بنیانگذاری شد. بهاییان در مصر نیز حضور دارند اما تعداد آنها بسیار کم است.

نکته مهم: لازم به ذکر است که این لیست کامل نیست و ممکن است اقلیت های مذهبی دیگری نیز در مصر وجود داشته باشند که تعداد آنها بسیار کم باشد.

مصر کشوری با تنوع مذهبی است و اکثریت مردم این کشور مسلمان هستند. با این حال، اقلیت های مذهبی دیگری نیز مانند مسیحیان قبطی، یهودیان و بهائیان در مصر زندگی می کنند. این تنوع مذهبی یکی از ویژگی های بارز فرهنگ و جامعه مصر به شمار می رود.

مطلب پیشنهادی

قوی ترین جت های جنگی دنیا

در این مقاله می خواهیم در مورد قوی ترین جت های جنگی دنیا می خواهیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *